• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzielnica III Prądnik Czerwony  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy – linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.Dzielnica II Grzegórzki – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Śródmieście.

  Dzielnica III Prądnik Czerwonydzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Śródmieście. Przewodniczącą zarządu dzielnicy jest Aniela Pazurkiewicz.

  Spis treści

 • 1 Siedziba zarządu
 • 2 Ludność
 • 3 Osiedla i zwyczajowe jednostki urbanistyczne
 • 4 Granice dzielnicy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Na mapach: 50°04′52″N 19°58′34″E/50,081000 19,976000 Rakowice – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Dzielnicy XIV Czyżyny. Obecnie teren ten jest intensywnie zurbanizowany, z niewielką ilością terenów zielonych. W zabudowie dominują bloki i domki jednorodzinne.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieczysta – osiedle w Krakowie stanowiące południowy kraniec Dzielnicy III Prądnik Czerwony, wzniesione w latach 1960-1965 według projektu W. Leonowicza, pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Meissnera. Na wschód od osiedla znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz ciągnący się również po południowej stronie Wieczystej Park Lotników Polskich. Na wschodzie, za kompleksem parkowym znajduje się osiedle Czyżyny. Od południowego zachodu osiedle Dąbie, od zachodu Osiedle Oficerskie, zaś od północy Olsza i Ugorek.
  Śródmieście - część Krakowa. Do 1990 r. administracyjna dzielnica Krakowa. Jej obszar pokrywa się z granicami obecnych dzielnic: Dzielnicy I Stare Miasto, Dzielnicy II Grzegórzki i Dzielnicy III Prądnik Czerwony. W tej dzielnicy znajdują się główne zabytki architektoniczne Krakowa. Jest to również centrum handlu w mieście. W tej części miasta przeważają kamienice jako obiekty mieszkalne (ok. 90%). Ludność - 125 tys., powierzchnia - 18,1 km². W Śródmieściu znajdują się jedne z naważniejszych urzędów miejskich i wojewódzkich oraz konsulaty.
  Dzielnica XIV Czyżyny – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Nowa Huta.
  Aleja gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego – ulica przelotowa zaczynająca się przy Rondzie Polsadu, zaś kończąca się przy rozjeździe w ulicę gen. Leopolda Okulickiego oraz aleję gen. Władysława Andersa. Znajduje się na terenie dawnego wojskowego Lotniska w Czyżynach. Od wymienionego powyżej rozjazdu na Osiedlu Strusia po sklep OBI jest granicą pomiędzy dzielnicami XV Mistrzejowice i XIV Czyżyny, później jest w całości położona w dzielnicy III Prądnik Czerwony, gdzie obok ulicy znajdują się dwa kompleksy biurowe. Są to Rondo Business Park i Quattro Business Park (który jest obecnie w trakcie budowy).
  Dzielnica I Stare Miasto – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Śródmieście.
  Dzielnica IV Prądnik Biały – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Krowodrza. Od tego momentu funkcjonuje już jako samodzielna dzielnica z własną radą.
  Prądnik Czerwony – dawna podkrakowska wieś, a obecnie osiedle mieszkaniowe w Krakowie zlokalizowane kilka kilometrów na północ od centrum. Wchodzi w skład Dzielnicy III Prądnik Czerwony, zamieszkiwany jest przez ok. 40 tys. ludzi. Na osiedlu dominuje wysoka zabudowa mieszkalna (bloki 15-, 12-, 10- i 4-piętrowe), w większości należąca do Spółdzielni Mieszkaniowej Prądnik Czerwony. Pozostałości starej zabudowy zlokalizowane są przy al. 29 Listopada oraz ul. Dobrego Pasterza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.