• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzioborożce

  Przeczytaj także...
  Dzioborożec rudy (Aceros nipalensis) – gatunek ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje w Azji, według IUCN jest narażony na wyginięcie.Jajo – jedna z faz rozwoju nowego osobnika u wielu gatunków zwierząt. Jajo zawiera surowce odżywcze pozwalające na rozwój zarodka bez dostępu do organizmu macierzystego i zewnętrznych źródeł pożywienia oraz stosunkowo bezpieczne środowisko, ale ze względu na swoją zawartość jest również cenionym pokarmem.
  Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).

  Dzioborożce (Bucerotidae) – rodzina ptaków z rzędu dzioborożcowych (Bucerotiformes). Należy do niej około 50 gatunków ptaków, z których wszystkie mają stosunkowo długie, zakrzywione dzioby, często z dodatkową rogową naroślą na górnej części dzioba. Całość dzioba jest często bardzo kolorowa.

  Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Występowanie[]

  Występują w Afryce subsaharyjskiej, tropikalnych rejonach Azji, aż do Filipin i Wysp Salomona.

  Charakterystyka[]

  Żyją w zależności od gatunku, zarówno w lasach jak i na otwartych przestrzeniach. Są wszystkożerne, zjadają owoce, owady i małe kręgowce. Samice dzioborożców składają w dziupli drzewa do 6 jaj. Na czas wysiadywania i karmienia piskląt, samiec zamurowuje samice wewnątrz dziupli, używając do tego celu błota, odchodów i nadtrawionych owoców, które po zaschnięciu tworzą twardą pokrywę. W pokrywie zachowany jest niewielki otwór, przez który samiec karmi samicę i młode. W momencie kiedy pisklęta urosną na tyle, że w środku dziupli robi się zbyt ciasno, samica rozkuwa otwór, wydostaje się na zewnątrz, po czym ponownie zamurowuje wejście do dziupli i razem z samcem kontynuuje wykarmianie młodych.

  Dzioboróg abisyński, dzioborożec abisyński (Bucorvus abyssinicus) – gatunek ptaka z rodziny dzioborogów występującego w środkowej Afryce.Miocen – najstarsza epoka neogenu. Epoka wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej. Wypiętrzenie nowych łańcuchów górskich zmieniło cyrkulację powietrza w atmosferze i wód w morzach. Trwał od 23,03 mln do 5,333 mln lat temu.

  Wokalizy dzioborożców są bardzo urozmaicone. Na przykład u dużego, naziemnego dzioboroga abisyńskiego przypominają dość oddalone dźwięki rogu mgielnego, a krzyki toko żałobnego (Tockus fasciatus) przypominają dźwięk gwizdka. Głosy różnią się intensywnością, odstępami i mniejszą lub większą regularnością.

  Dzioborogi (Bucorvidae) – monotypowa rodzina ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje rodzaj Bucorvus liczący trzy gatunki – współczesne: dzioboroga abisyńskiego (Bucorvus abyssinicus) i dzioboroga kafryjskiego (Bucorvus leadbeateri) oraz żyjącego w miocenie Bucorvus brailloni. Dawniej Bucorvidae była klasyfikowana w randze podrodziny Bucorvinae w rodzinie dzioborożców (Bucerotidae), jednak badania filogenetyczne wykazały, że jest taksonem siostrzanym Bucerotidae.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Badania filogenetyczne dowodzą, że takson Bucerotidae jest taksonem siostrzanym kladu Upupidae + Phoeniculidae.

  Podział systematyczny[]

  Do rodziny należą następujące podrodziny, rodzaje:

 • Bucorvus
 • Tockus
 • Rhinoplax – jedynym przedstawicielem jest Rhinoplax vigil – hełmoróg.
 • Buceros
 • Anthracoceros
 • Anorrhinus – jedynym przedstawicielem jest Anorrhinus galeritus – dzioborożec perukowy.
 • Ptilolaemus
 • Berenicornis – jedynym przedstawicielem jest Berenicornis comatus – dzioborożec długoczuby.
 • Tropicranus – jedynym przedstawicielem jest Tropicranus albocristatus – dzioborożec białoczuby.
 • Ocyceros
 • Ceratogymna
 • Bycanistes
 • Aceros – jedynym przedstawicielem jest Aceros nipalensis – dzioborożec rudy.
 • Penelopides
 • Rhyticeros
 • Euroceros – jedynym przedstawicielem jest wymarły, mioceński gatunek Euroceros bulgaricus
 • Przypisy

  1. Bucerotidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Frank Gill, David Donsker (red.): Todies, motmots, bee-eaters, hoopoes, wood hoopoes & hornbills (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-07-12].
  3. Red. naukowy Christine Sourd: Dżungla. Encyklopedia dzikich zwierząt.. Warszawa: Świat Książki, 1992. ISBN 83-7129-804-8.
  4. Harshman, John: Bucerotiformes (ang.). Tree of Life Web Project. [dostęp 15 kwietnia 2009].
  5. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Bucerotidae Rafinesque, 1815 - dzioborożce - Hornbills (Wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-03-13].
  6. Złatozar Boew i Dimitar Kowaczew. Euroceros bulgaricus gen. nov., sp. nov. from Hadzhidimovo (SW Bulgaria) (Late Miocene) – the first European record of Hornbills (Aves: Coraciiformes). „Geobios”. 40 (1), s. 39–49, 2007. DOI: 10.1016/j.geobios.2005.12.001 (ang.). 
  Sierpodudki (Phoeniculidae) – rodzina ptaków z rzędu dzioborożcowych (Bucerotiformes). Występują wyłącznie w Afryce. Krótkimi zaokrąglonymi skrzydłami oraz długim zakrzywionym dziobem przypominają dudka, od niego też wywodzi się ich nazwa. Od dudka różnią się jednak ubarwieniem i zachowanie. Ich pióra są zielono bądź niebiesko połyskliwe. Są również bardziej towarzyskie od dudków, często obserwuje się je w małych grupach. Gniazdują w korytarzach ziemnych, składają 2–3 jaja.Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Wszystkożerność – sposób odżywiania się (pobierania pokarmu) polegający na braku specjalizacji pokarmowej i – w konsekwencji – odżywianiu się różnorodnym pokarmem, zarówno mięsnym, jak i roślinnym – żywym lub martwym.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Ocyceros – rodzaj ptaków z rodziny dzioborożców (Bucerotidae), obejmujący gatunki występujące w Indiach, Nepalu i na Sri Lance.
  Filogenetyka – dział biologii zajmujący się badaniem drogi rozwojowej (filogenezą) organizmów. Przedmiotem zainteresowania filogenetyki są organizmy żyjące współcześnie oraz kopalne, ich pochodzenie i relacje pokrewieństwa. W swoich badaniach korzysta z osiągnięć paleontologii, genetyki i innych nauk przyrodniczych.
  Dzioborożcowe (Bucerotiformes) – rząd ptaków z podgromady Neornithes. Obejmuje rodziny dzioborożców (Bucerotidae), dzioborogów (Bucorvidae), sierpodudków (Phoeniculidae) i dudków (Upupidae). Bucerotiformes zostały wydzielone z rzędu kraskowych (Coraciiformes), by utrzymać monofiletyzm Coraciiformes bez konieczności włączania do nich dzięciołowych (Piciformes) i trogonów (Trogoniformes).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.