• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eden Alene

  Przeczytaj także...
  65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  HaKochaw HaBa (hebr. ‏הכוכב הבא‎; pol. Następna gwiazda) – izraelski talent show. Od 2015 program wyłania reprezentanta Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji.

  Eden Alene (heb. עדן אלנה; ur. 7 maja 2000 w Gonen w Jerozolimie) – izraelska piosenkarka, niedoszła reprezentantka Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 roku, reprezentantka Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Alene mieszka w Kirjat Gat w Izraelu. Pochodzi z rodziny etiopskich żydów.

  Jej eurowizyjna propozycja „Feker Libi” została napisana specjalnie dla jej chłopaka, Jonathana.

  Kirjat Gat (hebr. קריית גת; arab. كريات جات/كريات غات) - miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W październiku 2017 roku Alene była zawodniczką trzeciego sezonu konkursu wokalnego X Factor Israel. W przesłuchanisch zaprezentowała swoje wykonanie piosenki „Stone Cold” Demi Lovato. W styczniu 2018 roku wygrała finał sezonu.

  W 2019 roku uczestniczyła w siódmej edycji konkursu HaKochaw HaBa, który jest jednocześnie preselekcjami do wyboru izraelskiego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęła ona w niej pierwsze miejsce, jednoczeście zostając reprezentantką Izraela w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. 4 marca 2020 odbył się finał HaSzir HaBa L'Erowizjon, w którym uczestniczyły cztery piosenki Alene. Finał wygrała piosenka Feker Libi.

  Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC) – izraelski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny założony w 2014 roku, w celu zastąpienia dotychczasowego nadawcy Israel Broadcasting Authority (IBA). Data uruchomienia telewizji była kilka razy przekładana z powodu sprzeciwu premiera wobec struktury i nominacji dziennikarzy, co doprowadziło do prawnej walki sądowej między IPBC a rządem. Telewizja rozpoczęła nadawanie 15 maja 2017 roku. Gonen (hebr. גונן; arab. جونين; nieoficjalnie Katamon, hebr. קטמון; arab. قطمون) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

  22 marca 2020 nadawca publiczny Izraela, Kan ogłosił, iż Eden Alene będzie reprezentantką kraju w konkursie w 2021.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Demetria Devonne „Demi” Lovato (ur. 20 sierpnia 1992 w Albuquerque, Nowy Meksyk, USA) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, muzyk, aktorka i reżyser teledysków. Znana z amerykańskiej edycji programu X Factor gdzie zasiadała w panelu jurorskim podczas drugiego i trzeciego sezonu. Oprócz tego popularność przyniósł jej serial Disney Channel Słoneczna Sonny, gdzie grała główną rolę, a także filmy Camp Rock oraz Program ochrony księżniczek.Felaszowie (hebr. בית הישראל – Bete Israel, Bet haIsrael), inaczej Falaszowie, Falasza - lud kuszycki, wywodzący się z Etiopii, obecnie w większości zamieszkujący w Izraelu. W większości są wyznawcami mozaizmu, stąd zwani bywają Czarnymi Żydami, choć niektórzy z nich wyznają chrześcijaństwo.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w Rotterdamie w Holandii. Będzie to piąty konkurs, który odbędzie się w tym kraju.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.