Edgar Frank Codd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edgar Frank „Ted” Codd (ur. 23 sierpnia 1923 w Isle of Portland, zm. 18 kwietnia 2003 w Williams Island, Aventura) – brytyjski informatyk, znany przede wszystkim ze swojego wkładu w rozwój teorii relacyjnych baz danych.

Joseph Raymond "Joe" McCarthy (ur. 14 listopada 1908 w Grand Chute, Wisconsin, zm. 2 maja 1957 w Bethesda, Maryland) – polityk amerykański, przez dwie kadencje (w latach 1947-1957) był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej ze stanu Wisconsin.23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Lata młodzieńcze i rodzina[ | edytuj kod]

Najmłodszy z siedmiorga dzieci. Urodził się w 1923 r. na Isle of Portland w hrabstwie Dorset na południowym wybrzeżu Anglii. Jego ojciec był producentem skór, a matka nauczycielką. W latach trzydziestych uczęszczał do Poole Grammar School w Dorset. Otrzymał pełne stypendium na Oxford University, gdzie początkowo studiował chemię. W 1942 roku, mimo uprawnień do odroczenia służby wojskowej z powodu studiów, zgłosił się na ochotnika do armii i został pilotem RAF-u (Royal Air Force). Po wojnie powrócił na Oxford, aby ukończyć studia. Zmienił wtedy kierunek na matematykę i uzyskał stopień naukowy magistra w 1948 roku.

IBM 701 pierwszy komputer firmy IBM przeznaczony do zadań naukowych, wszedł do sprzedaży 29 kwietnia 1952. Produkowano także "biznesowe" odmiany tego komputera IBM 702 i IBM 650.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kariera w Ameryce Północnej[ | edytuj kod]

W 1949 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie podjął pracę dla IBM jako programista. Brał udział w pracach nad maszyną obliczeniową Selective Sequence Electronic Calculator – pierwszym na świecie elektromechanicznym komputerem firmy IBM. Przez krótki czas mieszkał w Waszyngtonie, gdzie pracował nad IBM Card Programmed Electronic Calculator. We wczesnych latach pięćdziesiątych zaangażował się w projektowanie komputera IBM 701, przeznaczonego do celów naukowych.

Lawrence Joseph Ellison (ur. 17 sierpnia 1944) - założyciel i prezes firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych, Oracle Corporation.Nagroda Turinga — nagroda przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez Association for Computing Machinery.

W 1953 roku Codd opuścił Stany Zjednoczone (oraz firmę IBM) w geście protestu przeciwko działaniu komisji senatora Josepha McCarthy'ego (Makkartyzm) i przeprowadził się do Ottawy w Kanadzie. Pracował tam dla Computing Devices of Canada Limited. Prowadził dział przetwarzania danych na potrzeby rozwoju kanadyjskiego programu rakietowego. Po przypadkowym spotkaniu ze swoim starym menedżerem z IBM zdecydował się powrócić do USA w 1957 roku i dołączyć znowu do IBM.

Isle of Portland, Portland – półwysep przyrostkowy położony u południowego wybrzeża Anglii, należący do dystryktu Weymouth and Portland, w hrabstwie Dorset. Stanowi część Jurassic Coast. Wydobywany jest tutaj wapień portlandzki, od którego pochodzi nazwa cement portlandzki. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W Poughkeepsie w Nowym Jorku pracował nad projektem STRETCH (IBM 7030, który następnie doprowadził do rozwoju technologii mainframe IBM 7090). Kierował zespołem, który opracował pierwszy na świecie system multiprogramowania. W 1961 roku, w ramach stypendium IBM, przeniósł się do Ann Arbor w stanie Michigan, gdzie uczęszczał na University of Michigan. Uzyskał tytuł magistra inżyniera, a w 1965 roku obronił doktorat z informatyki. Jego praca – opublikowana przez Academic Press w roku 1968 – nosiła tytuł Cellular Automata. Była kontynuacją i uproszczeniem prac Johna von Neumanna nad samoreplikującymi się automatami (maszynami).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1967 roku Codd przeniósł się do Laboratorium Badawczego firmy w San Jose (Kalifornia), gdzie stworzył koncepcję relacyjnych baz danych. W 1970 roku wydał fundamentalną pracę A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks, w której przedstawił relacyjny model zarządzania bazami danych. Ku jego rozczarowaniu IBM zwlekał jednak z wdrożeniem zaprezentowanych rozwiązań aż do chwili, gdy konkurencyjne firmy zaczęły stosować ten model – przykładem była baza danych Oracle, opracowana przez Larry’ego Ellisona na bazie idei Codda. Wkrótce potem Codd odszedł z IBM i założył z Chrisem Datem własną firmą consultingową.

