• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Earl Lindo

  Przeczytaj także...
  Dennis Emmanuel Brown (1 lutego 1957 - 1 lipca 1999 r.) był jamajskim muzykiem reggae. Podczas jego kariery (która rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych) nagrał ponad 75 płyt i został jednym z prekursorów lovers rocka, podgatunku reggae. Bob Marley nazywał Dennisa swoim ulubionym piosenkarzem, tytułując go "Księciem reggae", a jego twórczość wywarła wpływ na wielu przyszłych muzyków reggae.Jimmy Smith, właśc. James Oscar Smith (ur. 8 grudnia 1925 lub 1928 w Norristown, zm. 8 lutego 2005 w Phoenix) – amerykański muzyk jazzowy, wirtuoz organów Hammonda.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  Earl Wilberforce "Wire" Lindo (ur. 7 stycznia 1953 w regionie Saint James) – jamajski organista, znany przede wszystkim jako członek zespołu Bob Marley & The Wailers w latach 1973 oraz 1978–1981; jako klawiszowiec sesyjny wniósł wkład w wiele klasycznych albumów reggae.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Życiorys[]

  Urodził się i dorastał na wiejskich terenach regionu Saint James, w bardzo konserwatywnej chrześcijańskiej rodzinie. Uczęszczał do stołecznego liceum Excelsior High School, gdzie rozpoczął swoją przygodę z muzyką od nauki gry na fortepianie i gitarze basowej. Organami Hammonda zainteresował się później, zainspirowany twórczością wirtuoza tego instrumentu, amerykańskiego muzyka jazzowego Jimmy'ego Smitha. Karierę rozpoczął w grającej muzykę rocksteady formacji Tommy'ego McCooka The Supersonics. Następnie wspólnie z Bobbym Dentonem i Bobbym Kalphatem założył własne trio keybordzistów sesyjnych pod nazwą The Meters. Grupa wspierała m.in. Boba Andy'ego, Dennisa Browna i Petera Tosha. Znajomość z Toshem zaowocowała zaproszeniem Lindo na sesje nagraniowe The Wailers na krążek Burnin' jesienią 1973 roku. Wziął on następnie udział w promującej album trasie koncertowej po USA i Wielkiej Brytanii, po czym opuścił zespół by nagrywać i koncertować z amerykańską gwiazdą bluesa, Taj Mahalem.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  W roku 1977 powrócił na Jamajkę, gdzie od tej pory wziął udział w sesjach nagraniowych na niezliczoną ilość klasycznych albumów reggae, współpracując z niemal wszystkimi czołowymi artystami i grupami. W międzyczasie ukazały się także trzy jego autorskie single, "African Sound", "No Soul Today" oraz "Who Done It". Wiosną 1978 roku powrócił do The Wailers i pozostał członkiem formacji aż do końca jej działalności w maju 1981, w związku ze śmiercią Marleya. Dołączył wówczas do tworzonej wspólnie z pozostałymi Wailersami grupy The Wailers Band, mającej na celu kontynuację tradycji zespołu. Ponadto, przez całe lata 80. i 90. udzielał się aktywnie jako keybordzista sesyjny; dziś czyni to już bardzo sporadycznie.

  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.Organy Hammonda – elektryczny instrument muzyczny. Pierwszy z tej grupy instrumentów, który wszedł do masowej produkcji i użytku. Produkowany i popularny wśród muzyków do dziś.

  Obecnie mieszka w Londynie wraz ze swoją żoną Cleopatrą Rosemary i dwiema córkami.

  Bibliografia[]

 • Earl Lindo: Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-09-29].
 • Mark Gorney: Fire on the Wire: Earl "Wya" Lindo Interview (ang.). www.iration.com. [dostęp 2013-09-29].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie muzyka
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.