Eberhard V Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eberhard V Wirtemberski, także Eberhard I lub Eberhard Brodaty (Eberhard im Bart) (ur. 11 grudnia 1445 w Urach, zm. 24/25 lutego 1496 w Tybindze) – hrabia Wirtembergii-Urach, później hrabia Wirtembergii. Pierwszy książę Wirtembergii w latach 1495-1496.

Sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Sejm Rzeszy (łac. Dieta Imperii lub Comitium Imperiale, niem. Reichstag) - najwyższy organ reprezentacji wasali cesarskich Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Wywodził się bezpośrednio od zwoływanego przez władców niemieckich od X wieku Hoftagu (zjazdu nadwornego). W XV wieku zjazd ten przybiera ostateczną, ukształtowaną formę Sejmu. Od 1663 działał permanentnie jako Sejm Nieustający aż do końca istnienia I Rzeszy w 1806. Ostatni raz zebrał się jednak w 1803.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Drugi syn Ludwika I i Matyldy Wittelsbach. Przejął władzę w hrabstwie Wirtembergii-Urach w 1459. 4 lipca lub 12 kwietnia 1476 wziął ślub z pochodzącą ze znanej i wpływowej włoskiej rodziny Barbarą Gonzagą, córką markiza Mantui Ludwika III. Jedynym dzieckiem z tego małżeństwa była córka Barbara, która urodziła się w Urach 2 sierpnia 1475 r. i zmarła 15 października tego samego roku.

Eberhard VI Wirtemberski (ur. 1 lutego 1447 Waiblingen - zm. 17 lutego 1504 Lindenfels) – hrabia Wirtembergii-Stuttgart, książę Wirtembergii.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Wielki dobrodziej miasta Tybingi. W 1477 założył tam uniwersytet, który do dziś nosi jego imię. Założył kolegiaty w Urach, Dettingen an der Erms, Herrenberg, Einsiedel koło Tybingi i Tachenhausen.

Na mocy porozumienia z 1482 ponownie połączono dwie części Wirtembergii ze stolicą w Stuttgarcie. Hrabia był jednym z założycieli Ligi Szwabskiej, która powstała w 1488 r. W tym samym roku pomógł uwolnić ówczesnego króla Maksymiliana I z więzienia w Brugii. W 1492 r. Eberhard został przez niego odznaczony przez niego Orderem Złotego Runa. 21 czerwca 1495 na Sejmie Rzeszy w Wormacji Maksymilian I nadał mu tytuł księcia.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Dettingen an der Erms – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen. Leży nad rzeką Erms, ok. 10 km na północny wschód od Reutlingen, przy drodze krajowej B28.

Chociaż późniejsze lata spędził głównie w Stuttgarcie, zmarł w Tybindze 24 lub 25 lutego 1496 roku. Nie pozostawił po sobie żadnych potomków, dlatego po jego śmierci tron przejął jego kuzyn, Eberhard II.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eberhard im Bart, t. Volume 8, 1911 Encyclopædia Britannica [dostęp 2021-03-01].
  2. Württemberg 2, genealogy.euweb.cz [dostęp 2021-03-01].
  3. Gonzaga 2, genealogy.euweb.cz [dostęp 2021-03-01].
  4. I684: Eberhard I. Herzog v.Württemberg, web.archive.org, 12 listopada 2013 [dostęp 2021-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-12].
  5. Eberhard I, Encyclopedia Britannica [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  6. EBERHARD V IM BART, UWG Gescher [dostęp 2021-03-01].
Ludwik I Wirtemberski (ur. 31 października 1412, zm. 23 września 1450 Urach) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-UrachWorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Ludwik III Gonzaga (wł. Ludovico III Gonzaga; ur. pomiędzy 5 czerwca i 5 lipca 1414 r., zm. 11/12 czerwca 1478 r.) – markiz Mantui od 1444 roku z rodu Gonzagów.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Herrenberg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen, siedziba wspólnoty administracyjnej Herrenberg. Leży przy granicy Schönbucha, ok. 15 km na południowy zachód od Böblingen i 30 km od Stuttgartu. Jest czwartym miastem pod względem wielkości w powiecie i centralnym miastem dla sąsiednich gmin.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.
Uniwersytet Eberharda Karola w Tybindze (Eberhard Karls Universität in Tübingen) – publiczna szkoła wyższa, należąca do najstarszych uniwersytetów Niemiec, która została założona w Tybindze w roku 1477 przez hrabiego Eberharda im Bart. Uczelnia kształci na 30 kierunkach prowadzonych w ramach 7 wydziałów. Obecnie studiuje na nim 23 tysiące studentów pod opieką 10 tysięcy współpracowników (wraz z kliniką uniwersytecką), w tym ok. 450 profesorów. Studenci stanowią jedną czwartą ludności miasta Tybingi.

Reklama