• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edd Byrnes  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bravo – dwutygodnik dla młodzieży, pochodzący z Niemiec, wydawany przez Wydawnictwo Bauer. W Polsce pojawił się po raz pierwszy w 1991 roku. Nakład to 250 000 egzemplarzy, a sprzedaż około 198 000 egzemplarzy. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Michał Wiśnicki.Stuart Maxwell Whitman (ur. 1 lutego 1928 w San Francisco) — amerykański aktor filmowy i telewizyjny. W 1962 był nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie Piętno (1961).

  Edd Byrnes (ur. 30 lipca 1932 w Nowym Jorku, zm. 8 stycznia 2020 w Santa Monica) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Nowym Jorku jako Edward Byrne Breitenberger. Miał nieszczęśliwe dzieciństwo i toksyczną relację z ojcem – alkoholikiem, który był często nieobecny w domu. Dorastał z bratem Vincentem i siostrą Jo-Ann. Jego matka ciężko pracowała w różnych zawodach, aby utrzymać rodzinę. Kiedy miał 13 lat, jego ojciec został znaleziony martwy w piwnicy. Przyjął nazwisko „Byrnes” od nazwiska swojego dziadka ze strony matki, Edwarda Byrne’a, strażaka z Nowego Jorku. Jego ucieczką od problemów rodzinnych było oglądanie filmów i siłownia. W szkole średniej występował w przedstawieniach, ale nie traktował tego poważnie. Pracował jak kierowca karetki pogotowia, dekarz i sprzedawca kwiatów. W wieku 17 lat podszedł do niego mężczyzna, który zaproponował mu, że zrobi mu zdjęcia „ciała”. Zgodnie z autobiografią z 1996 Kookie No More, doprowadziło to do pracy jako żigolaka ze starszymi, zamożnymi mężczyznami, mimo że Edd był heteroseksualny. Jeden z tych ludzi działał jako mentor Edda, wprowadzając go do świata mody i kultury oraz kariery aktorskiej.

  Córeczki milionera (ang. Rags to Riches, 1987-88), amerykański serial telewizyjny, utrzymany w stylu filmu muzycznego − historia multimilionera, Nicka Foleya, który pewnego dnia postanawia przygarnąć pięć dziewcząt, wychowanek domu dziecka.Olivia Newton-John OBE (ur. 26 września 1948 w Cambridge w Anglii) – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa. Wyemigrowała z rodziną do Australii w 1954, z uwagi na pracę ojca jako profesora jęz. niemieckiego na uniwersytecie w Melbourne.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1956 dostał pracę bez wynagrodzenia w letniej spółce teatralnej w Connecticut, Litchfield Community Playhouse w Litchfield. Wkrótce zaczął pojawiać się w ich sztukach Broadwayu. Występował gościnnie w serialach: Crossroads (1956) jako żołnierz z Chuckiem Connorsem, Donem DeFore i Guyem Williamsem, Wire Service (1956) u boku George’a Brenta i Navy Log (1957) jako pilot. Znalazł się w obsadzie biograficznego dramatu sportowego Roberta Mulligana The Jim Piersall Story (Fear Strikes Out, 1957) z Anthonym Perkinsem i Karlem Maldenem, dramatu kryminalnego Reform School Girl (1957) z Yvette Vickers, dramatu Johnny Trouble (1957) z Carolyn Jones, Stuartem Whitmanem i Ethel Barrymore oraz melodramatu Irvinga Rappera Marjorie Morningstar (1958) z Natalie Wood i Gene’em Kelly.

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Irving Rapper (ur. 16 stycznia 1898 w Londynie; zm. 20 grudnia 1999 w Los Angeles) − amerykański reżyser filmowy pochodzenia brytyjskiego.

  Stał się znany jako „Kookie” z serialu kryminalnego ABC 77 Sunset Strip (1958-1963) z udziałem Efrema Zimbalista Jr. w roli prywatnego detektywa Stuarta „Stu” Baileya. Postać grana przez Byrnesa stała się narodową sensacją nastolatków, co skłoniło producentów do uczynienia Byrnesa stałym członkiem obsady. Przekształcili postać „Kookie” z napastnika w parkingowego lokaja. Telewidzowie cytowali jego dialog („Kochanie, jesteś najmądrzejszy!”), a młodzi mężczyźni naśladowali sposób, w jaki trzymał w ręku swój zawsze obecny grzebień. W marcu 1959 nagrana przez niego piosenka „Kookie, Kookie (Lend Me Your Comb)” w duecie z Connie Stevens stała się hitem w pierwszej piątce. Jednak zawarty przez niego kontrakt z Warner Bros., zmusił go do odrzucenia ról w Rio Bravo (1959), Ryzykownej grze (1960) i Złoto Alaski (1960).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sierżant Anderson (ang. Police Woman, 1974-1978) – amerykański serial kryminalny stworzony przez Roberta E. Collinsa.

  W 1963 otrzymał nagrodę Bravo Otto, przyznawanej przez dwutygodnik niemiecki dla młodzieży „Bravo”, w kategorii „Najlepszy gwiazdor telewizyjny”. W 1974 był prowadzącym pilotażowych odcinków amerykańskiej wersji teleturnieju Koło Fortuny. Wystąpił jako Vince Fontaine, gospodarz telewizyjnego show tanecznego „National Bandstand” w musicalu Grease (1978) u boku Johna Travolty i Olivii Newton John. Wystąpił w dramacie telewizyjnym NBC Twirl (1981) z Erin Moran, dramacie Erotic Images (1983) z Britt Ekland i komedii Jeffa Kanewa Drużyna z Beverly Hills (Troop Beverly Hills, 1989) jako Ross Coleman z Shelley Long.

  Gene Kelly, właśc. Eugene Curran Kelly (ur. 23 sierpnia 1912 w Pittsburghu, zm. 2 lutego 1996 w Beverly Hills) – amerykański tancerz, choreograf, aktor, reżyser i producent. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki, kawaler Legii Honorowej.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anthony Perkins (ur. 4 kwietnia 1932 w Nowym Jorku, zm. 12 września 1992 w Hollywood) – amerykański aktor filmowy i teatralny.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Carolyn Sue Jones (ur. 28 kwietnia 1930 w Amarillo, zm. 3 sierpnia 1983 w West Hollywood) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Wieczór kawalerski.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Britt Ekland, właściwie Britt-Marie Eklund (ur. 6 października 1942 roku w Sztokholmie) – szwedzka aktorka, scenarzystka i reżyserka filmowa, która dłuższy czas przebywała w Wielkiej Brytanii.
  Koło Fortuny – teleturniej nadawany w Polsce na TVP2 od 2 października 1992 roku do 1 września 1998 roku oraz od 29 października 2007 do 27 października 2009 roku. Ostatnim prowadzącym był Krzysztof Tyniec i asystentka Marta Lewandowska. Program realizowany był na licencji amerykańskiego formatu Wheel of Fortune.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.