• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eclipse

  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.W programowaniu komputerowym framework albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację.
  PHP – obiektowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

  Eclipse – platforma (framework) napisana w 2004 roku w Javie do tworzenia aplikacji typu rich client. Na bazie Eclipse powstało zintegrowane środowisko programistyczne do tworzenia programów w Javie, które jest razem z tą platformą rozpowszechniane.

  Projekt został stworzony przez firmę IBM, a następnie udostępniony na zasadach otwartego oprogramowania. W chwili obecnej jest on rozwijany przez Fundację Eclipse.

  Fundacja Eclipse (ang. Eclipse Foundation) – organizacja typu non-profit zajmująca się wspieraniem społeczności tworzącej projekty związane ze środowiskiem Eclipse.Politechnika Poznańska – państwowa szkoła wyższa o profilu technicznym w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 8. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 865. pośród wszystkich typów uczelni.

  Obsługiwane platformy[ | edytuj kod]

  Eclipse powstało z uwolnienia kodu Rational IBM i dostępne jest dla wszystkich platform, które posiadają własną implementację wirtualnej maszyny Javy, oraz dla których przygotowano implementację opracowanej przez Fundację biblioteki graficznej SWT, która jest alternatywą dla standardowych bibliotek graficznych Javy – AWT i Swing.

  SWT (The Standard Widget Toolkit) jest biblioteką graficzną dla środowiska Java, stanowiącą alternatywę dla standardowych bibliotek Javy: AWT i Swing. Biblioteka ta jest rozwijana na zasadach open source przez Fundację Eclipse. Ideą projektu jest, aby wygląd komponentów graficznych i ich zachowanie (standardowe skróty klawiaturowe, reakcje na działania myszy) było w pełni zgodne z komponentami typowymi dla danego systemu, a ich prędkość nie odbiegała od natywnego interfejsu. SWT jest wykorzystywana jako podstawowa biblioteka graficzna środowiska Eclipse.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Wtyczki[ | edytuj kod]

  Sama platforma nie dostarcza żadnych narzędzi służących do tworzenia kodu i budowania aplikacji, oferuje jednak obsługę wtyczek (ang. plugin) rozszerzających jej funkcjonalność, umożliwiających m.in. rozwijanie aplikacji w językach Java, C/C++, PHP, tworzenie GUI, modelowanie aplikacji za pomocą UML, współpracę z serwerami aplikacji, serwerami baz danych itp.

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.Gruby klient (ang. fat client) - termin informatyczny funkcjonujący w sieciach o architekturze klient-serwer. Odnosi się do stacji roboczej użytkownika, która jest wyposażona w komplet urządzeń peryferyjnych, z zainstalowanym systemem operacyjnym i zestawem aplikacji. Programy użytkowe wykonywane są bezpośrednio i autonomicznie na stacji, dokonującej przetwarzania danych oraz wymiany danych z użytkownikiem i innymi komputerami w sieci. Dane są przechowywane po stronie serwera.

  Podprojekty[ | edytuj kod]

 • BIRT (Business Intelligence and Reporting Tools) – system raportowania oparty na platformie Eclipse.
 • WTP (Web Tool Project) – rozszerzenie umożliwiające tworzenie aplikacji sieciowych.
 • PDT (PHP Development Tools) – rozszerzenie pozwalające na tworzenie aplikacji w języku PHP.
 • Wsparcie dla programistów Eclipse[ | edytuj kod]

  Firma IBM na początku 2007 roku otworzyła centrum wsparcia dla programistów Eclipse. Centrum ma swoje miejsce w Poznaniu i jest realizowane jako projekt zlecony Politechnice Poznańskiej przez firmę IBM. Studenci i absolwenci informatyki świadczą usługę wsparcia (pomagają rozwiązywać techniczne problemy z Eclipse) klientom firmy IBM z całego świata. Te same osoby również promują samego Eclipse poprzez różne inicjatywy.

  Format otwarty UML (ang. Unified Modeling Language, czyli Zunifikowany Język Modelowania) – język formalny wykorzystywany do modelowania różnego rodzaju systemów, stworzony przez Grady Boocha, Jamesa Rumbaugha oraz Ivara Jackobsona, obecnie rozwijany przez Object Management Group.System zarządzania bazą danych, SZBD (ang. Database Management System, DBMS) – oprogramowanie bądź system informatyczny służący do zarządzania bazą danych. System zarządzania bazą danych może być również serwerem bazy danych (SBD) lub też może udostępniać bazę danych lokalnie – na określonym komputerze.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Eclipse Process Framework – szablon do budowania procesów wytwarzania oprogramowania
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gary Cernosek: A brief history of Eclipse (ang.). IBM, 2005-11-15. [dostęp 2017-09-13].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa projektu Eclipse (ang.)
 • Eclipse API (ang.)
 • EclipsePedia – Wiki dla projektów Eclipse (ang.)
 • Instrukcja Eclipse Rich Client Platform (ang.)
 • C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.Zintegrowane środowisko programistyczne (ang. Integrated Development Environment, IDE) jest to aplikacja lub zespół aplikacji (środowisko) służących do tworzenia, modyfikowania, testowania i konserwacji oprogramowania.
  Warto wiedzieć że... beta

  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.
  AWT (The Abstract Window Toolkit) – jedna ze standardowych bibliotek graficznych środowiska Java. Jest zależna od stosowanego systemu operacyjnego.
  Wirtualna maszyna Javy (ang. Java Virtual Machine, w skrócie JVM) – maszyna wirtualna oraz środowisko zdolne do wykonywania kodu bajtowego Javy. Według szacunków różnych firm i autorów publikacji, liczba urządzeń wyposażonych w JVM wynosi od 3 do 10 miliardów, w tym 1 miliard komputerów, a liczba programistów tworzących oprogramowanie na tę platformę – od 6,5 do 9 milionów.
  Eclipse Process Framework (EPF) to projekt o otwartym kodzie źródłowym (open source) zarządzany przez fundację Eclipse Foundation. W projekcie Eclipse ulokowany on jest w głównej kategorii: Eclipse Technology Project. Ma on dwa cele:
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Swing - biblioteka graficzna używana w języku programowania Java, upubliczniona w lipcu roku 1997. Jest nowszą, ulepszoną wersją biblioteki AWT.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.