E28 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z E28)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

E28 - trasa europejska pośrednia wschód-zachód o długości 1160 km.

Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

Przebieg E28:

 •  Niemcy - 126 km
 • Berlin
 • Autostrada A11
 •  Polska - 480 km
 • Droga nr 6 (A6 S6 DK6): KołbaskowoSzczecinGoleniów (wspólny fragment z E65) – KoszalinSłupskGdyniaGdańsk
 • Droga ekspresowa S7: GdańskElbląg
 • Droga ekspresowa S22: ElblągGrzechotki
 •  Rosja - 193 km
 • Droga R516 do Kaliningradu,
 • Droga A229 z Kaliningradu przez Niestierow do przejścia granicznego Czernyszewskoje - Kybartai (odcinek Kaliningrad - Tołpaki wspólny z E77)
 •  Litwa - 213 km
 • Droga magistralna A7 do Mariampola (skrzyżowanie z E67),
 • Droga magistralna A16 do Wilna (skrzyżowanie z E272 i z E85),
 • Droga magistralna A3 do przejścia granicznego Medininkai - Kamienny Łoh
 •  Białoruś - 148 km
 • Droga magistralna M7 do Mińska
 • Warto wiedzieć że... beta

  E65 - trasa europejska wiodąca z północy na południe Europy. Łączy miasto Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji.
  Droga ekspresowa S6 – planowana polska droga ekspresowa łącząca Goleniów koło Szczecina przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z Rusocinem o łącznej długości ok. 330 km. Poprowadzić ma niemal równolegle do wybrzeża Bałtyku łącząc aglomerację szczecińską i Trójmiasto.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Grzechotki – wieś przygraniczna w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo.
  Goleniów (tuż po wojnie Gołonóg, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, na Pobrzeżu Szczecińskim, 35 km na północny wschód od Szczecina. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i nr 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Droga magistralna A3 (lit. Magistralinis kelias A3) - Droga magistralna długości 33,99 km, łącząca Wilno z granicą białoruską, gdzie przechodzi w białoruską drogę magistralną M7. W całości w ciągu trasy europejskiej E28.

  Reklama