• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EU

  Przeczytaj także...
  ISO 639 – zestaw standardów międzynarodowych dotyczących jednoznacznego reprezentowania nazw języków za pomocą krótkich, 2-, 3- lub 4-literowych identyfikatorów.Europa Universalis – komputerowa strategiczna gra czasu rzeczywistego osadzona w realiach epoki nowożytnej, wyprodukowana przez szwedzkie studio Paradox Entertainment i wydana na świecie przez Strategy First. Światowa premiera gry na platformę Microsoft Windows odbyła się 22 lutego 2001 roku. W 2002 roku została wydana jej kontynuacja, Europa Universalis II, a w 2007 – Europa Universalis III.
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
 • Eu – symbol europu, pierwiastka chemicznego
 • Eu – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Sekwana Nadmorska
 • eudwuznak
 • eu – kod ISO 639-1 języka baskijskiego
 • .eu – domena internetowa Unii Europejskiej
 • EU – gra komputerowa Europa Universalis (seria)
 • EU – Elektrowóz Uniwersalny
 • EU – skrót od nazwy Unia Europejska, w języku angielskim i większości urzędowych w Unii Europejskiej
 • .eu – domena internetowa związana bezpośrednio z Unią Europejską. Kontrolę nad domeną .eu sprawuje konsorcjum EURid, w którego skład wchodzą operatorzy domen narodowych Belgii (.be), Czech (.cz), Szwecji (.se) i Włoch (.it). Wspiera polskie znaki diakrytyczne, alfabet grecki czy cyrylicę poprzez Internationalized Domain Name. Eu - dwuznak występujący w języku niemieckim i języku niderlandzkim. Jest on czytany w niemieckim jako oj, w niderlandzkim jako eł, a w łacinie jego odpowiednikiem jest oe. Przykładem słowa z eu jest euro, czytane jako ojro, i holenderskie steunen (opierać się), czytane jako stełne(n)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Język baskijski (nazwy własne, zależnie od dialektu: euskara, euskera, eskuara, üskara) – język Basków, zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion osób, z których ok. 90% mieszka w Hiszpanii.
  Górna Normandia (fr. Haute-Normandie) – region administracyjny w północnej Francji, obejmujący wschodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: od wschodu z Pikardią i Île-de-France, od południa z Regionem Centralnym, od zachodu z Dolną Normandią a od północy z wodami kanału La Manche. Pojawiały się kiedyś propozycje połączenia go z sąsiednią Dolną Normandią. Dzieli się na dwa departamenty: Eure i Sekwana Nadmorska.
  Europ (Eu, łac. europium) – pierwiastek chemiczny, lantanowiec, srebrzystobiały metal. Nazwa pochodzi od nazwy kontynentu – Europy. W technice jądrowej uważany za truciznę reaktorową, z uwagi na duży przekrój czynny pochłaniania neutronów.
  Sekwana Nadmorska (fr. Seine-Maritime [sɛnmaʀiˈtim]) – francuski departament położony w regionie Normandia. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 76. Przed rokiem 1955 nazwą tego departamentu było Seine-Inférieure.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.