eDonkey2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z EDonkey)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

eDonkey2000aplikacja P2P, która pozwalała na współdzielenie plików przez Internet, stworzona przez MetaMachine na podstawie protokołu MFTP. Program obsługiwał sieci ed2k i Overnet.

Shareaza – bezpłatny, otwarty klient P2P obsługujący protokoły: Gnutella, Gnutella2, ed2k, BitTorrent, FTP, HTTP i z ograniczeniami DC. Obsługuje linki magnetlink, ed2k i piolet. Napisany z wykorzystaniem C++, MFC i ATL. Dostępny w 27 wersjach językowych, w tym polskiej, kolejne są opracowywane.eMule (pot. „osiołek”) – program w architekturze peer-to-peer, który działa w oparciu o dwie sieci komunikacyjne: eDonkey i Kad. Stanowi alternatywę dla oryginalnego klienta sieci eDonkey2000.

MetaMachine stworzyła również sieć Overnet, która jest bardzo podobna do sieci ed2k, lecz nie korzysta się w niej z centralnych serwerów. W 2004 roku MetaMachine ogłosiło, że zamierza zaprzestać rozwoju Overnetu i skoncentrować się na eDonkey2000 (klient eDonkey2000 od wersji 1.0 zawierał obsługę sieci Overnet).

Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.Overnet - bezserwerowa wersja sieci P2P ed2k. Korzysta z algorytmu Kademlia. Stworzona przez Jeda McCaleba, twórcę eDonkey2000.

Ostatnia wersja klienta zawierała wtyczkę, która pozwala ściągać pliki z sieci BitTorrent.

12 września 2006 MetaMachine zawarło ugodę z RIAA, firma zapłaciła 30 milionów dolarów odszkodowania, aby zapobiec ewentualnemu procesowi o łamanie praw autorskich. Ugoda przewidywała również natychmiastowe zaprzestanie dystrybucji programu eDonkey2000, jak również podjęcie działań mających na celu uniemożliwienie dotychczasowym użytkownikom aplikacji jej dalszego używania. Usunięto również stronę internetową, zamiast niej widnieje tylko komunikat pożegnalny.

BitTorrent – protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki. Jego największą zaletą w porównaniu do protokołu HTTP jest podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.Oprogramowanie szpiegujące (ang. spyware) – programy komputerowe, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom.

Mimo tego nadal można korzystać z sieci eDonkey, za pomocą innych klientów, takich jak: eMule, aMule, Shareaza czy MLDonkey.

Historia klienta eDonkey2000[ | edytuj kod]

6 września 2000 roku udostępniono pierwszą wersję programu eDonkey2000 (klienta i serwer), stworzoną przez Jeda McCaleba (Swamp).

10 września 2001 zaczęto rozprowadzać klienta z oprogramowaniem szpiegującym Gator, a 18 lutego 2002 roku z oprogramowaniem szpiegującym Cydoor.

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.

20 czerwca 2003 roku wydano nową wersję 0.49, w której dodano obsługę systemu Horde. System Horde grupował osoby ściągające ten sam plik, tak aby można było szybciej ukończyć jego pobieranie. Klienci w Horde nie czekali w kolejce i nie był dla nich przerywany transfer po wysłaniu jednego kawałka (ang. chunk) danych (normalnie po wysłaniu jednego kawałka danych transfer był przerywany i następna osoba w kolejce mogła pobierać dane). System włączało się przez ustawienie priorytetu pliku na najwyższy.

ed2k - protokół sieciowy typu P2P. Pierwszym klientem obsługującym ten protokół był eDonkey2000, stąd nazwa i wynikające z tego powodu niejednoznaczności: czasem określenie eDonkey dotyczy klienta, a czasem rodzaju sieci.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

30 lipca 2004 roku wydano klienta eDonkey2000 w wersji 1.0, główną nowością było połączenie eDonkey2000 i Overnet w jedną aplikację (od tego momentu można było jednocześnie łączyć się z siecią ed2k i Overnet).

Ostatnia dostępna wersja programu miała numer 1.4.5.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona eDonkey2000 – zawiera komunikat, który ostrzega o konsekwencjach pobierania nielegalnie plików chronionych prawem autorskim.
  • eDonkey2000 – Overnet – Archiwalna wersje strony edonkey.com z dnia 27 sierpnia 2006, w serwisie Wayback Machine
  • Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu.MLDonkey – klient sieci p2p obsługujący wiele różnych protokołów jak ed2k, Kad, BitTorrent, Direct Connect, FastTrack, Gnutella i inne. Oryginalnie napisany jako aplikacja pod Linuksa, aktualnie istnieją wersje pod systemy Unix/Linux, Windows, Mac OS
    Warto wiedzieć że... beta

    Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.

    Reklama