Eberhard IV Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eberhard IV Wirtemberski (ur. 23 sierpnia 1388 w Stuttgarcie, zm. 2 lipca 1419 w Waiblingen) – hrabia Wirtembergii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ludwik I Wirtemberski (ur. 31 października 1412, zm. 23 września 1450 Urach) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Urach

Syn hrabiego Eberharda III i Antoniny Visconti. Jego dziadkami byli: Ulryk Wirtemberski (1340–1388) i Elżbieta Wittelsbach (1329–1402) oraz Bernabò Visconti i Beatrice Regina della Scala.

13 listopada 1397 roku zaręczył ożenił się z córka hrabiego Mompelgard – Henriettą. Na mocy zawartej umowy po śmierci hrabiego jego tereny zostały włączone do Wirtembergii. Od 1407 roku Eberhard IV pomagał ojcu w rządzeniu nabierając doświadczenia. W 1409 roku wraz z żoną rządził w Mompelgard, a po śmierci ojca w 1417 roku w całej Wirtembergii.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.

Po jego śmierci w zastępstwie niepełnoletnich synów rządziła Henrietta i 32 osobowa rada panów Wirtembergii.

Dziećmi Eberharda byli:

 • Anna (1408–1471) – żona Filipa von Katzenelnbogen,
 • Ludwik (1412–1450) – książę Wirtembergii-Urach,
 • Ulryk (1413–1480) – kaiążę Wirtembergii-Stuttgart,
 • Ulryk V Wirtemberski (ur. 1413, zm. 1 września 1480, Leonberg) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Stuttgartu. Beatrice Regina della Scala (ur. w 1333 w Sant’Angelo Lodigiano, zm. 18 czerwca 1384 Mediolanie), szlachcianka włoska, żona współrządcy Mediolanu Bernabò Viscontiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama