• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzierzgoń - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Markusy (dawn. gmina Zwierzno / gmina Żurawiec) – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.Gmina Rychliki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Dzierzgońgmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  W skład gminy wchodzi 12 sołectw: Ankamaty, Bągart, Bruk, Budzisz, Jasna, Minięta, Morany, Nowiec, Poliksy, Prakwice, Tywęzy, Żuławka Sztumska.

  Siedziba gminy to Dzierzgoń.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Państwowa Komisja Wyborcza – w ustroju prawnym Rzeczypospolitej stały (od 1991 r.), najwyższy w Polsce organ wyborczy właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów w Polsce, tj. wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do organów samorządu terytorialnego i do Parlamentu Europejskiego oraz referendum. Jest organem władzy wykonawczej.

  Według danych z 31 grudnia 2009 gminę zamieszkiwały 9826 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dzierzgoń ma obszar 131,4 km², w tym:

 • użytki rolne: 86%
 • użytki leśne: 2%
 • Gmina stanowi 17,98% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2009:

  Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.Gmina Stare Pole – – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie malborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dzierzgoń w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dzierzgon.png

  Sąsiednie gminy[]

  Markusy, Mikołajki Pomorskie, Rychliki, Stare Pole, Stary Dzierzgoń, Stary Targ

  Przypisy

  1. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe 2014 (pol.). Państwowa Komisja Wyborcza, 2014-12-01. [dostęp 2014-12-26].
  2. Komunikat o podaniu liczby mieszkańców – liczba mieszkańców w poszczególnych gminach województwa pomorskiego według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. (pol.). PKW. [dostęp 2010-09-21].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Dzierzgon, w oparciu o dane GUS.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Budzisz – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzi również miejscowość Chojty.Prakwice (niem. Prökelwitz) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa "Prakwice" w którego skład wchodzi również miejscowość Pachoły.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Bągart (niem. Baumgarth) – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń, nad rzeką Dzierzgoń. Miejscowość jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzą również Spalonki. Z Bągartem związane są administracyjnie 2 miejscowości: kolonia Bągart i przysiółek Spalonki.
  Nowiec – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa "Nowiec" w którego skład wchodzą również miejscowości Nowa Karczma i Nowiny.
  Dzierzgoń (dawniej Kiszporg/Kiszpork, niem. Christburg) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie sztumskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dzierzgoń nad rzeką Dzierzgoń. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego.
  Tywęzy – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa "Tywęzy" w którego skład wchodzi również miejscowość Blunaki.
  Powiat sztumski – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 2002 z części powiatu malborskiego. Jego siedzibą jest miasto Sztum.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.