• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E4 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  Åstorp – miejscowość (tätort) w południowej Szwecji, położona w północno-zachodniej części regionu Skåne, ok. 10 km od Helsingborga przy drodze E4. Siedziba władz (centralort) gminy Åstorp. Niewielka część położonego na podnóżu północno-zachodniego zbocza pasma Söderåsen tätortu Åstorp (8 ha) leży w granicach sąsiedniej gminy Ängelholm.Tornio (szw. Torneå, lap. Duortnus) – miasto w północnej Finlandii, w prowincji Laponia, nad rzeką Tornio. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 22 303 mieszkańców.
  Märsta – miejscowość (tätort) w Szwecji w regionie Sztokholm, położona przy drodze E4, 37 km na północ od Sztokholmu i 33 km na południe od Uppsali. Siedziba władz (centralort) gminy Sigtuna.

  E4trasa europejska pośrednia wschód – zachód przebiegająca przez teren Szwecji i Finlandii, o długości 1590 km, łącząca miasta Helsingborg w Szwecji i Tornio w Finlandii. E4 jest w rzeczywistości częścią trasy europejskiej E55 wciąż oznakowanej według systemu sprzed roku 1992. Ten wyjątek został przyjęty na wniosek Szwecji i Norwegii, ponieważ wydatki związane z przenumerowaniem tego długiego odcinka drogi byłyby zbyt wysokie.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Södertälje – miasto w środkowej Szwecji, w regionie Sztokholm, port nad jeziorem Melar (połączony kanałem z Morzem Bałtyckim). Założone w X w. W mieście znajduje się główna siedziba firmy Scania AB.

  Przebieg trasy E4[]

 • Szwecja: HelsingborgÅstorpLjungbyJönköpingLinköpingNorrköpingNyköpingSödertäljeSztokholmMärstaUppsalaGävleSöderhamnHudiksvallSundsvallHärnösandTimråÖrnsköldsvikUmeåSkellefteåPiteåLuleåKalixHaparanda.
 • Finlandia: Tornio.
 • Galeria[]

 • Trasa E4 w okolicach Linköping

  Linköping – miasto w Szwecji, stolica regionu administracyjnego Östergötland, nad rzeką Stångån. Miasto liczy 97 428 mieszkańców a gmina Linköping, około 141 863 (2008). Linköping jest siódmym co do wielkości miastem w Szwecji. Linköping to także siedziba diecezji Linköping (kościół szwedzki).Söderhamn - miasto w Szwecji, w regionie (szw. län) Gävleborg. Jest siedzibą gminy (szw. kommun) Söderhamn. Miasto położone jest ok. 250 km od Sztokholmu, ok. 60 km od Hudiksvall i ok. 406 km od Umeå.
 • Trasa E4 w okolicach Örnsköldsvik

 • Trasa E4 w pomiędzy Umeå a Örnsköldsvik

 • Trasa E4 w okolicach Söderhamn

 • Trasa E4 w okolicach Sztokholmu
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Jönköping – miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Jönköping, port nad południowym krańcem jeziora Wetter.
  Kalix – tätort w północnej Szwecji, leżące u ujścia rzeki Kalix do północnej części Zatoki Botnickiej, w regionie Norrbotten, około 50 km na zachód od granicy z Finlandią, przy szwedzkiej trasie E4, w południowej części szwedzkiej Laponii.
  Timrå – miejscowość (tätort) w Szwecji w regionie Västernorrland, położona na zachód od ujścia rzeki Indalsälven do Klingerfjärden (Zatoka Botnicka), ok. 13 km na północ od Sundsvall przy drodze E4 w kierunku Härnösand. Siedziba władz (centralort) gminy Timrå.
  Hudiksvall - miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Hudiksvall w regionie Gävleborg. Około 14 850 mieszkańców. Miasto założył w 1582 r. król Jan III Waza.
  Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.