• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eagle - singel

  Przeczytaj także...
  Björn Ulvaeus (IPA: [bjœːɳ ɵlˈveːɵs], ur. 25 kwietnia 1945 w Göteborgu) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta i wokalista. Wraz z żoną, Agnethą Fältskog, występował w zespole ABBA. Mają dwoje dzieci Lindę Ulvaeus i Christiana Ulvaeusa. Po rozwodzie z Agnethą ożenił się z Leną Kallersjö. Z tego związku ma dwie córki: Emmę Ulvaeus i Annę Ulvaeus.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  The Album – piąty album studyjny szwedzkiego zespołu ABBA. Realizacja płyty była połączona z filmem "ABBA: The Movie". W 1984 wydany na CD. Z albumu wydano trzy single, które odniosły wielki sukces na całym świecie: "Take a Chance on Me", "The Name of the Game" oraz "Eagle".

  Eagle (pol.: Orzeł) – singel szwedzkiego zespołu ABBA z płyty The Album. Tekst napisali członkowie zespołu - Björn Ulvaeus i Benny Andersson. Piosenka została nagrana 1 czerwca 1977 r., pod roboczym tytułem "High-High". Eagle jest najdłuższym utworem zespołu. Eagle nie jest popularnym utworem ABBY, bardziej popularny stał się "Thank You for the Music", wydany na stronie B.

  W nazewnictwie muzycznym, terminy strona A i strona B (ang. A-side i B-side) odnoszą się do dwóch stron 7-calowej płyty gramofonowej, na której single nagrywane były już od lat 50. Nawiązują one do typów utworów umieszczanych na każdej ze stron: główna piosenka znajdowała się na stronie A, zaś strona B (nazywana też „flipside”) zawierała utwór mniej popularny (często nieobecny nawet na longplayach wykonawcy).Thank You for the Music (pol.: Dziękuję za muzykę) – singel zespołu ABBA. Główny wokal przypadł Agnecie Fältskog. Piosenka została nagrana w 1977 na potrzeby filmu "ABBA: The Movie", jednak oficjalnie została wydana na singlu w 1983 r., po rozpadzie zespołu. W Liście przebojów Programu Trzeciego singiel zajął najwyżej 20 miejsce.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. www.discogs.com (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Tekst piosenki (ang.)

  ABBA – szwedzki zespół muzyki pop, w skład którego wchodzili: Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Jego działalność muzyczna przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Nazwa "ABBA", przyjęta w 1973 roku, jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion członków zespołu.Benny Andersson właśc. Göran Bror Benny Andersson (IPA: [ˈjœːɾan bɾuːɾ ˈbɛnʏ ˈandɛˌʂɔn], ur. 16 grudnia 1946 w Sztokholmie) – współtwórca muzycznej grupy ABBA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.