• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E68 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) – miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.
  Arad (węg i niem. Arad, łac. Aradinum) – miasto w zachodniej Rumunii, w regionie Kriszana, nad rzeką Mureş. Stolica okręgu Arad.

  E68trasa europejska pośrednia wschód-zachód, biegnąca przez południowe Węgry i środkową Rumunię.

  E68 zaczyna się w Szegedzie, gdzie odbija od trasy europejskiej E75. Na Węgrzech biegnie szlakiem drogi krajowej nr 43 do przejścia granicznego Nagylak - Nădlac. Na terenie Rumunii E68 biegnie szlakiem dróg krajowych:

 • nr 7 przez Arad, Sebeş i Sybin do Cisnădie,
 • nr 1 do Braszowa.
 • W Braszowie E68 łączy się z trasami europejskimi E60 i E574.

  Nagylak to wieś na Węgrzech przy granicy z Rumunią do 1919 roku Nagylak był częścią Nădlacu, ale zawarty w Trianon traktat przedzielił miasto granicą. Obecnie znajduje się tu duże przejście graniczne.Nădlac (węg. Nagylak, słow. Nadlak) – miasto w okręgu Arad w Rumunii. Liczy 8422 mieszkańców na powierzchni 133 km².

  Na odcinku Deva - Simeria (na północ od Hunedoary) E68 biegnie razem z E79, na odcinku Sebeş - Cisnădie razem z trasą E81. W Arad przecina trasę E671.

  Ogólna długość trasy E68 wynosi około 485 km, z tego 51 km na Węgrzech, 434 km w Rumunii.

  E79 – trasa europejska pośrednia północ-południe, wiodąca z Oradea w Rumunii, przez Bułgarię do Salonik w Grecji.E81 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej północ-południe, biegnącej przez zachodnią Ukrainę (Zakarpacie) i Rumunię.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hunedoara (węg. Vajdahunyad, niem. Eisenmarkt) – miasto w okręgu Hunedoara, w Siedmiogrodzie, w Rumunii, nad rzeką Cemą. Liczy 79 235 mieszkańców na powierzchni 97 km². Znane jest głównie z gotyckiego zamku Jana Hunyadyego.
  Droga krajowa nr 43 (węg. 43-as főút) - droga krajowa w komitacie Csongrád w południowych Węgrzech. Długość - 55 km. Przebieg:
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
  Braszów (rum. Braşov, 1951-1961: (Oraşul) Stalin, węg. Brassó, niem. Kronstadt, saski dialekt siedmiogrodzki Krunen) – miasto w środkowej Rumunii, w okręgu Braszów (Siedmiogród), ok. 166 km od Bukaresztu.
  E671 – trasa europejska łącznikowa (kategorii B), biegnąca przez zachodnią Rumunię. E671 zaczyna się w Timişoara, gdzie odbija od trasy europejskiej E70. Biegnie szlakami dróg krajowych:
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.93 sek.