• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Earthdawn  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Mechanika – w grach fabularnych zasady określające sposób przeprowadzania rozgrywki, na które składają się również m.in.:

  Earthdawn jest grą fabularną (RPG), wydaną pierwotnie przez wydawnictwo FASA Corporation. Następnie gra ta była rozwijany przez Red Brick Ltd, wydawcę wersji Classic oraz Trzeciej Edycji. W 2014 roku pojawi się czwarta edycja, nakładem wydawnictwa FASA, środki potrzebne na jej wydanie zebrano na Kickstarterze.

  W Polsce pierwsza edycja ukazała się nakładem wydawnictwa Mag, W 2014 roku wydawnictwo Fajne RPG (Kuźnia Gier) zapowiedziało wydanie w 2015 roku polskiej wersji czwartej edycji gry i rozpoczęło akcję crowdfundingową. W lutym 2015 zakończyła się ona niepowodzeniem.

  Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.Kickstarter (początkowo KickStartr) – anglojęzyczna crowdfundingowa strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Finansowane są tam projekty takie jak filmy, animacje, gry komputerowe, karciane, planszowe, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami.

  Konwencja[ | edytuj kod]

  Konwencja Earthdawna (ED) to heroic fantasy, jeden z wariantów fantasy, skupiający się na bohaterskich czynach głównych postaci (graczy).

  Gracz to w teorii gier uczestnik gry. Graczem może być osoba, zwierzę, firma, lub dowolny inny twór zależnie od gry.Kości do gry – niewielkie wielościany z umieszczonymi na poszczególnych bokach liczbami (oczkami). Wykorzystuje się je w grach planszowych, fabularnych, bitewnych i hazardowych w celu generowania losowych wyników. Najczęściej spotykane są kości sześcienne.

  Mechanika w Earthdawnie[ | edytuj kod]

  Mechanika ED bazuje na wszystkich popularnych kościach (mianowicie k4, k6, k8, k10, k12, k20), z wyjątkiem Trzeciej Edycji, w której nie korzysta się z k20 i k4. Szansę wykonania jakiejś akcji gracz określa wykonując rzut odpowiednim zestawem kości przypisanym danemu stopniowi testowanej umiejętności/talentu. Uzyskany wynik porównuje on z podanym wcześniej przez mistrza gry stopniem trudności. Jeżeli suma punktów na wszystkich kościach osiągnie lub przekroczy zamierzoną wartość, akcja uznana zostaje za zakończoną sukcesem. Wynik znacząco przewyższający stopień trudności pozwala uzyskać dodatkowe pozytywne efekty np. trafienie w szczelinę pancerza, poznanie dodatkowych szczegółów w przypadku testów wiedzy, stworzenie wyjątkowego dzieła podczas umiejętności artystycznych itd.

  Elf – stworzenie rodem z mitologii germańskiej. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.Heroic fantasy – podtyp przygodowej literatury fantasy oraz gier fabularnych, opowiadający o przygodach herosów reprezentujących Dobro, w walce ze Złem.

  Stopień testu danej umiejętności/talentu jest sumą poziomu tej umiejętności i stopnia związanej z nią cechy opisującej fizyczną bądź umysłową sprawność bohatera (Zręczność, Siła Fizyczna, Żywotność, Percepcja, Siła Woli, Charyzma).

  Mechanika gry Earthdawn jest spójnie powiązana z uniwersum gry i teorią działania magii. Magowie, w celu rzucenia zaklęcia, muszą przeprowadzić wpierw udany test tkania wątków, aby spleść magiczną energię we wzorzec zaklęcia, zaś stworzenie magicznego przedmiotu wymaga nadania mu Imienia (teoria działania magii opiera się na pojęciu wzorców, a nadawanie Imion posiada wielką moc w świecie). Niezwykłą cechą mechaniki gry Earthdawn jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych systemów fantasy rozwój bohatera gracza nie jest rzeczą czysto abstrakcyjną. Gracz ma prawo np użyć w świecie gry sformułowania „Jestem Czarodziejem piątego kręgu” (krąg to odpowiednik poziomu zaawansowania postaci).

  Wydawnictwo MAG – wydawnictwo założone w roku 1993 przez Jacka Rodka. Pierwotnie wydawało gry fabularne, i czasopismo „Magia i Miecz”. Obecnie zajmuje się głównie beletrystyką fantasy i science fiction. Od 1997 roku wydaje serię "Fantastyka", a od 2006 serię Uczta Wyobraźni, której redaktorem jest Andrzej Miszkurka.Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.