Eberhard I (hrabia Bergu-Alteny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eberhard I (ur. ok. 1130, zm. 23 stycznia 1180) – hrabia Bergu-Alteny od ok. 1160 r., protoplasta rodu hrabiów Mark.

Lennestadt [ˈlɛnəˌʃtat] − miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Olpe. W 2010 roku liczyło 27 155 mieszkańców. Bruno III z Bergu (ur. przed 1140, zm. po 1193) – arcybiskup Kolonii i książę-elektor Rzeszy od 1191 do 1193 pochodzący z rodu hrabiów Bergu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Eberhard był jednym z licznych synów hrabiego Bergu Adolfa II oraz Irmgardy z Wasserburga. Jego braćmi byli m.in. hrabia Bergu w latach ok. 1161–1189 Engelbert I, arcybiskup Kolonii w latach 1156–1158 Fryderyk II, arcybiskup Kolonii w latach 1191–1193 Bruno III, czy biskup Osnabrücku w latach 1173–1190 Arnold.

Hrabstwo Mark (niem. Grafschaft Mark) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarze dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Terytorium hrabstwa znajdowało się po obu stronach rzeki Ruhry i ciągnęło się wzdłuż rzek Volme i Lenne.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Po śmierci ojca Eberhard wraz ze swym bratem wiódł spór o dziedzictwo w hrabstwie Bergu. W 1161 r. otrzymał w lenno od arcybiskupa Kolonii Renalda z Dassel hrabstwo Alteny, które stało się zaczątkiem późniejszego potężniejszego hrabstwa Mark. Ponadto posiadał kontrolę nad miastami Essen, Werden (obecnie dzielnica Essen) i Cappenberg (obecnie część Selm). Zebrał pod swym panowaniem także Hövel, Bochum i Plattenberg. Za sprawą bliskich stosunków z kolejnym arcybiskupem Kolonii Filipem z Heinsbergu został wciągnięty w jego konflikt z Henrykiem Lwem. W 1175 r. podzielił swoje ziemie między swych synów.

Księstwo Bergu (niem. Herzogtum Berg) – dawne państwo niemieckie leżące na terytorium dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Znajdowało się w przybliżeniu między rzekami Ren, Ruhrą i Sieg. Obecna nazwa tego terytorium Bergisches Land pochodzi od nazwy znajdującego się tu niegdyś państwa.Hattingen - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Ennepe-Ruhr. W 2010 liczyło 55 510 mieszkańców.

Rodzina[ | edytuj kod]

Żoną Eberharda była Adelajda, córka hrabiego Cuyk-Arnsberg Gotfryda I. Ze związku tego pochodziło czworo dzieci:

 • Oda, żona hrabiego Tecklenburga Szymona,
 • Adolf, arcybiskup Kolonii w latach 1193–1205 oraz 1212–1216,
 • Arnold, hrabia Alteny, założyciel linii hrabiów Isenberga,
 • Fryderyk, hrabia Alteny.
 • Po śmierci Eberharda jego żona została zakonnicą i zmarła jako ksieni w Meschede i Ödingen.

  Filip z Heinsbergu (ur. ok. 1130 r., zm. 13 sierpnia 1191 r. pod Neapolem) – arcybiskup Kolonii i książę-elektor Rzeszy od 1167 r., książę Westfalii od 1180 r., jedna z głównych postaci dworu Fryderyka I Barbarossy, a następnie Henryka VI Hohenstaufa.Plettenberg - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Märkischer Kreis. Miasto leży na wzgórzach Sauerland. Najwyższy szczyt w jego granicach administracyjnych Ebbegebirge ma wysokość 593 m n.p.m. Zabudowa jest rozrzucona w dolinach czterech rzek: Lenne, Else, Oester i Grüne.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jürgen Kloosterhuis: Mark, Grafen von der. W: Neue Deutsche Biographie. T. 16. Berlin: Duncker & Humblot, 1990, s. 219–222. [dostęp 2016-02-04].
 • Eberhard I. von Berg, Graf von Altena (1161-1180). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-02-04].
 • Eberhard IV. Graf v.Altena u. Berg. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-02-04].
 • Chronologiczna lista biskupów i arcybiskupów Kolonii. Od X wieku, do 1803 książęta Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a od 1356 elektorzy Rzeszy (Elektorat Kolonii) jako arcykanclerze Włoch.Essen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Pełni funkcję portu nad Ruhrą i nad Kanałem Ren-Herne. Essen jest dziewiątym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech. Siedziba biskupstwa rzymskokatolickiego założonego w 1958 r. Od roku 1972 miasto uniwersyteckie. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Fryderyk z Bergu (ur. ok. 1120, zm. 15 grudnia 1158 pod Pawią) – arcybiskup Kolonii i książę-elektor Rzeszy od 1156 pochodzący z rodu hrabiów Bergu.
  Bochum – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w środku Zagłębia Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Duży ośrodek przemysłowy: szóste co do wielkości miasto kraju związkowego, znajduje się także w pierwszej dwudziestce największych miast Niemiec. W Bochum znajduje się sześć szkół wyższych, w tym jedna z większych w kraju – Ruhr-Universität z 30 000 studentów. Górnictwo nie stanowi dziś już ważnej roli w życiu miasta – Bochum stało się centrum usług. Mimo to znajdują się tu jeszcze instytucje związane z górnictwem. Do historii przemysłu przeszedł Związek Bochumski, któremu udało się w 1842 r. odlać stal w formach. Pierwszym produktem wykonanym tą metodą były dzwony. To dlatego przed ratuszem miasta znajduje się ważący 15 000 kg dzwon.
  Hamm (łac. Hammona) – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg. Port nad rzeką Lippe i kanałem Datteln-Hamm. Miasto leży między autostradą A1 i autostradą A2. Dnia 1 stycznia 1975 r. do miasta dołączono okoliczne gminy. W związku z tym liczba mieszkańców przekroczyła 100.000. Obecnie miasto liczy 181 783 mieszkańców (2010).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Adolf z Alteny (ur. ok. 1157, zm. 15 kwietnia ok. 1220) – arcybiskup Kolonii i książę-elektor Rzeszy w latach 1193–1205 i 1212–1216 pochodzący z rodu hrabiów Bergu.

  Reklama