Dziennik Gazeta Prawna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) – ogólnopolski dziennik prawno-gospodarczy, którego wydawcą jest polska spółka Infor Biznes. Ukazuje się pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku.

Gazeta Prawna – specjalistyczny dziennik polski wydawany od 22 października 1994 do 12 września 2009 roku (początkowo jako tygodnik) przez Grupę Wydawniczą INFOR S.A. (Od połowy 2008 INFOR Biznes Sp z o.o.). Gazeta publikowała głównie informacje z zakresu prawa i gospodarki; skierowana była do prawników, kadry menedżerskiej, biznesmenów a także pracowników działów kadrowych, płac i księgowości. Jako dziennik zaczęła się ukazywać w 2001 roku. Oprócz stałych rubryk miała także dodatki dotyczące księgowości, podatków, funkcjonowania firm i przedsiębiorstw oraz urzędów publicznych. Redaktorem naczelnym dziennika był Robert Lidke. Właścicielem Gazety Prawnej Ryszard Pieńkowski.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Tytuł powstał w 2009 z połączenia dwóch gazet: „Gazety Prawnej” i „Dziennika Polska-Europa-Świat”. Jest kontynuacją „Gazety Prawnej”, wydawanej od października 1994.

Do kwietnia 2010 gazeta składała się z trzech części: białej („Dziennik” – informacje ogólne), żółtej („Gazeta Prawna” – prawo i podatki) oraz łososiowej („Forsal” – wiadomości gospodarcze). Ostatecznie dodatek „Forsal” został włączony do głównego grzbietu wydania papierowego (zachował odrębność w internecie). Po tej zmianie „Dziennik Gazeta Prawna" składa się z dwóch grzbietów: białego o tematyce gospodarczo-społecznej krajowej i zagranicznej oraz żółtego (Gazeta Prawna) o tematyce prawno-podatkowej.

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.Krzysztof Jedlak (ur. 1970 ) – dziennikarz ekonomiczny, prawnik, menedżer, w latach 2006-2012 redaktor naczelny dziennika „Gazeta Giełdy Parkiet”.

Jako dodatki Gazety Prawnej ukazują się: Podatkowe Poniedziałki z tygodnikiem dla prenumeratorów „Podatki i Księgowość”, Przedsiębiorcze i Prawnicze Wtorki z tygodnikami dla prenumeratorów: „Prawnik” i „Firma i Prawo”, Samorządowe Środy z tygodnikiem dla prenumeratorów „Samorząd i Administracja” oraz Kadrowe Czwartki z tygodnikiem dla prenumeratorów „Kadry i Płace”. Piątkowe wydanie DGP ukazuje się w formule magazynowej, o tematyce bliskiej tygodnikom opinii.

Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Od listopada 2015 r. wydanie weekendowe w całości ukazuje się na białych stronach, natomiast prenumeratorzy otrzymują dodatkowo specjalistyczny „Tygodnik Gazeta Prawna”, który omawia bieżące tematy w ramach czterech obszarów: księgowość i podatki, kadry i płace, samorząd i administracja, firma i prawo.

Forsal.pl to polski serwis internetowy, który specjalizuje się w finansach, ekonomii i gospodarce. Forsal.pl znalazł się w gronie 10-ciu najbardziej opiniotwórczych mediów biznesowych w Polsce w 2011 i 2012 roku w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów. Natomiast według "Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2012" przygotowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Forsal.pl znajduje się w gronie najważniejszych źródeł informacji dla inwestorów giełdowych w Internecie.Dziennik Polska-Europa-Świat – polska gazeta codzienna o zasięgu ogólnokrajowym, wydawana w latach 2006–2009 początkowo przez firmę Axel Springer Polska, później przez grupę wydawniczą INFOR PL. Ukazywała się od 18 kwietnia 2006 do 12 września 2009.

Z wydaniem papierowym DGP powiązane są trzy serwisy internetowe: gazetaprawna.pl (wiodące tematy: podatki, prawo, biznes, praca), dziennik.pl (profil ogólnoinformacyjny) oraz forsal.pl (głównie: biznes, gospodarka, finanse). W internecie ukazują się również podcasty w ramach DGPtalk.

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polski portal internetowy, wchodzi w skład Grupy o2, siedziba w Gdańsku. Interaktywna platforma komunikacji, informacji, e-commerce oraz e-biznes.Ryszard Pieńkowski (ur. 19 maja 1948 r.) – założyciel grupy INFOR, właściciel i prezes zarządu INFOR PL S.A. wydawcy specjalistycznych periodyków oraz serwisów internetowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wybrany Businessmanem Roku 1996.

W latach 2009–2010 redaktorem naczelnym pisma był Michał Kobosko, od 1 marca 2010 funkcję tę pełnił Tomasz Wróblewski, a od 28 października 2011 do końca maja 2016 – Jadwiga Sztabińska. Od czerwca 2016 redaktorem naczelnym DGP jest Krzysztof Jedlak.

Wydawcą DGP jest spółka Infor Biznes, powstała w połowie 2009 roku, gdy Axel Springer Polska zrezygnował z wydawania gazety „Dziennik”. Zdecydowano wówczas połączyć tytuł z „Gazetą Prawną”. Do 2018 roku 51% udziałów w Infor Biznes miał Ryszard Pieńkowski, a 49% Axel Springer Polska. W marcu 2018 r. należąca do Ryszarda Pieńkowskiego spółka Infor PL odkupiła od Axel Springer Polska resztę udziałów Infor Biznes.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Sprzedaż dzienników w styczniu spadła o 18 proc., „Gazeta Wyborcza”, „Fakt” i „GPC” najbardziej w dół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-31] (pol.).
 2. meg: Dwa ogólnopolskie dzienniki znikają z kiosków. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 2009-09-12. [dostęp 13 września 2009].
 3. “Dziennik Gazeta Prawna” z nową jedynką i stronami prawnymi. wirtualnemedia.pl, 30 sierpnia 2013. [dostęp 2019-07-10].
 4. „Tygodnik Gazeta Prawna” w piątki, ale tylko dla prenumeratorów. Znikną strony prawne. wirtualnemedia.pl, 17 listopada 2015. [dostęp 2019-07-10].
 5. DGPtalk. podcast.gazetaprawna.pl. [dostęp 2020-02-12].
 6. Tomasz Wróblewski redaktorem naczelnym „Dziennika Gazety Prawnej”, gazetaprawna.pl z 25 lutego 2010.
 7. Tomasz Wojtas: Jadwiga Sztabińska rezygnuje, Krzysztof Jedlak naczelnym „Dziennika Gazety Prawnej”. wirtualnemedia.pl, 22 kwietnia 2016. [dostęp 2016-04-22].
 8. Nowa redaktor naczelna DGP. sdp.pl. [dostęp 2016-08-09].
 9. Ryszard Pieńkowski kupił od Ringier Axel Springer pozostałe 49 proc. udziałów Infor Biznes, 8 marca 2018 [dostęp 2018-03-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

Serwisy powiązane z Dziennikiem Gazetą Prawną:

 • Dziennik.pl
 • GazetaPrawna.pl
 • Forsal.pl
 • Reklama