• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edek

  Przeczytaj także...
  Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z licznych ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, do dziś wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.Piotr Siejka (ur. 22 lipca 1960 w Warszawie) - aktor filmowy i teatralny. Absolwent wydziału aktorskiego Państwej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1986 roku aktor Teatru Ochoty w Warszawie. Występował również w teatrach: Syrena (1982, 2003), Na Targówku (1986), Na Woli (1998) i Teatrze Studyjnym `83 w Łodzi (1983, 1985-86).
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

  Edek – bohater dramatu Tango Sławomira Mrożka, zwany też Partnerem z wąsikiem.

  Człowiek prymitywny, naturalny, brak mu kultury osobistej i obycia (co fascynuje Stomila). Jest on partnerem do kart Eugenii i kochankiem Eleonory.

  Daje się uwieść narzeczonej Artura, Ali. Artur nie mogąc tego znieść, postanawia go zabić, jednak sam ginie. Dzięki takiemu splotowi zdarzeń i silnemu ciosowi to Edek osiąga cel Artura: wprowadzenie konwencji do świata pozbawionego zasad poprzez przejęcie władzy. To właśnie Edek prowadzi więc w finałowym tangu.

  Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser, z wykształcenia także polonista.Tango – taniec towarzyski pochodzący z Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju. Tango jest także rodzajem muzyki. Obecnie istnieje wiele form tanga, zarówno muzycznych jak i tańca – tango argentyńskie (i jego odmiany tango vals, tango nuevo, milonga), tango amerykańskie, tango fińskie, tango międzynarodowe.

  Znani odtwórcy roli Edka: Tadeusz Bartkowiak, Robert Dudzik, Marcin Jędrzejewski, Krzysztof Kowalewski, Stanisław Melski, Piotr Siejka, Jerzy Stuhr.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik bohaterów literatury polskiej pod red. Mariana Kisiela i Marka Pytasza. Katowice: Videograf II, 2003. ISBN 83-7183-275-3.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Realizacje teatralne Tanga. [dostęp 19 lipca 2008].
  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Bartkowiak (ur. 25 października 1933 roku) - polski aktor, głównie teatralny; absolwent krakowskiej PWST (1959). Odznaczony jako Zasłużony Działacz Kultury w 1987 roku.
  Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei) – polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.
  Robert Dudzik (ur. 22 maja 1966 w Poznaniu) – aktor i dramaturg. Absolwent wydziału lalkarskiego PWST we Wrocławiu (rocznik 1993). Zadebiutował w teatrze 11 września 1993 roku rolą Hajmona w "Antygonie" Sofoklesa na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. Aktor Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Autor monodramu "Cisza, czyli żart filozoficzny".
  Tango – dramat Sławomira Mrożka, którego pierwodruk ukazał się w 11. numerze „Dialogu” w roku 1964. Po raz pierwszy wystawiony w Bydgoszczy w 1965. Wydany w 1973 w 2. tomie Utworów scenicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.