Eberhard II (hrabia Mark)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eberhard II (ur. przed 1265 r., zm. 4 lipca 1308 r.) – hrabia Mark od 1277 r.

Przemysł II Ottokar (czes. Přemysl Otakar II.; ur. ok. 1233, zm. 26 sierpnia 1278) – król Czech w latach 1253-1278 z dynastii Przemyślidów.Westfalia (niem. Westfalen) – kraina historyczna w Niemczech, między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Północno-wschodnia część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.

Życiorys[ | edytuj kod]

Eberhard był jedynym synem hrabiego Mark Engelberta I i jego pierwszej żony Kunegundy, córki Henryka z Blieskastel. Objął hrabstwo Mark w 1277 r., po tym, jak jego ojciec związał się sojuszem z przeciwnikami arcybiskupa Kolonii Zygfryda z Westerburga i zginął schwytany przez jednego z sojuszników arcybiskupa. Tuż po objęciu władzy Eberhard musiał ulec Zygfrydowi zgadzając się na znaczne ograniczenie swojej samodzielności.

Bitwa pod Worringen – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 czerwca 1288 r. Była to decydująca bitwa wojny o sukcesję limburską (1283–1289). Głównymi konkurentami konfliktu byli Zygfryd von Westerburg, arcybiskup Kolonii oraz Jan I brabancki.Blieskastel − miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Saara, w powiecie Saarpfalz. Przez Blieskastel przepływa rzeka Blies.

Zaraz potem udał się jednak na dwór króla niemieckiego Rudolfa Habsburga i uczestniczył w jego wojnie z królem Czech Przemysłem Ottokarem II. Po powrocie do domu zaczął organizować ponownie koalicję przeciwko arcybiskupowi, pozyskując licznych świeckich książąt oraz miasta Westfalii i Nadrenii, korzystając też z potajemnego wsparcia królewskiego. W 1283 r. wybuchła wojna o sukcesję limburską i Engelbert stał się jednym z głównych stronników księcia Brabancji Jana I, w obozie przeciwnym arcybiskupowi. 5 czerwca 1288 r. doszło do bitwy pod Worringen, w której Eberhard wziął udział po stronie zwycięzców, a arcybiskup poniósł klęskę. Wojna została zakończona, a Eberhard zmusił uwięzionego Zygfryda z Westerburga w 1289 r. do zrzeczenia się zwierzchnictwa lennego arcybiskupstwa nad hrabstwem Mark, które odtąd uzyskało status samodzielnego księstwa Rzeszy.

Nadrenia (niem. Rheinland) – kraina historyczna w zachodniej części Niemiec; obecnie w granicach krajów związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia.Jan I Zwycięski (ur. w 1252 lub 1253 r., zm. 4 maja 1294 r. w Lier) – książę Brabancji od 1248 r. z dynastii z Louvain.

Po uwolnieniu arcybiskupa zmagania Eberharda i Zygfryda zaczęły się na nowo. Jednak znaczenie Eberharda rosło, m.in. dzięki uzyskanym od króla niemieckiego Rudolfa Habsburga zastawom na dobrach w Westfalii. Po śmierci Rudolfa nowy król niemiecki Adolf z Nassau opowiedział się po stronie Zygfryda. Eberhard jednak wkradł się w łaski nowego władcy i uzyskał nawet na krótki czas namiestnictwo zdobytej przez Adolfa Miśni. Po śmierci Zygfryda w 1296 r. Eberhard podjął współpracę z jego następcą Wigboldem z Holte, z którym wspólnie przeszedł do obozu Albrechta I Habsburga. Jednak już w 1298 r. wybuchł na nowo konflikt między Eberhardem a arcybiskupem Kolonii. Król Albrecht początkowo poparł Wigbolda, jednak gdy ten sprzymierzył się z innymi książętami kościelnymi przeciwko królowi, sympatie królewskie obróciły się w stronę przeciwników arcybiskupa, zmuszonego ostatecznie do uległości.

Hrabstwo Mark (niem. Grafschaft Mark) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarze dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Terytorium hrabstwa znajdowało się po obu stronach rzeki Ruhry i ciągnęło się wzdłuż rzek Volme i Lenne.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Długie panowanie Eberharda w Mark zapewniło polityczną samodzielność hrabstwa poprzez jego uniezależnienie od arcybiskupów Kolonii i uczyniło zeń najznaczniejsze państwo świeckie w Westfalii.

Rodzina[ | edytuj kod]

Eberhard był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Irmgarda, córka hrabiego Bergu Adolfa IV. Para ta miała siedmioro dzieci:

 • Engelbert, następca ojca jako hrabia Mark,
 • Małgorzata, żona hrabiego Katzenelnbogen Gerarda,
 • Adolf, biskup Liège,
 • Irmgarda,
 • Katarzyna, ksieni we Fröndenbergu,
 • Konrad, pan Hörde,
 • Kunegunda, żona hrabiego Loos i Chiny Dytryka.
 • Drugą żoną Eberharda była Maria, córka Jana I, hrabiego Looz. Z tego związku Engelbert miał co najmniej troje dzieci:

  Księstwo Bergu (niem. Herzogtum Berg) – dawne państwo niemieckie leżące na terytorium dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Znajdowało się w przybliżeniu między rzekami Ren, Ruhrą i Sieg. Obecna nazwa tego terytorium Bergisches Land pochodzi od nazwy znajdującego się tu niegdyś państwa.Rudolf I (ur. 1 maja 1218 w Limburg an der Lahn, zm. 15 lipca 1291 w Spirze) – król niemiecki od 1273 do 1291 roku. Pochowany w Spirze.
 • Engelbert, pan Loverdal,
 • Joanna, żona hrabiego Reifferscheidt-Wildenberg Filipa,
 • Ryszarda, żona hrabiego Reifferscheidt-Bedburg Jana.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jürgen Kloosterhuis: Mark, Grafen von der. W: Neue Deutsche Biographie. T. 16. Berlin: Duncker & Humblot, 1990, s. 219–222. [dostęp 2016-02-04].
 • Wilhelm Crecelius: Eberhard II., Graf von der Mark. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 5. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1877, s. 549–551. [dostęp 2016-02-04].
 • Eberhard I. (III.), Graf von Mark (1277-1308), Graf von Altena (1277-1308). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-02-04].
 • Eberhard I. Graf v.d.Mark. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-02-04].
 • Katzenelnbogen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Rhein-Lahn, siedziba gminy związkowej Katzenelnbogen.Chronologiczna lista biskupów i arcybiskupów Kolonii. Od X wieku, do 1803 książęta Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a od 1356 elektorzy Rzeszy (Elektorat Kolonii) jako arcykanclerze Włoch.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Albrecht I Habsburg (ur. 1255, zm. 1 maja 1308 nad rzeką Reuss koło Brugg) – od 1282 książę Austrii, od 1298 król Niemiec. Pochowany w Spirze.

  Reklama