• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ed Stoppard  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Łowcy skarbów, Zagadki z przeszłości (ang. Relic Hunter) – amerykańsko-francusko-kanadyjski serial przygodowy. W USA po raz pierwszy emitowany był w latach 1999-2002. W Polsce, od 2005 roku, serial emitowany był kilkakrotnie w AXN, pod tytułem Zagadki z przeszłości. W 2007 roku, serial pod tytułem Łowcy skarbów wyemitowała stacja TV4, a w 2007-2008 oraz w 2009 roku, telewizja Polsat. Serial był emitowany również w stacji TVN. W 2012 roku, serial został wyemitowany przez telewizję Puls oraz AXN SciFi.16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.

  Edmund „Ed” Stoppard (ur. 16 września 1974 w Londynie) – brytyjski aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Westminster w dzielnicy środkowego Londynu jako syn Toma Stopparda, dramaturga i scenarzysty czeskiego pochodzenia, zdobywcy Oskara za najlepszy scenariusz oraz Nagrody Tony dla najlepszego dramaturga, z drugiego małżeństwa z lekarką, pisarką i prezenterką telewizyjną Miriam Stoppard, OBE (z domu Stern, a następnie Miriam Moore-Robinson). Jego rodzice pochodzili z rodzin żydowskich. Wychowywał się z bratem Billem.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Uniwersytet Edynburski (ang. University of Edinburgh) – publiczna uczelnia założona w Edynburgu w 1582 roku. W latach 1941–1949 w uczelni działał Polski Wydział Lekarski kształcący kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

  Uczył się w Caldicott School, Stowe School i Royal Military Academy Sandhurst. Studiował na wydziale języka francuskiego na Uniwersytecie Edynburskim, a następnie w London Academy of Music and Dramatic Art.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Sławę przyniosła mu rola Henryka Szpilmana w filmie Pianista (2002) Romana Polańskiego, za którą otrzymał nagrodę Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską. Wstąpił w roli Thomasa w dramacie wojennym Joy Division (2006) i jako porucznik Addis w Niania i wielkie bum (Nanny McPhee And The Big Bang, 2010). W 2007 roku zagrał tytułową rolę w dramacie dokumentalnym BBC Czajkowski: Fortuna i tragedia. W 2010 roku została obsadzony w roli Sir Hallama Hollanda w sequelu BBC Schodami w górę, schodami w dół (Upstairs Downstairs Bears).

  Powrót do Brideshead (ang. Brideshead Revisited) – brytyjski melodramat z 2008 roku w reżyserii Juliana Jarrolda. Scenariusz do filmu napisał Jeremy Brock na podstawie powieści Evelyna Waugha pod tym samym tytułem.Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.

  Grał Konstantina w sztuce Czechowa Mewa w Chichester Festival Theatre (2003), rolę tytułową Hamleta na scenie English Touring Theatre's (2005), Kupiec wenecki, Toma Wingfielda w Szklana menażeria na West End w Apollo Theatre (2007) i brytyjskiego premiera w Wit Margaret Edson.

  Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  GoldenEye 007 – pierwsza gra komputerowa typu first-person shooter stworzoną przez Rare dla konsoli gier wideo Nintendo 64 w 1997 roku, która bazuje na filmie James Bonda GoldenEye z 1995 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niania i wielkie bum (ang. Nanny McPhee And The Big Bang) – brytyjski film komediowo-familijno-fantastyczny na podstawie książki Christianny Brand.
  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.712 sek.