• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ealhswith

  Przeczytaj także...
  Mercja – jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Od połowy VIII wieku do początków IX wieku było państwem-hegemonem heptarchii. Sąsiadowało z pięcioma państwami heptarchii: od południa z Wessex i Sussex, od wschodu od Essex i East Anglią, od północy z Nortumbrią. Od zachodu przylegało do Walii, a od północy dotykało też Strathclyde.Edington – wieś w Anglii, w hrabstwie Wiltshire. Leży 32 km na północny zachód od miasta Salisbury i 140 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 769 mieszkańców.
  Aethelgifu (Æthelgifu, ur. 869) – druga córka Alfreda Wielkiego i Ealhswith. Siostra m.in. Edwarda Starszego, króla Wessexu, i Ethelfledy, pani Mercji.

  Ealhswith (także Elswith, Ealsitha, Ealhswith, Etheldwitha, Ethelwitha, zm. 902) – żona Alfreda Wielkiego, królowa Wessexu oraz święta Kościoła Katolickiego i kościoła wschodniego.

  Ealhswith była córką Æthelreda z Mercji i Eadburh. Asser w „Żywocie króla Alfreda” napisał, że byli oni rodziną królewskiego rodu Mercji. Alfred poślubił ją w 868 roku, jeszcze przed tym jak został królem. Ealhswith prawdopodobnie nie nosiła tytułu królowej.

  Po śmierci Alfreda w 899 roku Ealhswith otrzymała 100 funtów spadku oraz majątki w Lambourn, Wantage i Edington. Zaangażowała się też w budowę klasztoru Nunnaminster w Winchester. Być może została też w nim zakonnicą oraz ksieni.

  Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.Wessex - jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Położone na południowym krańcu Brytanii, graniczyło od wschodu z Susseksem, północy z Mercją, od południowego zachodu z Kornwalią. Od południa Wessex otaczało morze. W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871-899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez duńskich najeźdźców. Do 1066 roku Wessex był przewodnim królestwem anglosaskim i jako takie Królestwo Wessex utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066 roku po podboju dokonanym przez Wilhelma I Zdobywcę potęga Wessex została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.

  Zmarła 5 grudnia 902 roku. Została pochowana obok Alfreda w klasztorze benedyktyńskim w Winchester. Kościelne wspomnienie św. Elswith przypada na 20 lipca.

  Dzieci[ | edytuj kod]

  Alfred i Ealhswith mieli piątkę dzieci:

 • Ethelfleda (ur. 868) – żona Aethelreda z Mercji, nazywana Panią mercjan
 • Aethelgifu (ur. 869) – przeorysza Shaftesbury
 • Edward Starszy (ur. 871) – król Wessexu
 • Aelfthryth lub Elfrida (ur. 877) – żona hrabiego Baldwina z Flandrii
 • Aethelweard (ur. 880)
 • W kulturze[ | edytuj kod]

 • W serialu Upadek królestwa w rolę Ealhswith wcieliła się Eliza Butterworth
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saint Elswith, CatholicSaints.Info, 16 lipca 2010 [dostęp 2019-03-16] (ang.).
  2. St. Elswith of Winchester, Antiochian Orthodox Christian Archdiocese [dostęp 2019-03-16].
  3. Gwendolyn Sheldon, Ealhswith, Alfred the Great's Queen.
  4. Susan Abernethy, Ealhswith, Wife of King Alfred the Great, The Freelance History Writer, 14 września 2013 [dostęp 2019-03-16] (ang.).
  5. The Last Kingdom (TV Series 2015– ) - IMDb. [dostęp 2019-03-16].
  Asser (zm. 908/909) był walijskim mnichem z St David’s w królestwie Dyfed. W latach 875- 879 był biskupem Sherborne. Około 885 r. Alfred Wielki poprosił go, by opuścił St David’s i dołączył do kręgu uczonych mężów, których Alfred gromadził na swym dworze. Po rocznym pobycie w Caerwent spowodowanym chorobą, Asser przyjął zaproszenie.Winchester – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Hampshire, nad rzeką Itchen, uchodzącą do cieśniny Solent. W 2001 roku miasto liczyło 41 420 mieszkańców. Stolica Anglii do przełomu XII i XIII wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Flandrii (franc. Comté de Flandre) – jednostka administracyjna w Królestwie Francji, następnie w dominium Cesarstwa, podlegająca hrabiemu Flandrii. Jeden z najzamożniejszych regionów średniowiecznej i nowożytnej Europy.
  Baldwin V z Lille (1012 - 1 września 1067), hrabia Flandrii i regent Francji, syn hrabiego Baldwina IV i Ogivy, córki lub bratanicy Fryderyka Luksemburskiego.
  Shaftesbury - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Dorset. Położone jest na północy hrabstwa, przy drodze krajowej A 30 przy granicy z hrabstwem Wiltshire. Miasto zamieszkuje obecnie ponad 6,5 tys. osób
  Edward I Starszy (ur. ok. 871, zm. 17 lipca 924 w Farndon-on-Dee w Cheshire) – siódmy król Wesseksu od 899, syn Alfreda Wielkiego i Ealhswith, córki Ethelreda Muncila, earla Gaini.
  Upadek królestwa (ang. The Last Kingdom) – brytyjski serial historyczny będący adaptacją serii powieści Bernarda Cornwella The Saxon Stories.
  Lambourn – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) West Berkshire. Leży 40 km na zachód od centrum miasta Reading i 98 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miasto liczyło 4017 mieszkańców.
  Aethelred (? - 911) – władca Mercji od 879 do 911. Na początku swojego panowania uznał zwierzchnictwo króla Wessexu Alfreda Wielkiego dla którego sojusz ten był tak istotny, że dał za żonę Aethelredowi swoją najstarszą córkę Ethelfledę. Ethelfleda jako posag wniosła miasto Londyn. W trakcie swego panowania Aethelred wzmacniał fortyfikacje obronne osad w Mercji w celu zabezpieczenia się przed najazdami wikingów. Zmarł w 911 roku a jego następca została Ethelfleda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.