• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dystrykt Oecusse

  Przeczytaj także...
  Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie (indonez. Nusa Tenggara Timur) – prowincja w Indonezji obejmująca wschodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (granicę stanowi cieśnina Sape).Timor Wschodni (Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego) – państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Do 1975 jako Timor Portugalski, w 1976 anektowany przez Indonezję, czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 1999 pod administracją ONZ. Pełna niepodległość od 20 maja 2002. Od zachodu graniczy z Indonezją.
  Tetum (nazywany również tetun) – język z rodziny austronezyjskiej, używany głównie w Timorze Wschodnim, gdzie wraz z portugalskim jest językiem urzędowym. Szacunkowo posługiwać się nim może około 750-800 tysięcy osób. Częściowo używany w Indonezji (szczególnie na indonezyjskiej części wyspy Timor).

  Dystrykt Oecusse (Oecussi-Ambeno, tetum Oe-Kusi) – jeden z 13 dystryktów Timoru Wschodniego, stanowiący eksklawę w zachodniej części wyspy, posiadający dostęp do Morza Sawu. Stolicą dystryktu jest Pante Macassar, leżąca 281 km na zachód od stolicy kraju Dili.

  Morze Sawu – głębokie morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego, położone między kilkoma wyspami archipelagu Małych Wysp Sundajskich: Flores, Solor, Alor, Timor, Roti, Sawu i Sumba. W przybrzeżnych wodach poławia się perłopławy.Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Graniczy jedynie z indonezyjską prowincją Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie.


  Warto wiedzieć że... beta

  Dili (port. Díli) - stolica Timoru Wschodniego, położona na północnym wybrzeżu wyspy Timor, w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, nad cieśniną Ombai. Liczba mieszkańców miasta 59 tysięcy, 163 000 w aglomeracji (2006). Miasto stanowi centrum gospodarcze i handlowe kraju - znajduje się tu główny port morski i port lotniczy. Przemysł włókienniczy, chemiczny, spożywczy; rzemiosło.
  Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.
  Pante Macassar - miasto w Timorze Wschodnim, stolica administracyjna dystryktu-eksklawy Oecussi-Ambeno, położone 281 km na zachód od stolicy kraju Dili. Miasto zamieszkuje 4730 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.