• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dytryk VI

  Przeczytaj także...
  Dytryk VII (według innych wersji numeracji: IX lub VIII) (ur. ok. 1291 r., zm. 7 lipca 1347 r.) – hrabia Kleve od 1310 lub 1311 r.Księstwo Waldecku i Pyrmontu (skrótowo: Waldeck i Pyrmont; niem.: Fürstentum Waldeck und Pyrmont; do 1692: Księstwo Waldecku, Waldeck; niem.: Fürstentum Waldeck) – księstwo (do 1692 hrabstwo) w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Od 1806 roku państwo Związku Reńskiego, a od 1815 Związku Niemieckiego. Od 1866 roku państwo Związku Północnoniemieckiego, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku jeden z krajów Cesarstwa Niemieckiego. Po 1919 kraj Rzeszy. W 1922 do Prus włączono Pyrmont (na mocy postanowień plebiscytu z 24 marca), a Waldeck - w 1928 (plebiscyt z 7 września 1928).
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.

  Dytryk VI (według innych wersji numeracji: VII lub VIII) (ur. ok. 1256/1257 r., zm. 4 października 1305 r.) – hrabia Kleve od 1275 r.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dytryk był najstarszym synem hrabiego Kleve Dytryka V i jego żony, Aleidis, córki hrabiego Sponheim Henryka I. W 1260 r. został zaręczony z Małgorzatą, córką hrabiego Geldrii Ottona II. Po śmierci ojca w 1275 r. został hrabią Kleve. Szybko blisko związał się z królem Niemiec Rudolfem I Habsburgiem, który w 1276 r. potwierdził jego władzę w Kleve, a w 1278 r. powołał Dytryka do swojej rady.

  Gwidon I de Dampierre (ur. ok. 1226, zm. 7 marca 1304), hrabia Flandrii i margrabia Namur, młodszy syn Wilhelma II de Dampierre i hrabiny Małgorzaty II, córki cesarza łacińskiego Baldwina I.Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).

  Dytryk prowadził zwykle pokojową politykę wobec sąsiadów, starając się jednak podnieść prestiż władców Kleve. W 1277 r. zawarł sojusz z hrabią Geldrii Renaldem I, prawdopodobnie w tym samym czasie sprzymierzył się z arcybiskupem Kolonii Zygfrydem z Westerburga. W trakcie sporu o sukcesję limburską poparł księcia Brabancji Jana I Zwycięskiego przeciwko swoim dotychczasowym sojusznikom, nie wziął jednak udziału w decydującej bitwie pod Worringen w 1288 r. Następnie Dytryk zaangażował się w konspirację przeciwko hrabiemu Holandii Florisowi V, która doprowadziła do zamordowania holenderskiego władcy w 1296 r., czego efektem były pewne zyski terytorialne Kleve. Przywrócił także w tym okresie dobre stosunki z Geldrią, doprowadzając do ślubu swego syna Dytryka z córką Renalda I. W 1298 r. odkupił od swego zadłużonego młodszego brata Dytryka Lufa Linn.

  Tytuł hrabiów Flandrii został ustanowiony w roku 862 przez króla Karola II Łysego, pierwszym hrabią flandryjskim został Baldwin I Żelazne Ramię, jest on tym samym założycielem dynastii flandryjskiej.Bitwa pod Worringen – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 czerwca 1288 r. Była to decydująca bitwa wojny o sukcesję limburską (1283–1289). Głównymi konkurentami konfliktu byli Zygfryd von Westerburg, arcybiskup Kolonii oraz Jan I brabancki.

  Po śmierci swej pierwszej żony, w 1290 r. Dytryk poślubił w Erfurcie Małgorzatę, córkę hrabiego Kiburga Eberharda I – krewną króla Rudolfa z bocznej linii Habsburgów (Habsburg-Laufenburg). Przy tej okazji Dytryk otrzymał od króla w zastaw królewskie miasto Duisburg, które odtąd pozostało w rękach hrabiów (a następnie książąt) Kleve, stanowiąc jeden z głównych ośrodków państwa. Dytryk pozostawał w dobrych stosunkach także z synem króla Rudolfa, królem Niemiec Albrechtem I Habsburgiem, który także poczynił nadania na rzecz kliwijskiego hrabiego, a w 1300 r. przyznał mu przywilej pozbawiający królewskich urzędników jurysdykcji na terytorium Kleve.

