• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dystrykty w Indiach  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dibrugarh - miasto w północno-wschodnich Indiach, nad rzeką Brahmaputrą, w stanie Asam. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 122 523 mieszkańców.Tripura (hindi त्रिपुरा, trb.: Tripura, trl.: Tripurā; bengalski ত্রিপুরা; ang. Tripura) - jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Agartala. Stan został utworzony 21 stycznia 1972 roku.

  Dystrykty (ang. district, hindi ज़िला, trb. zila) – jednostki administracyjne II rzędu w Indiach. Obecnie w Indiach jest 626 dystryktów - w poszczególnych stanach znajduje się ich od 2 (stan Goa) do 70 (stan Uttar Pradesh), a w terytoriach od jednego do 9.

  Dystrykty dzielą się na jednostki administracyjne posiadające w poszczególnych stanach i terytoriach różne nazwy (np. tehsil, tahsil, tahasil, taluka, taluk, taluq, mandal). W 2001 roku w Indiach było 5564 tych jednostek administracyjnych III rzędu. W polskiej literaturze przedmiotu dla indyjskich jednostek administracyjnych III rzędu przyjęta została nazwa taluk.

  Nagaland (hindi नागालैंड, trb.: Nagalaind, trl.: Nāgālaiṁḍ; ang. Nagaland) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu jest Kohima, a największym miastem Dimapur. Stan został utworzony 1 grudnia 1963 roku.Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.

  Dystrykty w większości przypadków noszą nazwy takie same jak ich stolice, jednak 115 dystryktów ma nazwy różne od nazw ich stolic.

  Wielkość dystryktów[ | edytuj kod]

  Dystrykty są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem powierzchni jaką zajmują, jak i pod względem zamieszkującej je ludności.

  Andamany i Nikobary (hindi अंडमान और निकोबार द्वीप, trb.: Andaman aur Nikobar Dwip, trl.: Aṁdamān aur Nikobār Dvīp; ang. Andaman and Nicobar Islands) - jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na wyspach leżących we wschodniej części Zatoki Bengalskiej na pograniczu z Morzem Andamańskim. Stolicą terytorium, a zarazem największym miastem jest Port Blair. Terytorium zostało utworzone 1 listopada 1956 roku. Jego powierzchnia to 8249 km², a zamieszkane jest przez około 0,4 mln osób. W skład terytorium wchodzą dwa archipelagi: Andamany i Nikobary.Bihar (hindi बिहार, trb.: Bihar, trl.: Bihār; ang. Bihar) – stan w północno-wschodnich Indiach ze stolicą w Patnie. Bihar graniczy na północy z Nepalem. Na zachodzie ze stanem Uttar Pradesh, Jharkhand na południu i z Bengalem Zachodnim na wschodzie. Stan jest położony na żyznej równinie Gangesu. Jest to trzeci pod względem liczby ludności stan indyjski.

  Liczba ludności[ | edytuj kod]

  Najludniejszym dystryktem jest Delhi zamieszkane przez ok. 14 mln osób. Równie ludne są dystrykty sąsiadujące z największymi miastami Indii jak 24 Parganas North (z Kolkatą czy Mumbai Suburban (z Mumbajem). Najmniej ludnym dystryktem jest natomiast Janam, w którym żyje niewiele ponad 30 000 osób.

  Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.Puducherry (do września 2006 Pondicherry; hindi पांडिचेरी (trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri), tamilski பாண்டிச்சேரி (Putuccēri), fr. Pondichéry) – jeden z dystryktów wchodzących w skład indyjskiego terytorium związkowego Puducherry. Dystrykt znajduje się na Wybrzeżu Koromandelskim. Leży w odległości 175 km od Madrasu stolicy stanu Tamil Nadu. Dystrykt w całości znajduje się na terytorium tego stanu. Dystrykt składa się z 12 enklaw o łącznej powierzchni 293 km², w których żyje ponad 750000 mieszkańców. Tu znajduje się stolica całego terytorium – ponad dwustutysięczne miasto Puducherry.

  5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem liczby ludności

  Powierzchnia[ | edytuj kod]

  Największymi powierzchniowo dystryktami są dystrykty obejmujące obszary górskie i pustynne, najmniejsze dystrykty obejmują z reguły tylko obszar jednego miasta lub jego części.

