• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyzma

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Dyzma Kazimierz Gałaj (ur. 15 stycznia 1915 w Mystkowicach, zm. 6 grudnia 2000 w Warszawie) – prof. zw. dr hab. nauk ekonomicznych, socjolog, działacz polityczny, marszałek Sejmu PRL.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Dyzma - imię męskie pochodzenia greckiego, od gr. δυσμη (dysmai, dysme) - zachód słońca lub gwiazd, narodzony o zachodzie. Imię to przypisywane jest tradycyjnie dobremu łotrowi - ukrzyżowanemu po prawej stronie Chrystusa, złoczyńcy, który nawrócił się i zmarł skruszony.

  Nikodem Dyzma – tytułowy bohater powieści Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, której akcja toczy się w Warszawie końca lat dwudziestych, w pierwszych latach rządów Józefa Piłsudskiego (sanacji).Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Dyzma imieniny obchodzi 26 marca.

  Znane osoby noszące imię Dyzma:

 • Dyzma Bończa-Tomaszewski
 • Dyzma Gałaj
 • Dyzma Trzebicki
 • Jan Dismas Zelenka, czeski kompozytor barokowy
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

  Nikodem Dyzma

  Warto wiedzieć że... beta

  Święty Dyzma, Dobry Łotr, praw. Rach (zm. ok. 30-36 - prawdopodobnie 3 kwietnia 33) – pierwszy święty chrześcijański.
  Dyzma Trzebicki herbu Łabędź (zm. w 1765 roku) – stolnik inowrocławski w latach 1761-1764, cześnik inowrocławski w latach 1754-1761, sędzia grodzki kruszwicki.
  Dyzma Bończa-Tomaszewski herbu Bończa (ur. 1 stycznia 1749 w Sandomierskiem, zm. 1825 w Popówce, Ukraina) – polski poeta, dramatopisarz, publicysta polityczny, sekretarz konfederacji targowickiej, uczestnik konfederacji barskiej, sekretarz polskiego posła w Petersburgu Antoniego Augustyna Debolego. Działacz polityczny związany ze Stanisławem Szczęsnym Potockim.
  Jan Dismas Zelenka (ur. 16 października 1679 w Louňovicach pod Blaníkem, zm. 23 grudnia 1745 w Dreźnie) – czeski, niemieckojęzyczny kompozytor epoki późnego baroku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.