EADS Astrium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EADS Astrium – spółka zależna należąca całkowicie do korporacji European Aeronautic Defence and Space.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

Została utworzona w lipcu 2006 w wyniku konsolidacji trzech oddziałów EADS SPACE: EADS Astrium, EADS Space Transportation i EADS Space Services.

20 czerwca 2007 firma ogłosiła otworzenie „EADS Astrium Space Tourism Project”, mającego na celu wejście firmy na rynek turystyki kosmicznej i jej popularyzację. EADS Astrium pragnęła rozpocząć suborbitalne loty turystyczne od 2012 roku. Ich cena jednostkowa miała wynosić około 200 000 euro. Wskutek kryzysu światowego program został niedługo później zawieszony, jednak w styczniu 2011 ogłoszono przyznanie 10 milionów euro na prace projektowe i konstrukcyjne.

Les Mureaux – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Yvelines. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Firma jest podzielona na trzy oddziały:

 • EADS Astrium Satellites
 • EADS Astrium Space Transportation
 • EADS Astrium Services
 • Jej ośrodki, biura i zakłady mieszczą się:

 • we Francji: Akwitania, Les Mureaux, Paryż, Tuluza, Élancourt
 • w Gujanie Francuskiej: Kourou,
 • w Hiszpanii: Barajas, Tres Cantos,
 • w Niemczech: Brema, Friedrichshafen, Lampoldshausen, Ottobrunn, Trauen,
 • w Wielkiej Brytanii: Portsmouth, Poynton, Stevenage,
 • w Holandii: Lejda
 • w USA: Houston
 • w Czechach: Praga
 • w Polsce: Warszawa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jonathan Amos: Space tourism jet work continues (ang.). W: 2011-01-12 [on-line]. BBC News. [dostęp 2012-10-19].
  Lot suborbitalny to lot kosmiczny, w którym statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale jego trajektoria lotu przecina atmosferę lub powierzchnię grawitującego ciała, z którego pojazd został wystrzelony, przez co nie jest w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego.Słowo „konsolidacja” pochodzi od łacińskiego consolidatio – spojenie; utwierdzenie od consolidare - umacniać, oznaczającego zjednoczenie, połączenie, zespolenie. Innymi słowy są to działania prowadzone w celu uzyskania wewnętrznej spójności jakiejś grupy lub struktury i jej umocnienie, a także stan powstały w wyniku tych działań – integracji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
  EADS Space Transportation – część konsorcjum EADS utworzona w czerwca 2003 z działu Space Infrastructure firmy Astrium i działu Launch Vehicles firmy EADS. Do lipca 2006 był to podmiot podległy EADS Space i będący jego podwykonawcą. W lipcu 2006 trzej podwykonawcy EADS Space: EADS Space Transportation, EADS Astrium i EADS Space Services, zostali zreorganizowani i przeszli pod zarząd nowego przedsiębiorstwa, ASTRIUM.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Stevenage - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire. Liczba ludności wynosi około 84 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest pomiędzy Letchworth Garden City i Welwyn Garden City, na wschód od 7 i 8 zjazdu z autostrady A1(M), 30 mil na północ od centrum Londynu.
  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  Poynton – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Cheshire East. Leży 55 km na wschód od miasta Chester i 245 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 14 433 mieszkańców.
  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.

  Reklama