Model relacyjny – model organizacji danych bazujący na matematycznej teorii mnogości, w szczególności na pojęciu relacji. Na modelu relacyjnym oparta jest relacyjna baza danych (ang. Relational Database) – baza danych, w której dane są przedstawione w postaci relacyjnej.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

Relacyjny model bazy danych[ | edytuj kod]

Model relacyjny jest powszechnie uznawany za jedno z największych osiągnięć technicznych XX wieku. Zrewolucjonizował on sposób postrzegania baz danych. Codd stworzył teoretyczne ramy dla rozwoju dyscypliny naukowej. W związku z tym nie jest przesadą stwierdzenie, że zasadniczo wszystkie bazy danych używane lub rozwijane obecnie są oparte na pomysłach Codda. Ilekroć ktoś korzysta z bankomatu, kupuje bilet lotniczy lub używa karty kredytowej, faktycznie polega na inwencji Codda.

Ann Arbor – miasto w USA, centrum administracyjne hrabstwa Washtenaw, w stanie Michigan, około 60 km na zachód od Detroit.San José (wymowa: /ˌsæn hoʊˈzeɪ/; także San Jose; z hiszp. „Św. Józef”) – miasto w USA, w stanie Kalifornia, zlokalizowane na południowym krańcu zatoki San Francisco, w obrębie Doliny Krzemowej.

Codd nie ograniczył się do opisania swojego modelu. Badał jego implikacje w serii prac badawczych, które opublikował w ciągu kilku następnych lat. Przez cały ten czas był pomocny i wspierał wszystkich, którzy się do niego zwracali. Chciał dowiedzieć się więcej na temat tego, co sądzą o jego pomyśle, a także zyskać pomoc w jego rozpowszechnianiu. Jednocześnie był niezłomny i nieustępliwy w obronie tych samych idei przed negatywną krytyką. Nawiasem mówiąc, należy zauważyć, że model relacyjny był de facto pierwszym abstrakcyjnym modelem bazy danych, który należy zdefiniować. Dlatego Codd nie tylko wynalazł model relacyjny, ale tak naprawdę wymyślił koncepcję modelu danych w ogóle.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Na początku 1979 roku na konferencji Australian Computer Society w miejscowości Hobert w Tasmanii Codd wygłosił referat Extending the relational database model to capture more meaning, który został później opublikowany w czasopiśmie "ACM Database Transactions". Rozszerzoną wersję relacyjnego modelu danych, którą sformułował w swojej pracy, nazwał RM/T ("T" od Tasmania).

Makkartyzm (spotykana także pisownia maccartyzm, ang. McCarthyism) – ogólna nazwa działań politycznych, pozbawionych skrupułów metod śledczych oraz tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, w walce z „wewnętrznym zagrożeniem komunistycznym” w latach 1950-1954 w Stanach Zjednoczonych.18 kwietnia jest 108. (w latach przestępnych 109.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 257 dni.

Codd interesował się też tematem hurtowni danych. To on ukuł termin OLAP (OnLine Analytical Processing) i sformułował dwanaście praw techniki online analytical processing.

W 1981 roku został uhonorowany Nagrodą Turinga.

W ciągu następnych kilku lat zauważył, że branża relacyjnych baz danych dynamicznie się rozwija i jest warta dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Sam nigdy nie korzystał bezpośrednio z tego ogromnego wzrostu. Przez resztę zawodowego życia zachęcał do opracowywania w pełni relacyjnych produktów. Edukował w tym zakresie użytkowników, sprzedawców oraz organizacje normalizacyjne.

IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

Śmierć[ | edytuj kod]

Edgar Frank Codd zmarł 18 kwietnia 2003 roku na Williams Island na Florydzie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.
Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama