• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E571 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  Droga ekspresowa R2 (słow. rýchlostná cesta R2) - projektowana słowacka droga ekspresowa przebiegająca równoleżnikowo pomiędzy granicą z Czechami (kontynuacja w kier. Uherské Hradiště) koło Trenczyna na zachodzie a Koszycami na wschodzie kraju. Na odcinku Žiar nad Hronom - Zvolen jej przebieg pokryje się z trasą dróg ekspresowych R1 i R3.Łuczeniec (słow. Lučenec, węg. Losonc) – miasto na Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w pobliżu granicy z Węgrami. Główne miasto regionu Novohrad. Około 28,8 tys. mieszkańców.
  E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.

  E571trasa europejska łącznikowa (kategorii B), biegnąca przez południową Słowację.

  E571 zaczyna się w Bratysławie, gdzie odbija od trasy europejskiej E75 (autostrady D1). Biegnie szlakami dróg krajowych:

 • nr 61 (do Senca),
 • nr 62 (Senec - Sereď),
 • nr 51 (Sereď - Nitra),
 • nr 65 (Nitra - Žiar nad Hronom - Šašovské Podhradie),
 • drogi ekspresowej R2 (Šašovské Podhradie - Zwolen),
 • drogi krajowej nr 16 (Zwolen - Lučenec - Koszyce).
 • W Koszycach E571 łączy się z trasami europejskimi E50 i E71.

  Senec (węg. Szenc) – miasto położone w kraju bratysławskim w południowo-zachodniej Słowacji. Miasto jest znane jako centrum turystyki i rozrywki.Droga krajowa 65 (słow. Cesta I/65) - droga krajowa I kategorii na Słowacji. Arteria łączy Nitrę z leżącym między Małą, a Wielką Fatrą miastem Martin. Trasa jest jednojezdniowa. Na odcinku kilkunastu kilometrów - w rejonie miast Nová Baňa i Žarnovica biegnie wspólnym śladem z drogą ekspresową R1. Między Nitrą, a skrzyżowaniem z drogą nr 50 krajowa 65 jest fragmentem tras europejskich E58 i E571.

  Szlak trasy E571 pokrywa się ze szlakami projektowanych słowackich dróg ekspresowych R1 (na odcinku Sereď - Zvolen) i R2 (na odcinku Zvolen - Koszyce).

  Ogólna długość trasy E571 wynosi około 415 km.

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa 61 (słow. Cesta I/61) – droga krajowa I kategorii na Słowacji. Arteria zaczyna się na dawnym przejściu granicznym z Austrią na peryferiach Bratysławy. Później trasa prowadzi śladem autostrady D1, z której zbacza po przekroczeniu Dunaju i kieruje się obrzeżami centrum stolicy Słowacji. Na odcinku Bratysława - Senec jest elementem tras europejskich E58 i E571. Później arteria biegnie do Tranvy i dalej na północ równolegle do autostrady D1 i koryta Wagu. W rejonie miast Považská Bystrica i Bytča zastępuje niewybudowaną jeszcze trasę D1. Jest tutaj fragmentem szlaków E50 oraz E75. W Bytčy droga nr 61 krzyżuje się z biegnącą przez północną Słowację krajową 18.
  Zwolen (słow. Zvolen, niem. Altsohl, węg. Zólyom, łac. Vetusolium) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w tradycyjnym regionie Podpoľanie.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Droga ekspresowa R1 (słow. rýchlostná cesta R1) - droga ekspresowa w zachodniej i środkowej Słowacji. Rozpoczyna się w Trnawie przed węzłem z autostradą D1 i prowadzi przez Nitrę, Zwoleń do Bańskiej Bystrzycy. Planowane jest przedłużenie do Rużomberka. Pomiędzy Nitrą a Bańską Bystrzycą biegnie doliną rzeki Hron.
  Droga krajowa 62 (słow. Cesta I/62) - droga krajowa I kategorii w południowo-zachodniej Słowacji. Arteria prowadzi od miasta Senec (gdzie krzyżuje się z krajową 61) do leżących nad Wagiem miast Sereď i Šoporňa. Droga jest fragmentem dwóch tras europejskich: E58 i E571.
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
  Koszyce (słow. i czes. Košice, węg. Kassa, łac. Cassovia, niem. Kaschau, cyg. Kasza) – drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (234 tys. mieszkańców w 2008), trzecie – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) i Bratysławie – pod względem powierzchni (243,8 km²) oraz największe miasto wschodniej Słowacji. Koszyce to siedziba władz kraju koszyckiego (Košický kraj) i powiatu Koszyce-okolice (Košice-okolie), a także centralny ośrodek metropolitalny aglomeracji koszycko-preszowskiej (Košicko-prešovská aglomerácia). Stanowią one również centrum kulturowe, edukacyjne, rekreacyjno-turystyczne, gospodarcze. Położone są w historycznym regionie Abov (20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską). Nazywane są „żelaznym lub stalowym sercem” Słowacji, dzięki największej na Słowacji hucie żelaza, która znajduje się na terenie miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.