• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Earl Babbie

  Przeczytaj także...
  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Earl Babbie (ur. 8 stycznia 1938 w Detroit w stanie Michigan) – amerykański socjolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dorastał w Vermont i w New Hampshire w Nowej Anglii. Jest amerykańskim socjologiem, emerytowanym profesorem nauk społecznych. W latach 60-tych XX wieku ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda. Absolwent studiów licencjackich w zakresie socjologii, później odbył służbę w Piechocie Morskiej, a następnie ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie 1969 uzyskał stopień doktora filozofii. Przez 12 lat nauczał na Uniwersytecie Hawajskim, w międzyczasie żeniąc się z Sheilą, z którą ma syna Aarona. W 1980 roku poświęcił się wyłącznie pracy naukowej na Uniwersytecie Kalifornijskim.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  W 1975 roku stworzył Podstawy badań społecznych, wymieniane w kanonie metodologii nauk społecznych. Od 1987 roku Earl Babie poświęcił się tylko i wyłącznie tworzeniu. Obecnie mieszka w Hot Springs Village w Arizonie. Jest autorem licznych bibliografii i artykułów naukowych. Przez cały okres swej kariery był aktywnym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego (American Sociological Association). Pełnił także funkcję prezydenta Pacyficznego Towarzystwa Socjologicznego (Pacific Sociological Association) i Kalifornijskiego Towarzystwa Socjologicznego (California Sociological Association). Na uniwersytecie Chapman w Kalifornii założył Earl Babbie Research Center, która specjalizuje się w podwyższaniu kwalifikacji i uczeniu studentów w zakresie badań socjologiczno-społecznych.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Earl Babbie, Wikipedia, 28 maja 2017 [dostęp 2017-06-24] (ang.).wiki?
  2. Faculty Profile, www.chapman.edu [dostęp 2017-06-24] (ang.).
  3. Earl Babie, Podstawy Badań Społecznych, 2008.
  4. Babbie Center, www.chapman.edu [dostęp 2017-06-27] (ang.).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.
  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne (ang. American Sociological Association, ASA) – amerykańskie stowarzyszenie skupiające socjologów. Założone w 1905. Co roku organizuje największe i najbardziej znaczące konferencje socjologiczne w Stanach Zjednoczonych, American Sociological Association Annual Meeting (Doroczne Spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Socjologicznego). ASA wydaje także jedne z najbardziej znaczących czasopism naukowych w socjologii.
  Bibliografia (gr. βιβλιο „książka” + γραφία „piszę”) – termin oznaczający zarówno uporządkowany według pewnych kryteriów i spełniający określone zadania informacyjne wykaz (spis) dokumentów pisanych, jak i dział nauki o utworach piśmiennictwa definiujący zasady tworzenia wspomnianych spisów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.