• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dziennik Telewizyjny - program rozrywkowy

  Przeczytaj także...
  Dziennik Telewizyjny (DT, do końca lat 70. DTV) – główny program informacyjny TVP w czasach PRL, nadawany w latach 1958-1989. W 1989 roku został zastąpiony przez Wiadomości TVP1. W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR, mogącym oddziaływać na całe społeczeństwo.Gwara, gwara ludowa, gwara terytorialna – terytorialna odmiana języka, mowa ludności (zwłaszcza wiejskiej), wyodrębniona z języka ogólnego i gwar sąsiadujących poprzez odrębności fonetyczne i leksykalne. Podrzędna w stosunku do dialektu. Czasem wyodrębnia się również podrzędne w stosunku do dialektu zespoły gwarowe. Granice gwar, podobnie jak granice dialektów, wyodrębniane są w badaniach językoznawczych poprzez zestawianie językowych cech dystynktywnych (cech odróżniających) na określonych terytoriach i niejednokrotnie mają charakter umowny.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Dziennik Telewizyjnytelewizyjny program satyryczny Jacka Fedorowicza, który prezentował aktualne wydarzenia polityczne w krzywym zwierciadle.

  Formuła programu polegała na cytowaniu fragmentów wypowiedzi polityków i innych postaci życia publicznego w sztucznie stworzonym, satyrycznym kontekście. Najczęściej wypowiedź taka wmontowywana była w formę wywiadu, przy czym z dużą dbałością o szczegóły odtwarzało się w studiu scenografię, w której owa wypowiedź padła. Efektem był pozór naturalnej rozmowy z absurdalnym i komicznym zakończeniem. Silnie eksploatowana była gra słów, nierzadko w wersji gwarowej. W podobny sposób prezentowane były też piosenki – fragment wypowiedzi osoby publicznej był zmontowany i zrymowany z satyrycznym tekstem piosenki.

  Satyra – gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę i lirykę (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.

  Nazwa nawiązuje do głównego programu informacyjnego z czasów PRLDziennika Telewizyjnego. Użyto oryginalnej czołówki z lat 80. XX w. Również forma Dziennika odnosiła się do pierwowzoru, stanowiąc raczej jego karykaturę – Jacek Fedorowicz z nieodłącznym telefonem na biurku ze śmiertelną powagą zapowiadał absurdalne rozmowy.

  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.SEJF (czyli Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza) – program rozrywkowy prowadzony przez Jacka Fedorowicza. Był prowadzony w podobny sposób, co jego poprzednik Dziennik Telewizyjny. Emisję programu zakończono w 2006 po odejściu Jacka Federowicza z TVP.

  We wrześniu 2005 Dziennik Telewizyjny został zastąpiony przez realizowany przez ten sam zespół i w podobnej konwencji SEJF – Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza. W lutym 2006 Jacek Fedorowicz zrezygnował z programu i pracy w TVP.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacek Fedorowicz w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-11-15].
  2. Nota biograficzna Jacka Federowicza w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 2015-11-15].
  3. TVP bez Fedorowicza, kultura.onet.pl, 3 lutego 2006 [dostęp 2006-05-07].
  Warto wiedzieć że... beta

  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Jacek Jan Fedorowicz (ur. 18 lipca 1937 w Gdyni) – polski satyryk, aktor, prezenter telewizyjny, artysta malarz, rysownik i felietonista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.676 sek.