• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Earn

  Przeczytaj także...
  Park Narodowy Loch Lomond and the Trossachs (ang. Loch Lomond and The Trossachs National Park, gael. Pàirc Nàiseanta Loch Laomainn is nan Tròisichean) – park narodowy w Szkocji o powierzchni 1865 km². Jest to pierwszy park narodowy w Szkocji, utworzony decyzją Szkockiego Parlamentu w roku 2002. Na jego terenie znajduje się 57 rezerwatów.Tay (gael. Tatha) – najdłuższa rzeka w Szkocji, o długości 193 km. Źródła w Grampianach. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 6200 km². Uchodzi do Morza Północnego poprzez zatokę Firth of Tay. Największe skupiska miejskie położone nad rzeką: Dundee, Perth
  Firth of Tay (gael. Linne Tatha) – zatoka Morza Północnego (Ocean Atlantycki) u wschodnich wybrzeży Szkocji. Uchodzi do niej najdłuższa rzeka Szkocji Tay. W zatoce położona jest jedna większa wyspa Mugdrum.

  Earn (ang. River Earn) – rzeka w środkowej Szkocji, w hrabstwie Perth and Kinross, dopływ rzeki Tay.

  Rzeka wypływa z jeziora Loch Earn, na wschodnim skraju parku narodowego Loch Lomond and the Trossachs, na wysokości około 100 m n.p.m. Płynie w kierunku wschodnim, dnem doliny Strathearn i uchodzi do rzeki Tay, tuż przed ujściem tamtej do zatoki Firth of Tay.

  Większe miejscowości położone nad rzeką to Comrie, Crieff i Bridge of Earn.

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mapy OS Landranger 51 i 58 oraz OS Explorer OL47 i 369, Ordnance Survey (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.663 sek.