• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzierżoniów - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Nowizna, niem. Neudorf (Eule) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.Powiat dzierżoniowski – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dzierżoniów.
  Ostroszowice (niem. Weigelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.

  Dzierżoniówgmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.

  Siedziba władz gminy to Dzierżoniów.

  Według danych z 30 czerwca 2007 gminę zamieszkiwało 9372 osób.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Piława Górna (niem. Gnadenfrei) - gmina miejska leżąca w Polsce, na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dzierżoniów ma obszar 142,05 km², w tym:

 • użytki rolne: 79%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 29,67% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Myśliszów – (niem. Karlswalde – przysiółek wsi Ostroszowice, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.Województwo wałbrzyskie – istniejące w latach 1975-1998 województwo, jednostka administracyjna najwyższego szczebla, położone w południowo-zachodniej Polsce o powierzchni 4169 km², składające się z 15 gmin miejskich i 30 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Graniczyło na zachodzie z województwem jeleniogórskim, na północy z legnickim i wrocławskim, na wschodzie z opolskim, a na południu z Czechosłowacją (później Czechami). Siedziba władz wojewódzkich znajdowała się w Wałbrzychu. Z dniem 1 stycznia 1999 r. terytorium województwa weszło w skład nowo powstałego województwa dolnośląskiego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dzierżoniów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dzierzoniow.png

  Miejscowości[]

  Sołectwa (15) Dobrocin, Jędrzejowice, Jodłownik, Kiełczyn, Książnica, Mościsko, Myśliszów, Nowizna, Ostroszowice, Owiesno, Piława Dolna, Roztocznik, Tuszyn, Uciechów, Włóki
  Pozostałe miejscowości Albinów, Borowica, Byszów, Dębowa Góra, Dobrocinek, Kietlice, Kołaczów, Marianówek, Wiatraczyn.

  Sąsiednie gminy[]

  Bielawa, Dzierżoniów, Łagiewniki, Niemcza, Marcinowice, Pieszyce, Piława Górna, Świdnica

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Książnica (niem. Pfaffendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Dzierżoniów
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Borowica (niem. Harthau) – były przysiółek wsi Uciechów, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. 1 stycznia 2007 przestano używać tej nazwy, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Albinów – były przysiółek wsi Uciechów, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. 1 stycznia 2007 przestano używać tej nazwy, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  Mościsko (niem. Faulbrück) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów, nad rzeką Piławą, przy drodze Dzierżoniów – Świdnica oraz przy szlaku kolejowym Kamieniec Ząbkowicki – Jaworzyna Śląska.
  Wiatraczyn – przysiółek wsi Ostroszowice, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.
  Kołaczów (niem. Prauß) – przysiółek wsi Uciechów, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów, przy drodze wojewódzkiej nr 384.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Jodłownik – przysiółek wsi Ostroszowice, położonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.