• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EFAF

  Przeczytaj także...
  Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (oficjalny skrót PZFA) – ogólnokrajowe stowarzyszenie, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające osobowość prawną, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiego futbolu amerykańskiego we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i zagranicą. PZFA jest członkiem europejskiej federacji EFAF. Zarządza rozgywkami Polskiej Ligi Futbolu AmerykańskiegoPuchar Challenge EFAF w futbolu amerykańskim - cykliczne rozgrywki, organizowane od 2009 przez Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego, w których biorą udział zespoły futbolu amerykańskiego, zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów - European Football League i Pucharze EFAF. Rozgrywki przeznaczone są dla drużyn "małych" federacji, w tym Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego.
  Mistrzostwa Europy juniorów w futbolu amerykańskim – cyklicznie rozgrywane turnieje najlepszych europejskich, młodzieżowych reprezentacji krajowych w futbolu amerykańskim, organizowane od 2000 roku przez Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego.

  EFAF (ang. European Federation of American Football), Europejska Federacja Futbolu Amerykańskiego – organizacja zrzeszająca związki futbolu amerykańskiego Europy. Siedziba organizacji znajduje się we Frankfurcie w Niemczech.

  EFAF była do 2014 członkiem IFAF.

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.

  Historia[]

  31 lipca 1982 związki futbolu amerykańskiego Finlandii, Włoch, Niemiec, Austrii i Francji założyły federację American European Football Federation (AEFF). W 1985 do federacji dołączyły Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania i federacja zmieniła nazwę na European Football League (EFL). W 1996 federacja liczyła już 17 członków i zmieniła nazwę na European Federation of American Football (EFAF). W kwietniu 2009 Polski Związek Futbolu Amerykańskiego został pełnym członkiem EFAF.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.

  Członkowie[]

  Organizacja zrzesza obecnie 24 federacji członkowskich, 1 stowarzyszoną, 2 tymczasowe i 4 federacji współpracujących:

  Federacje członkowskie[]

  Federacje stowarzyszone[]

 • Mołdawia Mołdawia
 • Federacje tymczasowe[]

 • Rumunia Rumunia
 • Gruzja Gruzja
 • Federacje współpracujące[]

 • Estonia Estonia
 • Portugalia Portugalia
 • Słowacja Słowacja
 • Słowenia Słowenia
 • Rozgrywki[]

  EFAF jest organizatorem europejskich pucharów i mistrzostw europy:

 • BIG6 Europe - 6 najlepszych drużyn europejskich
 • European Football League - porównywalna z Ligą Mistrzów w piłce nożnej
 • Puchar EFAF - porównywalny z Pucharem UEFA w piłce nożnej
 • Puchar Challenge EFAF - porównywalny z Pucharem Intertoto UEFA w piłce nożnej
 • Mistrzostwa Europy w futbolu amerykańskim
 • Mistrzostwa Europy juniorów w futbolu amerykańskim
 • Mistrzostwa Europy w futbolu amerykańskim kobiet
 • Mistrzostwa Europy w Cheerleadingu
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona EFAF
 • Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Cheerleading (ang. przewodzenie dopingowaniu) – zorganizowane układy składające się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji wykonywane w celu kibicowania zespołom sportowym w czasie meczów. Także osobna dyscyplina sportu. Cheerleading najpopularniejszy jest w USA, ale przyjął się też w wielu innych krajach.
  IFAF (ang. International Federation of American Football), Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego – organizacja zrzeszająca kontynentalne związki futbolu amerykańskiego. Siedziba organizacji znajduje się w La Courneuve we Francji.
  European Football League (skrót: EFL, Europejska Liga Futbolu) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki w futbolu amerykańskim, utworzone z inicjatywy Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego w 1986, przeznaczone dla drużyn klubowych zajmujących czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla. Meczem finałowym jest Eurobowl.
  Mistrzostwa Europy w futbolu amerykańskim – cyklicznie rozgrywane turnieje najlepszych europejskich, męskich reprezentacji krajowych w futbolu amerykańskim, organizowane od 1983 roku przez Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego. W rozgrywkach finałowych występuje pięć drużyn z grupy A oraz zwycięzca grupy B. Mistrzostwa rozgrywano dotychczas jedenaście razy, rekordowym zwycięzcą jest reprezentacja Finlandii która zdobyła tytuł pięciokrotnie.
  Puchar EFAF w futbolu amerykańskim - cykliczne rozgrywki, organizowane od 2002 przez Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego, w których biorą udział zespoły futbolu amerykańskiego, zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów - European Football League.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.