• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • East Riding of Yorkshire

  Przeczytaj także...
  Kingston upon Hull (potocznie nazywane Hull) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym East Riding of Yorkshire, nad estuarium Humber.Hessle - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 14 767 osób.
  East Riding of Yorkshire – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym East Riding of Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 334 179 mieszkańców. Ośrodkiem administracyjnym jednostki jest Beverley.

  East Riding of Yorkshirehrabstwo ceremonialne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber.

  Hrabstwo East Riding of Yorkshire powstało w wyniku reformy administracyjnej z 1996 roku, z północnej części zlikwidowanego hrabstwa Humberside. Wcześniej, do 1974 roku East Riding było jednym z trzech (obok West Riding i North Riding) okręgów (riding) historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2479 km², a liczba ludności – 590 600.

  East Riding of Yorkshire ma w przeważającej części charakter wiejski. Ludność jest w znacznej mierze skoncentrowana wokół Kingston upon Hull, będącego największym miastem hrabstwa, a za razem jedynym posiadającym status city. Inne większe miasta to Bridlington, Goole oraz Hessle.

  City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Bridlington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 33 837 osób.

  We wschodniej, nadmorskiej części hrabstwa znajduje się nizina Holderness. Środkową część zajmują wzgórza Yorkshire Wolds, na zachodzie natomiast znajduje się nizinna dolina Vale of York.

  Na południu East Riding of Yorkshire graniczy z hrabstwem Lincolnshire, na południowym zachodzie z South Yorkshire a na zachodzie i północy z North Yorkshire.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority):

  South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  1. East Riding of Yorkshire
  2. Kingston upon Hull

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • East Riding of Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-01-30].
 • West Riding of Yorkshire – byłe hrabstwo w Anglii, istniejące w latach 1889-1974. W 1961 roku hrabstwo liczyło 3 644 582 mieszkańców.Humber (IPA: /ˈhʌmbər/; w starożytności Abus) – estuarium rzek Ouse i Trent na wschodnim wybrzeżu Anglii, uchodzące do Morza Północnego. Długość 64 km, szerokość w najszerszym miejscu 13 km, wysokość pływów do 6,5 m. Główne porty nad Humber: Kingston upon Hull, Grimsby, Immingham.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  North Riding of Yorkshire – byłe hrabstwo w Anglii, istniejące w latach 1889-1974. W 1961 roku hrabstwo liczyło 554 102 mieszkańców.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Yorkshire – hrabstwo historyczne i kraina w północno-wschodniej Anglii. Liczące w 1971 roku 15 858 km² Yorkshire było największym hrabstwem Anglii, podzielonym dla celów administracyjnych na trzy okręgi (ang. riding) – North Riding of Yorkshire, West Riding of Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire. Liczba ludności zamieszkującej hrabstwo w 1971 roku wynosiła 5 053 989.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.