  Jan I Zwycięski (ur. w 1252 lub 1253 r., zm. 4 maja 1294 r. w Lier) – książę Brabancji od 1248 r. z dynastii z Louvain.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Dytryk kontynuował politykę wewnętrzną swego ojca i dziada, dbając o kolonizację terytorium swego państwa, a także o rozwój miast. Okres jego rządów zadecydował o dużym wzroście znaczenia hrabiów Kleve na arenie politycznej Rzeszy. Zmarł w 1305 r., został pochowany w rodowej nekropoli w klasztorze w Bedburgu.

  Jan (ur. ok. 1292/1293 r., zm. 19 listopada 1368 r.) – hrabia Kleve od 1347 r., ostatni hrabia Kleve z rodzimej dynastii.Księstwo Kleve (niem. Herzogtum Kleve) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarach dzisiejszych Niemiec (część Nadrenii Północnej-Westfalii) i Holandii (część Limburgii, Brabancji Północnej i Geldrii). Jego terytorium rozciągało się po obu stronach Renu, wokół stolicy Kleve i w przybliżeniu pokrywało się z dzisiejszymi okręgami Kleve i Wesel oraz z obszarem miasta Duisburg.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  Pierwszą żoną Dytryka była Małgorzata, córka hrabiego Geldrii Ottona II. Z tego małżeństwa pochodziło troje dzieci:

 • Adelajda, żona hrabiego Waldeck Henryka IV,
 • Katarzyna, zakonnica,
 • Otto, następca ojca jako hrabia Kleve.
 • Po śmierci Małgorzaty Dytryk ożenił się z Małgorzatą, córki Eberharda I, hrabiego Kiburga. Z tego związku pochodziło prawdopodobnie ośmioro dzieci:

 • Dytryk VII, hrabia Kleve po swym bracie Ottonie,
 • Małgorzata, żona hrabiego Lodi, Henryka flandryjskiego (syna hrabiego Flandrii Gwidona z Dampierre),
 • Jan, hrabia Kleve po swym bracie Dytryku VII,
 • Irmgarda, żona hrabiego Alteny Gerarda I,
 • Agnieszka, żona hrabiego Bergu Adolfa VI,
 • Maria, zakonnica w Bedburgu,
 • Eberhard,
 • Anna, żona hrabiego Cuyk-Arnsberg Gotfryda IV.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Manuel Hagemann: Dietrich VI./VIII. (um 1256/1257-1305), Graf von Kleve (1275-1305). W: Portal Rheinische Geschichte [on-line]. 2012-10-09. [dostęp 2016-01-19].
 • Dieter Weber: Kleve, Grafen v.. W: Neue Deutsche Biographie. T. 12. Berlin: Duncker & Humblot, 1980, s. 58–59. [dostęp 2016-02-04].
 • Dietrich VII., Graf von Kleve (1275-1305). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-01-19].
 • Dietrich VIII. Graf v.Cleve. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-01-19].
 • Bedburg – miasto położone w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Rhein-Erft.Księstwo Bergu (niem. Herzogtum Berg) – dawne państwo niemieckie leżące na terytorium dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Znajdowało się w przybliżeniu między rzekami Ren, Ruhrą i Sieg. Obecna nazwa tego terytorium Bergisches Land pochodzi od nazwy znajdującego się tu niegdyś państwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Burgsponheim - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Kreuznach, wchodzi w skład gminy związkowej Rüdesheim.
  Rudolf I (ur. 1 maja 1218 w Limburg an der Lahn, zm. 15 lipca 1291 w Spirze) – król niemiecki od 1273 do 1291 roku. Pochowany w Spirze.
  Kościół św. Marka w Bedburgu – kościół znajdujący się w Bedburg-Hau (położonym w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech), wzniesiony w XII w. jako część klasztoru norbertanów, obecnie kościół parafialny parafii św. Jana Chrzciciela (Pfarrgemeinde Heiliger Johannes der Täufer).
  Floris V Holenderski (ur. 24 czerwca 1254, zm. 27 czerwca 1296 w Muiderbergu) – hrabia Holandii i Zelandii z dynastii Gerolfingów. Syn Wilhelma II i Elżbiety Brunszwickiej. Jeden z najbardziej cenionych średniowiecznych władców Holandii, który zreformował administrację i wpłynął na rozwój handlu.
  Chronologiczna lista biskupów i arcybiskupów Kolonii. Od X wieku, do 1803 książęta Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a od 1356 elektorzy Rzeszy (Elektorat Kolonii) jako arcykanclerze Włoch.
  Dytryk V (według innych wersji numeracji: VI lub VII) (ur. ok. 1226 r., zm. we wrześniu 1275 r.) – hrabia Kleve od 1260 r.
  Krefeld (do 1929 Crefeld) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, położone na południowy zachód od Zagłębia Ruhry w pobliżu Renu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.