• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dystrykty Izraela

  Przeczytaj także...
  Dystrykt Południowy (hebr.: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 14 185 km². Zamieszkany przez 1 121 600 mieszkańców (dane z 2011). Stolicą dystryktu jest Beer Szewa.Liczba mnoga – forma fleksyjna, tj. przypadek w deklinacji i w koniugacji, oznaczający wiele przedmiotów lub osób, a także w przypadku przedmiotów zbiorowych – grupy tych przedmiotów (np. piasek w liczbie pojedynczej oznacza wiele ziaren piasku, ale istnieje też forma w liczbie mnogiej – piaski – mogąca się odnosić do większych zbiorów – np. piaski pustyni; podobnie armia to grupa ludzi, gramatycznie liczba pojedyncza, istnieje jednak rzeczownik armie w liczbie mnogiej).
  Jerozolima (hebr.: מחוז ירושלים) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 652 km². Zamieszkany przez 851 400 mieszkańców (dane z 2006). Stolicą dystryktu jest Jerozolima.
  Dystrykty Izraela

  Dystrykty Izraelajednostki administracyjne państwa Izrael. Wyodrębniono sześć dystryktów, nazywanych w języku hebrajskim mahoz (l. mn. mehozot - מחוזות) i piętnaście poddystryktów nazywanych nafa (l. mn. nafot - נפות).

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).

  Dystrykt Północny[]

  Dystrykt Północny (Mehoz HaTzafon). Stolica dystryktu: Nazaret.

  Poddystrykty:

 • Safed
 • Tyberiada
 • Jezreel
 • Akko
 • Golan (nie uznane przez ONZ za terytorium Izraela)
 •  Osobny artykuł: Dystrykt Północny (Izrael).

  Hajfa[]

  Dystrykt Hajfa (Mehoz Hefa). Stolica dystryktu: Hajfa

  Poddystrykty:

  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
 • Hajfa
 • Hadera
 •  Osobny artykuł: Hajfa (dystrykt).

  Dystrykt Centralny[]

  Dystrykt Centralny (Mehoz HaMerkaz). Stolica dystryktu: Ramla.

  Poddystrykty:

 • Szaron
 • Petach Tikwa
 • Ramla
 • Rechowot
 •  Osobny artykuł: Dystrykt Centralny (Izrael).

  Tel Awiw[]

  Dystrykt Tel Awiw (Mehoz Tel-Aviv). Stolica dystryktu: Tel Awiw.

   Osobny artykuł: Tel Awiw (dystrykt).

  Jerozolima[]

  Dystrykt Jerozolima (Mehoz Yerushalayim). Stolica dystryktu: Jerozolima.

  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).Hajfa (hebr.: מחוז חיפה, Mehoz Ḥefa) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 864 km². Zamieszkany przez 858 000 mieszkańców (dane z 2007). Stolicą dystryktu jest Hajfa.
   Osobny artykuł: Jerozolima (dystrykt).

  Dystrykt Południowy[]

  Dystrykt Południowy (Mehoz HaDarom). Stolica dystryktu: Beer Szewa.

  Poddystrykty:

 • Aszkelon
 • Beer Szewa
 •  Osobny artykuł: Dystrykt Południowy (Izrael).

  Judea i Samaria[]

  Judea i Samaria (Jehuda we-Szomron).

  Obszar pod administracją wojskową, nie jest uznawany przez ONZ za część państwa Izrael.

  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Izrael posiadał ponad 70 miast o ludności przekraczającej 20 tys. mieszkańców. Jerozolima jako jedyne miasto liczyło ponad 500 tys. mieszkańców; stolica kraju Tel Awiw-Jafa plasuje się na drugim miejscu i razem z innymi 12 miastami liczyło od 100 do 500 tys. mieszkańców; 14 miast z ludnością 50÷100 tys.; 32 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.
   Osobny artykuł: Judea i Samaria.

  Zobacz też[]

 • geografia Izraela
 • Izrael
 • Miasta w Izraelu
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ramla (hebr. רמלה, Iriyat Ramla; arab. الرملة; oficjalna pisownia w ang. Ramla) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.
  Tel Awiw (hebr.: מחוז תל אביב, Mechoz Tel Awiw) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu. Obejmuje on obszar metropolitalny Gusz Dan o powierzchni ziemi 172 km². Zamieszkany przez 1 227 000 mieszkańców (dane z końca 2008)
  Dystrykt Północny (hebr.: מחוז הצפון, mehoz hatzafon) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 3324 km² (3484 ziemia i woda), dodatkowo 1154 km² na Wzgórzach Golan, co daje łącznie powierzchnię lądową 4478 km² (całkowita z wodą: 4638 km²). Zamieszkany przez 1 216 800 mieszkańców (dane z 2007). Stolicą dystryktu jest Nazaret.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Beer Szewa (hebr. באר שבע, Be’er Szewa; arab. بئر السبع, Bir as-Sab) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Jest to największe miasto pustyni Negew, często nazywane "stolicą Negewu".
  Nazaret (hebr. נצרת, Naceret; arab. الناصرة, En-Nasira; ang. Nazareth) – największe miasto i stolica administracyjna Dystryktu Północnego w Izraelu. Jest to największe arabskie miasto w kraju, i dlatego często jest nazywane "arabską stolicą Izraela". Jest to gospodarcza, polityczna, kulturalna i medialna stolica izraelskich Arabów. Nastroje panujące w mieście są ważnym wskaźnikiem nastrojów panujących w arabskiej społeczności Izraela.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.