• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E28 - trasa europejska

  Przeczytaj także...
  Droga A229 (ros. Автомобильная дорога А229) – droga znaczenia federalnego w Rosji, znajdująca się w całości na obszarze obwodu kaliningradzkiego. Łączy stolicę obwodu (Kaliningrad) z granicą rosyjsko-litewską, gdzie kontynuację trasy stanowi droga A7. W czasach istnienia ZSRR droga A229 poprowadzona była od Kaliningradu do Wilna.Droga krajowa nr 6 – droga krajowa w północnej części kraju prowadząca od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do Łęgowa o długości ok. 351 km. Droga nr 6 przebiega przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Jest połączeniem niezbędnym dla ruchu osobowo-towarowego między dwoma najważniejszymi ośrodkami miejskimi w północnej Polsce, tzn. Szczecinem wraz z aglomeracją oraz Trójmiastem.
  Droga magistralna M7 (biał. Магістраль М7, ros. Магистраль М7) – trasa szybkiego ruchu na Białorusi. Zaczyna się ona w Pjarszaj i biegnie w kierunku przejścia granicznego na granicy białorusko-litewskiej w Medininkai. Magistrala M7 jest częścią trasy europejskiej E28.

  E28 - trasa europejska pośrednia wschód-zachód o długości 1160 km.

  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

  Przebieg E28:

  Kołbaskowo (do 1945 niem. Kolbitzow, dawn. Colbitzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich. Miejscowość jest siedzibą gminy Kołbaskowo. Położona jest w odległości 10 km od Szczecina przy granicy z Niemcami.Droga magistralna A7 (lit. Magistralinis kelias A7) – litewska droga magistralna długości 42,21 km. Łączy Mariampol z granicą litewsko-rosyjską, gdzie przechodzi w rosyjską drogę A229 w kierunku Kaliningradu. W całości w ciągu trasy europejskiej E28.
 •  Niemcy - 126 km
 • Berlin
 • Autostrada A11
 •  Polska - 480 km
 • Droga nr 6 (A6 S6 DK6): Kołbaskowo - Szczecin - Goleniów (wspólny fragment z E65) - Koszalin - Słupsk - Gdynia - Gdańsk
 • Droga nr 7 (DK7 S7): Gdańsk - Elbląg
 • Droga nr 22 (S22) Elbląg - Grzechotki
 •  Rosja - 193 km
 • Droga R516 do Kaliningradu,
 • Droga A229 z Kaliningradu przez Niestierow do przejścia granicznego Czernyszewskoje - Kybartai (odcinek Kaliningrad - Tołpaki wspólny z E77)
 •  Litwa - 213 km
 • Droga magistralna A7 do Mariampola (skrzyżowanie z E67),
 • Droga magistralna A16 do Wilna (skrzyżowanie z E272 i z E85),
 • Droga magistralna A3 do przejścia granicznego Medininkai - Kamienny Łoh
 •  Białoruś - 148 km
 • Droga magistralna M7 do Mińska
 • E65 - trasa europejska wiodąca z północy na południe Europy. Łączy miasto Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji.Droga ekspresowa S6 – planowana polska droga ekspresowa łącząca Goleniów koło Szczecina przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z Rusocinem o łącznej długości ok. 330 km. Poprowadzić ma niemal równolegle do wybrzeża Bałtyku łącząc aglomerację szczecińską i Trójmiasto.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Grzechotki – wieś przygraniczna w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo.
  Goleniów (tuż po wojnie Gołonóg, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, na Pobrzeżu Szczecińskim, 35 km na północny wschód od Szczecina. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i nr 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Droga magistralna A3 (lit. Magistralinis kelias A3) - Droga magistralna długości 33,99 km, łącząca Wilno z granicą białoruską, gdzie przechodzi w białoruską drogę magistralną M7. W całości w ciągu trasy europejskiej E28.
  Autostrada A6 – autostrada w Polsce, będąca kontynuacją niemieckiej autostrady A11 i tworząca z nią połączenie Szczecin – Berlin w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Do 14 sierpnia 2009 była jedyną autostradą w kraju połączoną z siecią autostrad europejskich.
  Niestierow (ros. Нестеров, pol. Stołupiany, niem. Stallupönen, lit. Stalupėnai) - miasto (4889 mieszkańców w 2006) w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, siedziba powiatu (район).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.838 sek.