  5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem powierzchni

  Ahmednagar (marathi अहमदनगर, ang. Ahmednagar district) – największy wśród trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 17 048 km².Ladakh (tyb.: ལ་དྭགས་ La dwags, hindi: लद्दाख़ [ləd̪.d̪ɑːx], urdu: لدّاخ ) jest największym dystryktem indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir, zajmującym prawie połowę powierzchni tego stanu. Stolicą dystryktu jest Leh.

  Gęstość zaludnienia[ | edytuj kod]

  Największa gęstość zaludnienia występuje w dystryktach stanowiących duże miasta, takie jak Mumbaj, Kolkata czy Ćennaj. Najmniejszą gęstość zaludnienia mają natomiast rozległe i słabo zaludnione dystrykty górskie stanów Dżammu i Kaszmir, Himachal Pradesh i Arunachal Pradesh.

  Lakszadiwy (hindi लक्षद्वीप, trb.: Lakszadwip, trl.: Lakṣadvīp; malajalam ലക്ഷദ്വീപ്; ang. Lakshadweep) – archipelag i jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na Morzu Lakkadiwskim u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Dawniej było znane w Polsce pod nazwą Lakkadiwy, od niej przyjęła się obowiązująca obecnie nazwa morza. Stolicą terytorium, a zarazem jedynym miastem (miejscowością) jest Kavaratti. Powierzchnia terytorium wynosi zaledwie 32 km², a zamieszkane jest przez około 65 000 osób.Radżastan (hindi राजस्थान, trb. Radźasthan, trl.: Rājasthān; ang. Rajasthan) – stan w północno-zachodnich Indiach, położony w ich zachodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Jaipur. Stan został utworzony 1 listopada 1956 roku. Jest to obecnie największy pod względem powierzchni stan Indii. Radżastan graniczy z Pakistanem, oraz z następującymi stanami Indii: Gujarat, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab.

  5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem gęstości zaludnienia

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt Mysore (Kannada ಮೈಸೂರು) jest okręgiem administracyjnym zlokalizowanym w stanie Karnataka w Indiach. Od północnego wschodu graniczy z rejonem Mandya, od południowego wschodu z rejonem Chamrajnagar, od południa ze stanem Kerala, od zachodu z rejonem Kodagu i rejonem Hassan od północy. Powierzchnia wynosi 6,268 km², przy średniej populacji 2,641,027 (rok 2001), wzrost 15.04% od roku 1991. Administracyjnym ośrodkiem dystryktu jest miasto Mysore.
  Sindhudurg ( marathi सिंधुदुर्ग जिल्हा , ang. Sindhudurg district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów zachodnioindyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 5 207 km².
  Prowincja Amritsar (j. pendż. ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ) – jeden z 22 dystryktów znajdujących się w regionie Majha w stanie Pendżab w północnych Indiach. Stolicą prowincji jest Amritsar.
  Ratnagiri ( marathi रत्नागिरी जिल्हा, ang. Ratnagiri district ) – jeden z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 8208 km².
  Taluk (zwany także jako tehsil, tahsil, tahasil, taluka, taluq, mandal, mudigere ) (hindi: तहसील, urdu: تحصیل tahsīl) - jednostka podziału administracyjnego w Indiach.
  Arunachal Pradesh (hindi अरुणाचल प्रदेश, trb.: Arunaćal Pradeś, trl.: Aruṇācal Pradeś; ang. Arunachal Pradesh) – region administrowany przez Indie (w ich północno-wschodniej części) jako stan. Graniczy ze stanami Asam i Nagaland na południowym wschodzie. Na wschodzie graniczy z Birmą, na zachodzie z Bhutanem, a na północy z Chinami. W stanie Arunachal Pradesh odkryto język koro.
  Meghalaya (hindi मेघालय, trb.: Meghalaja, trl.: Meghālaya; ang. Meghalaya) — stan w północno-wschodnich Indii. Stolicą stanu i zarazem jego największym miastem jest Shillong. Stan został utworzony 25 stycznia 1971 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.995 sek.