• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E574 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  E79 – trasa europejska pośrednia północ-południe, wiodąca z Oradea w Rumunii, przez Bułgarię do Salonik w Grecji.Piteşti (dawniej nazywane po polsku Piteszt) – miasto na Wołoszczyźnie w Rumunii, stolica okręgu Ardżesz, nad rzeką Argeş. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Liczy 168 458 mieszkańców. Merem miasta jest Tudor Pendiuc z Socjaldemokratycznej Partii Rumunii. W pobliżu Piteşti w mieście Mioveni znajduje się fabryka i siedziba marki samochodów Dacia. W Piteşti kończy się istniejący odcinek rumuńskiej autostrady A1 z Bukaresztu.
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.

  E574trasa europejska łącznikowa (kategorii B), biegnąca przez środkową Rumunię.

  E574 zaczyna się w Bacău, gdzie odbija od trasy europejskiej E85. Biegnie szlakami dróg krajowych:

 • nr 11 do Braszowa,
 • nr 73 do Piteşti,
 • nr 65 do Krajowy.
 • W Krajowie E574 łączy się z trasami europejskimi E70 i E79.

  Ogólna długość trasy E574 wynosi około 452 km.

  Braszów (rum. Braşov, 1951-1961: (Oraşul) Stalin, węg. Brassó, niem. Kronstadt, saski dialekt siedmiogrodzki Krunen) – miasto w środkowej Rumunii, w okręgu Braszów (Siedmiogród), ok. 166 km od Bukaresztu.Bacău (dawniej po polsku znane jako Baków) – miasto we wschodniej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Bacău, nad Bystrzycą, w pobliżu jej ujścia do Seretu. Liczy 175,5 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  E85 - oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Kłajpedy na Litwie przez Białoruś, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię do Aleksandropolis w Grecji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.959 sek.