• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EBM - muzyka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Electroclash (lub electro clash) – gatunek muzyki elektronicznej wywodzący się z punka, nowej fali, italo disco i electropopu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  Electronic body music (EBM) – gatunek muzyczny, który łączy w sobie elementy industrial i elektropunku. Powstał we wczesnych latach osiemdziesiątych. Na gatunek ten początkowo wpływała muzyka industrialna (Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire), czysto elektroniczna (Kraftwerk, Depeche Mode) i europejski electropunk (DAF, Liaisons Dangereuses, Portion Control).

  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Styl charakteryzował się początkowo twardym tanecznym beatem, czystym, nieprzetworzonym elektronicznie wokalem z elementami growlingu, efektami pogłosu i echa powtarzalnymi wstawkami z sekwencera. W tamtych czasach popularnymi syntezatorami były Korg MS-20, Emulator II, Oberheim Matrix czy Yamaha DX7. Typowe rytmy EBM bazują na beatach 4/4 wymieszanym w pewnym stopniu z rytmem synthpopowym ma sugerować strukturę muzyki rockowej.

  Funker Vogt - niemiecki zespół grający muzykę elektroniczną założony w Hameln i działający od 1995 roku. W jego skład weszli wokalista Jens Kästel, zajmujący się programowaniem Gerrit Thomas, klawiszowiec Bjorn Bottcher, gitarzysta Frank Schweigert i autor tekstów Kai Schmidt. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska przyjaciela zespołu, który był sygnalistą (Funker). Większość ich tekstów dotyczy wojny i jej różnych aspektów. Motywy militarystyczne są także obecne w muzyce i w ubiorze. Ta estetyka jest również popularna wśród fanów zespołu. Jednakże sama grupa jest zdecydowanie przeciwna wojnie, podkreśla ona "wojnę i nierówności społeczne" za ich główne tematy w twórczości.Nitzer Ebb – grupa muzyczna założona w 1982 r. przez szkolnych kolegów z Essex w Anglii: Douglas McCarthy (śpiew, syntezator), Vaughan (Bon) Harris (syntezatory i perkusja) i David Gooday.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Termin electronic body music został wprowadzony przez belgijską grupę Front 242 w 1984 do opisu muzyki [1] z ich EP No Comment, wydanej tego samego roku. Kilka lat wcześniej, DAF z Niemiec użyła terminu „Körpermusik” (body music) w udzielonym wywiadzie do opisania ich tanecznego, elektroniczno-punkowego brzmienia (choć przede wszystkim DAF uznaje się za przedstawiciela nowej niemieckiej fali Neue Deutsche Welle). Innym terminem używanym na określenie EBM jest aggrepo co jest skróconym opisem „aggressive pop” – agresywnego popu. Termin był głównie używany w Niemczech we wczesnych latach osiemdziesiątych.

  Neue Deutsche Welle (NDW - Niemiecka Nowa Fala) to młodzieżowa muzyka niemieckiego podziemia i równoległego nurtu „mainstreamowego" lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.Front Line Assembly, pisane niekiedy Frontline Assembly, w skrócie FLA – kanadyjska elektroindustrialna formacja muzyczna, której trzon stanowią Bill Leeb i Rhys Fulber.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Feindflug – niemiecka grupa reprezentująca gatunek aggrotech, założona została w 1995 roku w Chemnitz. Zespół swego czasu kojarzony był z niemiecką sceną neonazistowską, z powodu tematów zawartych w utworach a nawet samego logo i grafiki na albumach formacji. Członkowie zespołu zdecydowanie zaprzeczyli podejrzeniom, twierdząc, że muzyka jaką grają jest swoistym negowaniem a nie popieraniem nazizmu. Tematycznie grupa porusza tematy związane z autorytarnymi ustrojami, karą śmierci oraz historią II wojny światowej i III Rzeszy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Covenant – szwedzka grupa muzyczna grająca futurepop, synth pop i EBM. Ich muzyka inspirowana jest takimi zespołami jak Kraftwerk, The Human League, oraz pionierami EBM - Front 242 i Nitzer Ebb.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Tactical Sekt jest zespołem wykonującym muzykę aggrotech założonym w 2002. Ich muzyka wyrożnia się mocnym, donośnym, mrocznym electro-industrialnym brzmieniem.
  Dark Electro – gatunek muzyczny powstały w latach 90., kształtowanym w centrum Europy. Termin opisuje siostrzane brzmienia elektronicznych zespołów takich jak yelworC, Mortal Constraint, Arcana Obscura, Calva Y Nada, Placebo Effect, Trial albo Tri-state. Nie jest on powiązany z nurtem electro.
  Wax Trax! Records to wytwórnia płytowa działająca w Stanach Zjednoczonych. Wax Trax! rozpoczął działalność jako sklep muzyczny w Denver, właścicielami byli Jim Nash i Dannie Flesher. W 1978 Nash i Flesher sprzedali sklep i w listopadzie następnego roku otworzyli nowy o tej samej nazwie przy 2449 North Lincoln Avenue w Chicago. Stał się ośrodkiem sceny New Wave, punk rockowej i industrialnej w USA. Sklep powoli zaczął działalność wydawniczą, jednym z pierwszych albumów sygnowanych przez Wax Trax! był siedmiocalowy singiel Briana Eno "Wimoweh/Deadly Seven Finns". Pierwszym oficjalnym albumem Wax Trax! był dwudziestocalowy singiel Strike Under Immediate Action z 1980 roku, kolejnym był Divine Born To Be Cheap. Jednak dopiero Cold Life Ministry oraz Endless Riddance EP Front 242 pozwoliły Wax Trax! osiągnąć status czołowego labelu muzyki dance i industrialnej w latach 80. i 90.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.