• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EBM - muzyka  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.Electroclash (lub electro clash) – gatunek muzyki elektronicznej wywodzący się z punka, nowej fali, italo disco i electropopu.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Historia[]

  We wczesnych latach osiemdziesiątych grupy takie jak Front 242 czy Nitzer Ebb (obie zainspirowane przez Deutsch-Amerikanische Freundschaft, Cabaret Voltaire i Throbbing Gristle) zaczęły łączyć niemieckiego electropunka z elementami brytyjskiej muzyki industrialnej. Rezultatem tego połączenia była proste taneczne dźwięki nazwane EBM. Najważniejszymi albumami z tego gatunku były "Official Version" Front 242 i "That Total Age" Nitzer Ebb obie wydane w 1987 roku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.

  W drugiej połowie lat osiemdziesiątych amerykańskie i kanadyjskie grupy muzyczne takie jak Front Line Assembly, Ministry, Batz Without Flesh czy Schnitt Acht zaczęły grać typowy europejski EBM. Połączyły one dotychczasowe elementy z twardością amerykańskiej muzyki post-industrialej (Revolting Cocks). Krótko potem wiele grup, np. Nine Inch Nails stworzyło pod wpływem EBM bardziej rockowy styl. Jednym z bardziej znanych rezultatów było wydanie w 1989 roku albumu Pretty Hate Machine.

  Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.Funker Vogt - niemiecki zespół grający muzykę elektroniczną założony w Hameln i działający od 1995 roku. W jego skład weszli wokalista Jens Kästel, zajmujący się programowaniem Gerrit Thomas, klawiszowiec Bjorn Bottcher, gitarzysta Frank Schweigert i autor tekstów Kai Schmidt. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska przyjaciela zespołu, który był sygnalistą (Funker). Większość ich tekstów dotyczy wojny i jej różnych aspektów. Motywy militarystyczne są także obecne w muzyce i w ubiorze. Ta estetyka jest również popularna wśród fanów zespołu. Jednakże sama grupa jest zdecydowanie przeciwna wojnie, podkreśla ona "wojnę i nierówności społeczne" za ich główne tematy w twórczości.

  W tym samym czasie EBM stał się popularny w podziemiu sceny muzycznej, głównie w Europie. Wówczas najbardziej znanymi wytwórniami były Antler-Subway, KK Records, niemieckie Animalized, Techno Drome International, Zoth Ommog Records, amerykańskie Wax Trax! i szwedzkie Front Music Production, Energy (później przyłączona do Energy Rekords). Innymi artystami poza Front 242 i Nitzer Ebb są Die Krupps, Vomito Negro, Signal Aout 42, Insekt, Force Dimension, Bigod 20 i Electro Assassin. Kilka innych zespołów takich jak A Split-Second (belgijski electro-rock), AAAK, The Weathermen, The Klinik, Borghesia, The Neon Judgement, Attrition or Philadelphia Five tworzyło również muzykę charakterystyczną dla gatunku jednak nie zalicza się ich do grup typowo EBM.

  Nitzer Ebb – grupa muzyczna założona w 1982 r. przez szkolnych kolegów z Essex w Anglii: Douglas McCarthy (śpiew, syntezator), Vaughan (Bon) Harris (syntezatory i perkusja) i David Gooday.Neue Deutsche Welle (NDW - Niemiecka Nowa Fala) to młodzieżowa muzyka niemieckiego podziemia i równoległego nurtu „mainstreamowego" lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

  Niektórzy z artystów sceny EBM tworzyło pod wpływem muzyków New beat i Goa trance (Juno Reactor, Astral Projection, Eon Project).

  Rozwój i pochodne[]

  Wczesny rozwój[]

  W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, wielu artystów EBM rozdzieliło lub zmieniło swój styl muzyczny i zaczęło zapożyczać elementy syntetycznego industrialu czy też muzyki rockowej i heavymetalowej. Tyranny For You i kolejne albumy pionierów gatunku - Front 242 zapoczątkowały koniec klasycznej epoki EBM z lat osiemdziesiątych. Nitzer Ebb, jeden z najważniejszych artystów sceny EBM stał się typową grupą electro-rocka. Bez swych głównych ikon muzyka EBM w klasycznej postaci wygasła ostatecznie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Nowe grupy takie jak Leæther Strip, :wumpscut:, i wczesne VNV Nation połączyły ostre zniekształcone beaty z muzyką syntezatorową. Termin tej rewolucji jest kontrowersyjny przez częste zamienne używanie w tamtych czasach terminu EBM z hardcore electro, electro-industrial lub też co szczególnie częste w Niemczech i Ameryce z muzyka elektroniczną. Inni znani artyści tej epoki to Allied Vision, Psychopomps, Controlled Fusion, wczesny Decoded Feedback i NVMPH.

  Front Line Assembly, pisane niekiedy Frontline Assembly, w skrócie FLA – kanadyjska elektroindustrialna formacja muzyczna, której trzon stanowią Bill Leeb i Rhys Fulber.Feindflug – niemiecka grupa reprezentująca gatunek aggrotech, założona została w 1995 roku w Chemnitz. Zespół swego czasu kojarzony był z niemiecką sceną neonazistowską, z powodu tematów zawartych w utworach a nawet samego logo i grafiki na albumach formacji. Członkowie zespołu zdecydowanie zaprzeczyli podejrzeniom, twierdząc, że muzyka jaką grają jest swoistym negowaniem a nie popieraniem nazizmu. Tematycznie grupa porusza tematy związane z autorytarnymi ustrojami, karą śmierci oraz historią II wojny światowej i III Rzeszy.

  Drugim rozwiniętym z tych samych korzeni gatunkiem było tak zwane dark electro. Dark electro łączy w sobie mroczną muzykę elektroniczną z charakterystycznym zawodzącym wokalem. Ważnymi grupami w gatunku były yelworC, Mortal Constraint, Trial, i Tri-state.

  Późny rozwój[]

  Późniejszymi gatunkami które wyewoluowały z EBM w późnych latach dziewięćdziesiątych były aggrotech, który łączy electro-industrial i dark electro w muzykę bardziej szorstką, beatami charakterystycznymi dla muzyki techno i agresywnymi tekstami o pesymistycznym wydźwięku. Przykładami mogą być Funker Vogt, Tactical Sekt, Hocico, nowsze Suicide Commando, Feindflug, Dismantled, i Velvet Acid Christ. Przed końcem lat dziewięćdziesiątych kilka grup (VNV Nation, Covenant i Apoptygma Berzerk zaimportowało wiele elementów z synthpopu i trance. Muzycy Ronan Harris z VNV Nation i Stephan Groth z Apoptygma Berzerk nazwali ten styl futurepop. Termin ten jest obecnie używany do określania pomniejszej muzyki ich oraz podobnych grup. Mniej więcej w tym samym czasie zapoczątkowany został ruch odwrotny. Wielu artystów europejskiej sceny techno, takich jak Terence Fixmer, Thomas P. Heckmann czy David Carretta, zaczęło zapożyczać elementy EBM do tworzonej przez siebie muzyki. Przykładem tego trendu w Stanach Zjednoczonych jest Adam X. Tendencja ta rozprzestrzeniła się na electroclash. Kiedy scena ta zaczęła zanikać, wielu artystów przeniosło się w klimaty techno/EBM.

  Covenant – szwedzka grupa muzyczna grająca futurepop, synth pop i EBM. Ich muzyka inspirowana jest takimi zespołami jak Kraftwerk, The Human League, oraz pionierami EBM - Front 242 i Nitzer Ebb.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Charakterystyka muzyki jak i sceny EBM jest trudna ze względu częstą wymianę wpływów pomiędzy sceną futurepop/EBM a także old school i wieloma innymi. Artyści często miksowali nawzajem swoje utwory, przechodziło między grupami czy łączyło się. (na przykład Terence Fixmer i Douglas McCarthy). W 2005 roku Andy LaPlegua wywodzący się z klimatów futurepop/techno ukuł nowy termin Techno Body Music (Combichrist - This is TBM). Termin został użyty w kompilacji Masterhit Recordings "This Is... Techno Body Music Vol. 1". ("TBM zburzy ściany w ludzkich głowach łącząc to co najlepsze z obu scen w jednej nazwie"). Także deklarująca futurepop grupa VNV Nation załączyła dwie ścieżki TBM - "Strata" and "Interceptor" w swoim albumie zatytułowanym Matter+Form. Inne późniejsze grupy takie jak Ionic Vision, Spetsnaz i Proceed poszło inna drogą prezentując w ostatnich latach klasyczny styl EBM.

  Tactical Sekt jest zespołem wykonującym muzykę aggrotech założonym w 2002. Ich muzyka wyrożnia się mocnym, donośnym, mrocznym electro-industrialnym brzmieniem.Dark Electro – gatunek muzyczny powstały w latach 90., kształtowanym w centrum Europy. Termin opisuje siostrzane brzmienia elektronicznych zespołów takich jak yelworC, Mortal Constraint, Arcana Obscura, Calva Y Nada, Placebo Effect, Trial albo Tri-state. Nie jest on powiązany z nurtem electro.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wax Trax! Records to wytwórnia płytowa działająca w Stanach Zjednoczonych. Wax Trax! rozpoczął działalność jako sklep muzyczny w Denver, właścicielami byli Jim Nash i Dannie Flesher. W 1978 Nash i Flesher sprzedali sklep i w listopadzie następnego roku otworzyli nowy o tej samej nazwie przy 2449 North Lincoln Avenue w Chicago. Stał się ośrodkiem sceny New Wave, punk rockowej i industrialnej w USA. Sklep powoli zaczął działalność wydawniczą, jednym z pierwszych albumów sygnowanych przez Wax Trax! był siedmiocalowy singiel Briana Eno "Wimoweh/Deadly Seven Finns". Pierwszym oficjalnym albumem Wax Trax! był dwudziestocalowy singiel Strike Under Immediate Action z 1980 roku, kolejnym był Divine Born To Be Cheap. Jednak dopiero Cold Life Ministry oraz Endless Riddance EP Front 242 pozwoliły Wax Trax! osiągnąć status czołowego labelu muzyki dance i industrialnej w latach 80. i 90.
  Ministry – amerykański zespół muzyczny wykonujący industrial metal z wpływami szeroko pojętej muzyki rockowej. Został założony w 1981 roku w Chicago.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Deutsch Amerikanische Freundschaft (wymawiane [ˈdɔʏtʃ ameʁiˈkaːnɪʃə ˈfʁɔʏntʃaft]) lub D.A.F. – niemiecki synthpunkowy zespół z Düsseldorfu, założony w 1978 przez Gabriela Delgado-López (wokal), Roberta Görla (perkusja, instrumenty elektroniczne), Kurta Dahlke (instrumenty elektroniczne), Michaela Kemnera (gitara basowa) i Wolfganga Spelmansa (gitara). Kurt Dahlke został zastąpiony przez Chrislo Haasa (instrumenty elektroniczne, gitara basowa, saksofon) w 1979. Od 1981 zespół składa się z Delgado-Lópeza i Görla.
  Andy LaPlegua, właśc. Ole Anders Olsen (ur. 15 września 1975 w Fredrikstad) – norweski wokalista. Jest twórcą i liderem futurepopowej grupy Icon of Coil. LaPlegua jest także zaangażowany w takie projekty jak: Combichrist (początkowo DRIVE), Panzer AG oraz Scandy. Z wymienionych powyżej Icon of Coil i Combichrist było na szczycie niemieckiej listy przebojów (Deutsche Alternative Charts). Combichrist swego czasu był także na piątym miejscu Billboard Dance.
  Astral Projection – izraelska grupa grająca psychedelic trance. W skład wchodzą: Avi Nissim, Lior Perlmutter oraz Yaniv Haviv. Ich pierwsza grupa nosiła nazwę Paradox. Od 1988 roku Lior Perlmuter i Avi Nissim rozpoczęli działalność pod nazwą SFX, a od 1995 roku istnieją pod nazwą Astral Projection. W Polsce wystąpili dwukrotnie, po raz pierwszy 26-04-2008 w klubie M25 oraz 16 sierpnia 2008 byli gośćmi festiwalu Creamfields Polska.
  Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.