• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EXPO Kraków

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Targi w Krakowie – polska firma z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w organizacji targów, konferencji i kongresów, jest organizatorem m.in. Targów Książki w Krakowie. Jest także inicjatorem Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Jest właścicielem i operatorem Międzynarodowego Centrum Targowo–Kongresowego EXPO Kraków.
  Nagroda im. Jana Długosza – nagroda za najlepszą książkę roku w dziedzinie szeroko rozumianej humanistyki przyznawana od 1998 roku na Targach Książki w Krakowie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i statuetkę dłuta autorstwa Bronisława Chromego.

  EXPO Kraków (ang. International Exhibition and Convention Centre EXPO Kraków) – obiekt targowo-kongresowy zlokalizowany w Krakowie w dzielnicy Czyżyny. Jego właścicielem i operatorem jest firma Targi w Krakowie sp. z o.o. Centrum przeznaczone jest do organizacji imprez targowych, kongresowych, konferencyjnych, rozrywkowych, a także sportowych. Do dyspozycji oddano 13 tys. m², w tym 9 tysięcy metrów powierzchni wystawowej, na które składają się m.in. 2 hale wystawiennicze oraz zespół modułowych sal konferencyjnych. Otwarcie odbyło się 14 maja 2014 roku.

  Targi Książki w Krakowie (ang. Book Fair in Krakow) – cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o. Targi wpisując się w program promocji czytelnictwa są otwarte dla szerokiej publiczności, a w trakcie ich trwania wystawcy prowadzą sprzedaż detaliczną książek tradycyjnych i elektronicznych, jak i wszelkiego rodzaju akcesoriów czytelniczych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Historia[]

  We wrześniu 2012 roku Targi w Krakowie Sp. z o.o. poinformowała podczas konferencji prasowej o swojej nowej inwestycji Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Generalnym wykonawcą prac została firma RE-Bau Sp. z o.o ., zaś zleceniodawcą firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. Centrum ma stanowić nową siedzibę Targów w Krakowie. Będą się tam odbywać imprezy organizowane zarówno przez Targi w Krakowie, jak również przez zewnętrzne przedsiębiorstwa. Otwarcie odbyło się 14 maja 2014 roku.

  Pomieszczenia wewnątrz obiektu noszą nazwę dwóch rzek (hale Wisła i Dunaj) oraz miast państw europejskich (sale konferencyjne Bratysława, Wiedeń, Lwów, Budapeszt, Praga). Źródłem owej nomenklatury jest chęć historycznego nawiązania do pozytywnej współpracy między wyżej wymienionymi miastami za czasów Galicji. W ujęciu współczesnym odwołuje się do międzynarodowego charakteru Targów w Krakowie i imprez organizowanych przez firmę.

  Opis obiektu[]

  Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków zagospodarowane zostało na 7,2 ha terenu. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 13 tys. m² i obejmuje:

 • dwie bezfilarowe hale ekspozycyjne o łącznej powierzchni 9 tys. m² (hala Wisła - 5 tys. m², hala Dunaj 4 tys. m²) o nośności podłogi 40kPa i wysokości ponad 8 m
 • zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych: Bratysława, Wiedeń, Lwów, Budapeszt, Praga
 • 4 pokoje spotkań
 • lobby
 • restaurację
 • Recepcja EXPO Kraków

  W budynku znajdują się również pomieszczenia biurowe firmy Targi w Krakowie Sp. z o.o. Obszar przed centrum zagospodarowany został jako parking mieszący ok. 700 samochodów. Całość terenu otoczona jest zielenią.

  Imprezy w obiekcie[]

  W centrum odbywają się imprezy organizowane przez firmę Targi w Krakowie Sp. z o.o. m.in.: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT,Międzynarodowe Targi Obrabiarek Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL, Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA oraz przez zewnętrzne przedsiębiorstwa m.in.: Targi Dom Mieszkanie Wnętrze, Targi Rodzinne, czy Letnie Targi Biżuterii i Zegarków Jubinaleoraz Międzynarodowe Targi Produktów i Akcesoriów Tytoniowych EUROTAB.

  Zobacz też[]

 • Nagroda im. Jana Długosza
 • Targi Książki w Krakowie
 • Targi w Krakowie
 • Przypisy

  1. EXPO Kraków (pol.). Targi w Krakowie. [dostęp 2014-05-24].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama