• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EVD

  Przeczytaj także...
  Człowiek z Księżyca – komediodramat z 1999 roku, w reżyserii Miloša Formana, będący fabularyzowaną biografią kontrowersyjnego amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana. Rovi Corporation – amerykańska firma specjalizująca się w licencjonowaniu oprogramowania oraz jego zabezpieczaniu przed kopiowaniem.
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  EVD, Enhanced Versatile Disc, format dysku optycznego wydany 18 listopada 2003 roku przez chińską agencję informacyjną Xinhua w odpowiedzi na popularny standard Video DVD i wysokie koszty jego licencjonowania. Zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu istniejących nośników oraz odtwarzania wysokiej jakości danych video HDTV.

  Hero (chiń. 英雄, Yīngxióng, dosł. bohater) – film chiński. Na ekranach polskich kin od 5 września 2003. Reżyserem jest Zhang Yimou. Film trwa 99 minut. Fabuła oraz postać głównego bohatera, Bezimiennego, luźno nawiązują do historycznej postaci Jing Ke.Niedokończone życie (ang. An Unfinished Life) – film produkcji amerykańskiej z 2004 roku w reżyserii Lasse Hallströma.

  Jako medium składowe używa się płyty wielkości CD (120 mm), która fizycznie jest dyskiem DVD z tą samą strukturą systemu plików UDF. Chiny zaczęły prace nad EVD w roku 1999, ponieważ koszty licencjonowania DVD-Video (CSS, Macrovision, itd.) oraz MPEG-2 (video i system) były relatywnie wysokie – rzekomo w zakresie od $13 do $20 USD za jeden sprzętowy odtwarzacz video.

  MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.Smakosz (tytuł oryg. Jeepers Creepers) − film fabularny (horror) z 2001 roku, wykreowany przez fana gatunku Victora Salvę, twórcę filmu Siła spokoju (2006). Producentem wykonawczym projektu jest Francis Ford Coppola. Film doczekał się dwóch sequeli − Smakosza 2 (2003) oraz realizowanego obecnie Smakosza 3 (premiera planowana na rok 2013).

  W EVD prawdopodobnie zostały użyte kodeki VP5 i VP6 firmy On2 Technologies. Są one bardziej efektywne od MPEG-2 Video i powinny umożliwić zapisanie w obrazu w rozdzielczościach HDTV, standard jakim jest DVD nie może tego zaoferować, używając kodeka MPEG-2.

  Tantiemy dla On2 za opracowanie kodeka VP6, integralnej części standardu EVD, zostały przewidziane na $2 USD za sprzętowy odtwarzacz video (umiarkowanie niższa opłata w porównaniu z MPEG-2 Video). Jednakże, szybko narastał spór pomiędzy On2 i Beijing E-World (konsorcjum firm rozwijających format EVD). On2 w kwietniu 2004 roku ogłosił, że nie została mu wypłacona odpowiednia kwota i zakłada postępowanie arbitrażowe przeciw E-World o wielokrotne złamanie umowy.

  UDF (ang. Universal Disk Format) – system plików stworzony jako implementacja standardu ISO 13346, który jest rozszerzeniem starszego ISO 9660, służący do zapisywania danych na nagrywalnych nośnikach danych, głównie z ograniczonymi możliwościami ponownego zapisu takich jak:Dom latających sztyletów (ang. House of Flying Daggers, chiń. 十面埋伏, shí miàn mái fú) – przygodowo-kostiumowy film fabularny z 2004 roku, który został wyprodukowany w kooperacji Chin i Hongkongu, w reżyserii Zhang Yimou.

  Około roku później sędzia polubowny odrzucił roszczenia On2, twierdząc, że nie jest nic dłużny tejże firmie ze względu na niską wartość wyprodukowanych przez firmy zrzeszone w E-World odtwarzaczy.

  Kiedy format EVD z kodekiem VP6 został zaproponowany przez rząd Chin jako standard, prace zdawały się opóźniać, a postęp był niewidoczny. Kodek audio pochodzi od firmy Coding Technologies i został nazwany EAC (Enhanced Audio Codec) 2.0. Jest on następcą zaprojektowanego wcześniej kodeka znanego jako EAC i będącego podstawą widmowego replikatora fal (spectral band replication). EAC 2.0 obsługuje tryby mono, stereo oraz 5.1 kanałowy dźwięk przestrzenny.

  HD DVD (z ang. High Definition DVD) – format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech zrzeszone w organizację AOSRA. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny, gdyż dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera udało się znacznie zwiększyć gęstość upakowania danych.Wbrew regułom – amerykański dramat obyczajowy z 1999 roku, na podstawie powieści Johna Irvinga Regulamin tłoczni win.

  Prace rozwojowe zostały wsparte przez rząd Chin i były prowadzone przez Beijing E-world Technology (wielokorporacyjny program partnerski takich firm jak: SVA, Shinco, Xiaxin, Yuxing, Skyworth, Nintaus, Malata, Changhong oraz BBK), które zaoferowały chęć pomocy w rozwiązaniu problemów w projektowaniu, planowaniu układów oraz produkcji. W wyniku prac zgłoszono 25 patentów, z których siedem zostało uznanych.

  Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.On2 Technologies (AMEX: ONT) wcześniej The Duck Corporation - była spółka giełdowa na American Stock Exchange z siedzibą w Clifton Park, zajmująca się tworzeniem kodeków wideo. 17 lutego 2010 firma została wykupiona przez Google.

  Prototypy dysków EVD zostały zaprezentowane w kwietniu roku 2004. Ponieważ dyskiem jest fizycznie płyta DVD, może on zostać odczytany w jakimkolwiek napędzie DVD. Sukcesem zakończyła się próba skopiowania dysku DVD-R. Liczba filmów oferowanych na tym typie płyt (EVD) jest jednak bardzo ograniczona.

  18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni. CSS (ang. Content Scramble System; nie mylić z Cascading Style Sheets) to kontrowersyjny system szyfrowania zawartości płyt DVD. Jego celem jest ograniczenie niekontrolowanego przepływu płyt DVD pomiędzy rynkami, na które są wydawane. System opiera się o wykorzystanie zapisanych w odtwarzaczu kluczy kryptograficznych: urządzenie sprzedane w danym rejonie może odtworzyć tylko płyty przeznaczone dla tego obszaru geograficznego, a użytkownik może zmienić ustawienie regionu tylko skończoną liczbę razy w czasie życia urządzenia.

  Po zerwaniu kontraktu z On2 wiosną 2004, niewiele wiadomo o nowościach związanych z EVD. Treść postępowania arbitrażowego przeciw On2 rok później sprawia, że EVD nie jest dobrym materiałem do rozwijania, nad którym mógłby skupić się przemysł.

  Istnieje kilka innych formatów próbujących powtórzyć sukces DVD. HD-DVD oraz Blu-ray Disc są tworzone przez dwa olbrzymie międzynarodowe konsorcja. Trzeci standard, FVD, będzie dostępny tylko na Tajwanie.

  Tytuły wydane na EVD[ | edytuj kod]

 • Hero
 • Dom latających sztyletów
 • Niedokończone życie
 • Ręka Boga
 • Czekając na wyrok
 • Czekolada
 • Uwikłany
 • Powiedz tak
 • Wbrew regułom
 • Demony wojny według Goi
 • Dzień świra
 • Człowiek z księżyca
 • Nic śmiesznego
 • Smakosz
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Theora
 • pamięć komputerowa
 • pamięć nieulotna
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • China released its EVD specs
 • EVD @ LSI Logic
 • EE Times article on EVD
 • Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.
  Demony wojny wg Goi – dramat wojenny z 1998 r. w reżyserii i na podstawie scenariusza Władysława Pasikowskiego, początkowo wyświetlany jako Demony wojny wg Goyi. Angielski tytuł filmu to Demons of War. Film zgromadził w kinach 400 tys. widzów w Polsce.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  Czekolada (z nahuatl xocolatl – gorzka woda) – wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków. Według dyrektywy 2000/36/WE czekoladę definiuje się jako wyrób otrzymywany z wyrobów kakaowych i cukrów, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 14% suchej odtłuszczonej masy kakaowej. Wytwarzana w postaci tabliczek czekolady. Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała w 1839 r. w Niemczech, wyprodukowana została przez firmę Jordan & Timaeus z kakao, cukru i koziego mleka. W niektórych krajach, np. w Meksyku, powszechniejsza jest czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie. Rzadziej spotyka się czekoladę sproszkowaną lub w granulkach.
  FVD (ang. Forward Versatile Disc) - jedno z rozwinięć formatu DVD, zbliżone funkcjonalnością do EVD i prawdopodobnie będzie dostępne tylko na Tajwanie. W przeciwieństwie do EVD, FVD korzysta ze zmodyfikowanych nośników, których pojemność wynosi do 5,4 GB dla płyty jednowarstwowej i 9,8GB dla płyty dwuwarstwowej.
  DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych, jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW.
  Birkbeck, University of London – często używana jest poprzednia nazwa Birkbeck College, oficjalny akronim BBK, część University of London.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.