Dziennik Bridget Jones – brytyjski film fabularny (komedia romantyczna) oparty na powieści pod tym samym tytułem autorstwa Helen Fielding. Film doczekał się dwóch kontynuacji – Bridget Jones: W pogoni za rozumem (2004) i Bridget Jones 3 (2016).
Zdjęcia do pierwszej części filmu rozpoczęto 16 maja 2000 roku.
Czeski Lew (czeski: Český lev) − czeska nagroda filmowa przyznawana za osiągnięcia filmowe i telewizyjne. Nagroda została ufundowana w 1993 roku. Jest to czeski odpowiednik Oscara. W Jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA). Początkowo nagrody były przyznawane produkcjom filmowym i telewizyjnym, jednak w 2004 roku powstała siostrzana nagroda Elsa przyznająca nagrody tylko za produkcje telewizyjne.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Bridget Jones (Renée Zellweger) ma 32 lata i mieszka w Londynie. Jej życie uczuciowe jest pasmem porażek. Pociesza się nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz jedzeniem. Wraz z rozpoczęciem nowego roku postanawia prowadzić dziennik, w którym będzie zapisywać wszystkie istotne zdarzenia. Zaliczają się do nich relacje z mężczyznami (zamierza zadawać się tylko z porządnymi) i walka z nadwagą. Ale wbrew swoim postanowieniom zaczyna romans ze swoim szefem, niepoprawnym kobieciarzem, Danielem Cleaverem (Hugh Grant). Tymczasem matka Bridget chce ją zeswatać z nudnym prawnikiem Markiem Darcy (Colin Firth), który po bliższym poznaniu okazuje się interesującym mężczyzną. Bridget nie wie, któremu z nich ostatecznie oddać swoje serce.
Colin Andrew Firth (ur. 10 września 1960 w Grayshott) − brytyjski aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara, Złotego Globu i nagród BAFTA.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Renée Zellweger jako Bridget Jones
Colin Firth jako Mark Darcy
Hugh Grant jako Daniel Cleaver
Gemma Jones jako Pamela Jones, matka Bridget
Jim Broadbent jako Colin Jones, ojciec Bridget
Embeth Davidtz jako Natasza
Sally Phillips jako Shazzer
Shirley Henderson jako Jude
James Callis jako Tom
Felicity Montagu jako Perpetua
Celia Imrie jako Una Alconbury
James Faulkner jako Geoffrey Alconbury
Neil Pearson jako Richard Finch
Patrick Barlow jako Julian, kochanek Pameli
Renée Zellweger: (nominacja) Oscar najlepsza aktorka 2002
Renée Zellweger: (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w musicalu lub komedii 2002
Renée Zellweger: (nominacja) BAFTA najlepsza aktorka 2002
Renée Zellweger: (nominacja) MTV Movie Awards 2002
Colin Firth: (nominacja) BAFTA najlepszy aktor drugoplanowy 2002
Sharon Maguire: (nominacja) Czeski Lew najlepszy film obcojęzyczny 2002
Sharon Maguire: (nominacja) Amanda najlepszy film zagraniczny 2002
Helen Fielding: (nominacja) BAFTA najlepszy scenariusz - adaptacja 2002
Richard Curtis: (nominacja) BAFTA najlepszy scenariusz - adaptacja 2002
Andrew Davies: (nominacja) BAFTA najlepszy scenariusz - adaptacja 2002
(nominacja) Złoty Glob najlepszy film 2002
(nominacja) Grammy najlepsza muzyka 2002
Na aukcji dobroczynnej sprzedano majtki Bridget Jones za 2 tysiące funtów, na majtkach znalazł się autograf Hugh Granta.
Komedia romantyczna – gatunek filmu o charakterze komediowym, głównie o tematyce miłosnej. Komedia romantyczna ma przeważnie szczęśliwe zakończenie. Połączenie komedii i melodramatu, z pełną humoru akcją, dowcipnymi dialogami oraz z charakterystyczną parą bohaterów.Embeth Jean Davidtz (ur. 11 sierpnia 1965 w Lafayette w stanie Indiana, USA) – amerykańska aktorka, zdobywczyni nagrody Blockbuster Entertainment Award za rolę w filmie Człowiek przyszłości Chrisa Columbusa (1999).
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Dziennik Bridget Jones w bazie filmweb.pl (pol.)
Dziennik Bridget Jones w bazie IMDb (ang.)

Warto wiedzieć że... beta
Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
Bridget Jones 3 – brytyjsko-amerykański film fabularny (komedia romantyczna). Kontynuacja Dziennika Bridget Jones i Bridget Jones: W pogoni za rozumem. Film był kręcony od 2 października do 27 listopada 2015 roku.
Andrew Wynford Davies (ur. 20 września 1936 r. w Rhiwbina, Cardiff, Walia) - angielski scenarzysta. Znany jest głównie z adaptacji dzieł literatury angielskiej, w tym miniserialu BBC Duma i uprzedzenie.
Jennifer Jones (ur. 4 grudnia 1942 w Londynie w Wielkiej Brytanii) – brytyjska aktorka telewizyjna i filmowa. Znana przede wszystkim z filmów Rozważna i Romantyczna, Dziennik Bridget Jones, Harry Potter i Komnata Tajemnic i Bridget Jones: W pogoni za rozumem.
Aukcja – zorganizowana forma sprzedaży, będąca formą przetargu prowadzonego na żywo. Zazwyczaj aukcje przeprowadza się wtedy, gdy istnieje wielu potencjalnych nabywców na jeden towar. Mogą się one odbywać na targach bądź w wyspecjalizowanych domach aukcyjnych. Istnieją także aukcje internetowe. W polskim prawie cywilnym aukcja stanowi odrębną od przetargu formę zawarcia umowy. W przeciwieństwie do przetargu, charakteryzuje się ustnością i bezpośredniością składania ofert. Kodeks cywilny reguluje zagadnienie aukcji w art. 70, 70, 70 i 70.
Renée Kathleen Zellweger (ur. 25 kwietnia 1969 r. w Katy w Teksasie) – aktorka amerykańska pochodzenia szwajcarsko-norweskiego. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wzgórze nadziei.
Richard Whalley Anthony Curtis (ur. 8 listopada 1956 w Nowej Zelandii) - brytyjski scenarzysta, producent i reżyser filmowy.