• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EEPROM

  Przeczytaj także...
  Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.Pamięć flash (ang. flash memory) – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.
  EPROM (ang. Erasable Programmable Read-Only Memory) – rodzaj pamięci cyfrowej w postaci układu scalonego, przechowującej zawartość także po odłączeniu zasilania. Wykorzystuje specjalnie skonstruowany tranzystor MOS z dwiema bramkami: sterującą, normalnie połączoną elektrycznie z resztą układu i bramką pamiętającą, odizolowaną od reszty układu.

  EEPROM, E²PROM (ang. electrically erasable programmable read-only memory) – rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej.

  Pamięć EEPROM w odróżnieniu od pamięci EPROM może być kasowana tylko przy użyciu prądu elektrycznego. Liczba zapisów i kasowań jest ograniczona; w zależności od typu i producenta pamięci wynosi od 10 000 do 1 000 000 cykli. Po przekroczeniu tej wartości pamięć ulega uszkodzeniu. Liczba odczytów pamięci EEPROM jest natomiast nieograniczona.

  Stosowana jest do przechowywania małej ilości danych, które muszą być dostępne po zaniku zasilania.

  Rozwinięciem technologii pamięci EEPROM jest pamięć flash, w której ponadto dzięki zastosowaniu buforów zwiększono szybkość zapisu do pamięci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.