• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E71 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  Autostrada A4 (Autocesta A4) – autostrada w Chorwacji łącząca przejście graniczne z Węgrami Goričan-Letenye ze stolicą kraju Zagrzebiem, a także poprzez odcinek autostrady A3 i autostradęA1 z wybrzeżem Adriatyku.E66 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej wschód-zachód, biegnącej przez północne Włochy, południową Austrię i zachodnie Węgry.
  Mura (niem. Mur, prek. Müra, Möra) - rzeka w południowej Austrii, wschodniej Słowenii, północnej Chorwacji (Slawonii) i zachodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość - 465 km (295 km w Austrii, 98 km w Słowenii, 72 km tworzą granicę chorwacko-węgierską). Powierzchnia zlewni - 13 824 km² (z tego 10 321 km² w Austrii). Średni przepływ przy ujściu: 207 m³/s.

  E71trasa europejska pośrednia północ-południe (kategorii A), biegnąca przez wschodnią Słowację, Węgry i Chorwację (Slawonię i Dalmację).

  E71 zaczyna się w Koszycach, gdzie odbija od tras europejskich E50 i E571. Biegnie szlakiem słowackiej drogi krajowej nr 68 (drogi ekspresowej R4) do granicy państwowej MilhosťTornyosnémeti.

  Na Węgrzech E71 biegnie szlakami:

  Letenye (słow. Letnye) – miasto na Węgrzech w komitacie Zala, przy granicy z Chorwacją, prawa miejskie otrzymało w roku 1989. Populacja wynosi 4 119 osób (styczeń 2011).E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.
 • drogi krajowej nr 3 do Miszkolca,
 • autostrady M3 do Budapesztu, gdzie krzyżuje się z trasami europejskimi E60, E66, E73, E75 i E77,
 • autostrady M7 do Siófok (na odcinku Budapeszt – Székesfehérvár razem z trasą E66),
 • drogi krajowej nr 7 przez Nagykanizsa do przejścia granicznego LetenyeGoričan (most na Murze.
 • Od Nagykanizsa do Karlovacu E71 biegnie razem z trasą europejską E65.

  E65 - trasa europejska wiodąca z północy na południe Europy. Łączy miasto Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji.Autostrada A1 (chor. autocesta A1) także Autostrada Adriatycka (Jadranska autocesta) - autostrada w Chorwacji łącząca Zagrzeb z Zadarem i Splitem, a w przyszłości z miastem Dubrownik. .

  Na terenie Chorwacji E71 biegnie szlakami:

 • autostrady A4 do Zagrzebia (węzeł Ivanja Reka),
 • autostrady A3 (obwodnicy Zagrzebia) do węzła Lučko,
 • autostrady A1 do Karlovacu (węzeł Karlovac),
 • drogi krajowej nr 1 przez Knin i Sinj do Splitu, gdzie łączy się z trasą europejską E65.
 • Ogólna długość trasy E71 wynosi około 967 km, z tego 22 km na Słowacji, 474 km na Węgrzech i 471 km w Chorwacji.

  Autostrada M7 (węg. M7 autópálya) - autostrada na Węgrzech w ciągu trasy europejskiej E71. Jej fragment przy granicy chorwackiej pokrywa się również z trasą E65.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  E73 – oznaczenie europejskiej trasy pośredniej północ-południe (kategorii A), biegnącej przez środkowe Węgry, wschodnią Chorwację (Slawonię) oraz wschodnią Bośnię i Hercegowinę. Ogólna długość trasy E73 wynosi około 693 km. E73 zaczyna się w Budapeszcie.Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
  Milhosť – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju koszyckim, w powiecie Koszyce-okolice. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1318.
  Koszyce (słow. i czes. Košice, węg. Kassa, łac. Cassovia, niem. Kaschau, cyg. Kasza) – drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (234 tys. mieszkańców w 2008), trzecie – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) i Bratysławie – pod względem powierzchni (243,8 km²) oraz największe miasto wschodniej Słowacji. Koszyce to siedziba władz kraju koszyckiego (Košický kraj) i powiatu Koszyce-okolice (Košice-okolie), a także centralny ośrodek metropolitalny aglomeracji koszycko-preszowskiej (Košicko-prešovská aglomerácia). Stanowią one również centrum kulturowe, edukacyjne, rekreacyjno-turystyczne, gospodarcze. Położone są w historycznym regionie Abov (20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską). Nazywane są „żelaznym lub stalowym sercem” Słowacji, dzięki największej na Słowacji hucie żelaza, która znajduje się na terenie miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.