• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ESRI  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  System informacji geograficznej (ang. geographic information system, GIS) – system informacyjny służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jedną z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  ESRI (akronim z ang.: Environmental Systems Research Institute) – producent oprogramowania GIS, jeden ze światowych liderów w tej dziedzinie, założony w 1969 w Redlands w stanie Kalifornia w USA.

  Firma ESRI Inc. powstała jako prywatny zespół doradców do spraw GIS i początkowo swoją działalnością objęła terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej ówczesne działania skupiały się na opracowywaniu zasad i metod organizowania i analizowania informacji geograficznej. Wraz z rozwojem firmy powstawały kolejne wersje tworzonych przez nią narzędzi informatycznych, które obecnie stanowią wiodącą w świecie technologię GIS, a ESRI Inc. stała się światowym liderem w dziedzinie dynamicznie rozwijającej się technologii Systemów Informacji Geograficznej (GIS). W miarę upływu lat ESRI Inc. sukcesywnie rozszerzała swoją działalność na inne kontynenty i obecnie działa poprzez sieć blisko 90 dystrybutorów na całym świecie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W Polsce oprogramowanie ESRI pojawiło się już na początku lat 90. XX wieku, zaś od 1995 roku jego wyłącznym polskim dystrybutorem jest firma ESRI Polska. ESRI Polska to obecnie kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów reprezentujących różne dziedziny (m.in. specjaliści GIS, geografowie, geodeci, informatycy, specjaliści ochrony środowiska, leśnicy), którzy oprócz sprzedaży i serwisu narzędzi ESRI realizują szeroki zakres usług związanych z wdrażaniem technologii GIS.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Doradztwo[ | edytuj kod]

  Zarówno obecnym, jak i potencjalnym użytkownikom oprogramowania GIS firma ESRI Polska doradza w zakresie możliwości wykorzystywania Systemów Informacji Geograficznej do wdrażania i podnoszenia efektywności realizacji różnych zadań.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Redlands - miasto w USA położone w w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 63,591 (2008).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.065 sek.