• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eberhard von Kuenheim

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Eberhard von Kuenheim (ur. 2 października 1928 w Judytach) – niemiecki inżynier i menadżer. W latach 1970- 1993 główny dyrektor zarządzający i prezes BMW, a w 1993- 1999 przewodniczący rady nadzorczej koncernu. W okresie jego rzędów, nazywanym erą Kuenheima, BMW stało się jednym z największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych na świecie. Uważany za jednego z pionierów nowoczesnej gospodarki Niemiec.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Życiorys[]

  Eberhard von Kuenheim urodził się w 1928 roku w starej szlacheckiej rodzinie Kuenheimów w dobrach rodowych w ówczesnym Juditten w Prusach Wschodnich (obecnie Judyty w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim). Ojciec, przeciwnik Nazizmu, zginął w 1935 w wypadku samochodowym, a matka w obozie radzieckim po II wojnie światowej.

  Gospodarka Niemiec – rozwinięta społeczna gospodarka rynkowa, największa w Europie i piąta na świecie (po USA, Chinach, Indiach i Japonii). Jest największym rynkiem w Unii Europejskiej. Od czasów industrializacji Niemcy odgrywają ważną rolę w światowej ekonomii, jako innowator i beneficjent.Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.

  Po wojnie, do 1954, studiował inżynierię mechaniczną na uniwersytecie technicznym w Stuttgarcie. Początkowo pracował w fabryce maszyn Maxa Müllera w Hanowerze, a w 1965 dołączył do przedsiębiorstwa IWK w Karlsruhe, należącego do Quandt Gruppe, wówczas największych udziałowców koncernu BMW.

  Judyty (niem. Juditten) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.

  Koncern BMW[]

  1 stycznia 1970, w wieku 41 lat, został dyrektorem wykonawczym koncernu BMW. Okres, gdy zarządzał koncernem nazywany jest erą Kuenheima, a BMW zmieniło się ze średniej, mało znaczącej bawarskiej firmy w jedno z największych, słynących z wysokiej jakości aut, przedsiębiorstw motoryzacyjnych na świecie, stało się także ikoną niemieckiej gospodarki i stylu.

  Monachijski Uniwersytet Techniczny, lub Techniczny Uniwersytet w Monachium (TUM), (niem. Technische Universität München, TUM) – główny niemiecki uniwersytet, ulokowany w Monachium (oraz miasta Garching bei München i Weihenstephan, poza Monachium) założony przez Ludwika II Bawarskiego w 1868 roku. W 2004 roku zajął pierwsze miejsce w wśród wszystkich niemieckich uczelni wyższych według badań Shanghai Jiao Tonga. Zajmuje on 57. miejsce na świecie (2008 r.). Uczelnia posiada cztery kampusy. Wśród blisko 21 tysięcy studentów, nauki na tym uniwersytecie pobiera około 3.700 studentów zagranicznych. Wykłada na nim ponad 500 naukowców.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W okresie od 1970 do 1993 zatrudnienie w koncernie wzrosło z 23 000 do 71 000 pracowników, a wartość sprzedaży wzrosła z 1 mld do 30 mld niemieckich marek. Przez 23 lata Kuenheim wprowadził także na rynek kilka nowych modeli aut oraz sprawił, iż sprzedaż samochodów osobowych wzrosła 4-krotnie, a motorów 3-krotnie. W latach 70. otworzył największą fabrykę BMW w Dingolfing w Bawarii, w 1973 przeniósł zarząd główny do nowego budynku Vierzylinder w Monachijskim Parku Olimpijskim (Münchener Olympiapark), gdzie także przyczynił się do otwarcia, w latach 90., Centrum Badawczo Inżynieryjnego (Forschungs- und Ingenieurzentrum). Niemniej jednak nie ustrzegł się błędów, a do jego porażek należy zaliczyć przejęcie brytyjskiego Rovera, które przyniosło koncernowi milionowe straty.

  Dingolfing (baw. Dinglfing) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Landshut, siedziba powiatu Dingolfing-Landau. Leży około 90 km na północny wschód od Monachium, nad rzeką Izara, przy autostradzie A92 i linii kolejowej Landshut – Deggendorf.Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.

  W 1993 przeszedł na stanowisko prezesa rady zarządzającej koncernu, którą to funkcję zajmował do 1999 roku i nadal miał realny wpływ na politykę firmy, m.in. wybór kolejnych dyrektorów zarządzających czy naczelnych inżynierów.

  Obecnie jest prezesem, założonej w 2000 roku, Fundacji Eberharda von Kuenheima (Eberhard v. Kuenheim Stiftung), która promuje przedsiębiorczy styl i świadomość. Jest także honorowym obywatelem miasta Kuenheim we francuskiej Alzacji, skąd wywodzi się jego rodzina. Natomiast na wydziale inżynieryjnym uniwersytetu technicznego w Monachium, jeden z budynków nosi jego nazwę.

  Powiat bartoszycki - powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bartoszyce. Powiat od strony północnej graniczy z obwodem kaliningradzkim, od wschodu z powiatem kętrzyńskim, od południa z powiatem olsztyńskim i lidzbarskim, a od zachodu z powiatem braniewskim. Na terenie powiatu znajduje się międzynarodowe przejście graniczne z Rosją w Bezledach.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy

  1. Bernd Ziesemer: Eberhard Kuenheim (niem.). W: Pioniere der deutschen Wirtschaft [on-line]. [dostęp 9 września 2009].
  2. Eberhard Kuenheim (niem.). W: Ostpreussen.net [on-line]. [dostęp 9 września 2009].
  3. Pan Pięć Marek (pol.). W: Auto Świat [on-line]. [dostęp 9 września 2009].
  Rover – brytyjski producent, a później także marka samochodów wytwarzanych w fabryce Longbridge w Birmingham od 1883 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją rowerów. Rover wprowadził obecny model rowerów – napędzanych łańcuchem oraz o wielkości koła tylnego równej wielkości koła przedniego.Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Marka niemiecka – jednostka monetarna w Niemczech od 1873 roku. 1 marka dzieliła się na 100 fenigów. Zastąpiona przez euro 1 stycznia 2002 (po kursie 1,95583 marki za 1 euro).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.