Edguy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edguy - niemiecki zespół muzyczny grający power metal.

Fulda – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Fulda, nad rzeką Fuldą. Liczy 64 340 mieszkańców (30 czerwca 2012).DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół został założony w 1992 roku w niewielkim mieście Fulda przez czwórkę szkolnych przyjaciół. Początkowo grał przede wszystkim covery takich wykonawców jak KISS, AC/DC, Deep Purple czy Iron Maiden, z czasem jednak Edguy zdecydował się na własny repertuar.

Tobias Sammet (ur. 21 listopada 1977 w miejscowości Fulda) – wokalista i autor tekstów niemieckiego zespołu powermetalowego Edguy, jak również twórca opery metalowej Avantasia oraz członek projektu metalowego "Final chapter". Gościnnie pojawił się również na płycie "Holy Hell" zespołu Rob Rock oraz operze metalowej zespołu Aina. Przed albumem "Theater of Salvation", Tobias był również basistą i klawiszowcem Edguya. Później skupił się przede wszystkim na śpiewaniu. Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.

Pierwszym wydawnictwem były dwie taśmy demo Evil Minded oraz Children of Steel nagrane w 1994 roku. W tym czasie zespół gorączkowo poszukiwał wydawcy, jednak żadna z osiągalnych wytwórni muzycznych nie była nim zainteresowana. Jeszcze w 1995 roku, własnym nakładem, ukazało się trzecie demo The Savage Poetry, które zresztą 5 lat później zostało wydane pod tym samym tytułem, jednak zagrane zupełnie od początku, z inną okładką oraz inną numeracją utworów.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Pierwszym pełnoprawnym albumem był nagrany w 1997 roku Kingdom of Madness nakładem wytwórni AFM Records, który jednak nie zdobył zbytniego rozgłosu. Kolejnym, tym razem znaczącym krokiem była płyta Vain Glory Opera z której największą chyba sławę uzyskał utwór tytułowy, grany do dziś na każdym koncercie. Theater of Salvation wydany rok później prezentował styl podobny jak jego poprzedniczka. Zrobiła ona wiele zamieszania wokół zespołu, którym już wtedy zaczęło interesować się więcej osób. W lipcu 2001 roku w sklepach pojawił się singel Painting on the Wall zapowiadający album Mandrake. Zdaniem wielu miłośników zespołu, to właśnie ta płyta była prawdziwym przełomem w historii Edguy. W międzyczasie frontman, Tobias Sammet rozpoczął solowy projekt Avantasia, pod której szyldem wydał 3 płyty The Metal Opera (2001), The Metal Opera Part II (2002) oraz "The Scarecrow" (2008) ostatnią z płyt poprzedzały dwie epki "Lost In Space I" oraz "Lost In Space II" wydane tego samego dnia, 16 listopada 2007.

The Scarecrow - trzeci studyjny album grupy muzycznej Avantasia, wydany został 25 stycznia 2008 roku nakładem Nuclear Blast. W ramach promocji do utworu "Carry Me Over" został zrealizowany teledysk.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

Dwa lata później w 2003 roku wydana została płyta Burning Down the Opera nagrana w czasie koncertu w Paryżu. W tym czasie wygasła umowa z wytwórnią AFM Records, która nie została odnowiona. Jej następcą został Nuclear Blast. Pierwszą płytą wydaną nakładem nowej wytwórni była EP King of Fools, na której zespół zaprezentował nieco nowy styl muzyczny. Lżejsze, bardziej "skoczne" kompozycje stały się znakiem rozpoznawczym Edguy. Sam minialbum zapowiadał kolejne pełne wydawnictwo Hellfire Club (2004). Płyta odniosła duży sukces komercyjny dochodząc na wysokie miejsca na listach przebojów. W tym samym roku ukazał się jeszcze singel promujący Hellfire Club: Lavatory Love Machine. W grudniu 2004 ukazała, po raz ostatni już z AFM Records kompilacja Hall of Flames, na której znalazło się 21 utworów w tym 2, które wcześniej nie trafiły na żadne z oficjalnych płyt.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Rocket Ride to siódmy album studyjny niemieckiej powermetalowej grupy Edguy. Został wydany 20 stycznia 2006 nakładem Nuclear Blast.

6 września 2005, pojawiły się dwa nowe wydawnictwa, w tym pierwsze oficjalne DVD Superheroes oraz EP pod takim samym tytułem. Promowały one album Rocket Ride (2006). Tutaj po raz kolejny Edguy zmienił styl grania na określany przez niektórych nawet pop-rockiem. Rocket Ride to także kolejny komercyjny sukces, a sama płyta doszła na 8 miejsce w oficjalnych listach w Niemczech oraz Szwecji.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

Najnowsze dzieło Edguy "Space Police - Defenders of the Crown" zostało wydane wiosną 2014 roku.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
Hellfire Club – szósty studyjny album niemieckiej powermetalowej grupy Edguy. Został wydany 15 marca 2004 roku. Jest to pierwszy pełny album i drugie wydawnictwo (poza EP King of Fools) spod szyldu Nuclear Blast.
AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
Mandrake – piąty studyjny album niemieckiej power metalowej grupy Edguy. Został wydany 24 września 2001 roku nakładem AFM Records, będąc zarazem ostatnią studyjną płytą zespołu dla tej wytwórni. Do utworu All the Clowns nagrany został pierwszy w dorobku zespołu teledysk.

Reklama