• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dystrykt Luksemburg

  Przeczytaj także...
  Mondercange - gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette.Larochette - gmina i miasteczko w centralnym Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Mersch, nad rzeką Biała Ernz (luks. Wäiss Iernz, franc. Ernz blanche, niem.Weiße Ernz). W mieście znajdują się ruiny zamku.
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Dystrykt Luksemburg (fr. District de Luxembourg, luks. Distrikt Lëtzebuerg, niem. Distrikt Luxemburg) - jeden z 3 dystryktów w Luksemburgu, znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju.

  Kanton Mersch – jeden z 12 kantonów w Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, znajduje się w centralnej części kraju.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.

  W skład dystryktu wchodzą:

  Pétange – gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette.Hobscheid - gmina i miasteczko w zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Capellen. Stolicą administracyjną gminy jest Eischen. Gmina graniczy z Belgią.
  1. Capellen
   District LuxemburgLocatie.png
  2. Bascharage
  3. Clemency
  4. Dippach
  5. Garnich
  6. Hobscheid
  7. Kehlen
  8. Koerich
  9. Kopstal
  10. Mamer
  11. Septfontaines
  12. Steinfort
  13. Esch-sur-Alzette
  14. Bettembourg
  15. Differdange
  16. Dudelange
  17. Esch-sur-Alzette
  18. Frisange
  19. Kayl
  20. Leudelange
  21. Mondercange
  22. Pétange
  23. Reckange-sur-Mess
  24. Roeser
  25. Rumelange
  26. Sanem
  27. Schifflange
  28. Luksemburg
  29. Bertrange
  30. Contern
  31. Hesperange
  32. Luksemburg
  33. Niederanven
  34. Sandweiler
  35. Schuttrange
  36. Steinsel
  37. Strassen
  38. Walferdange
  39. Weiler-la-Tour
  40. Mersch
  41. Bissen
  42. Boevange-sur-Attert
  43. Colmar-Berg
  44. Fischbach
  45. Heffingen
  46. Larochette
  47. Lintgen
  48. Lorentzweiler
  49. Mersch
  50. Nommern
  51. Tuntange
  Bascharage – dawna gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Capellen. Obecnie jest częścią gminy Käerjeng, która została utworzona z połączenia gmin Clemency i Bascharage.Mamer − gmina i małe miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Capellen. Znajduje się nad rzeką Mamer, dopływem rzeki Alzette.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lorentzweiler - gmina i małe miasteczko w centralnym Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Mersch, nad rzeką Alzette.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Kanton Luksemburg - jeden z 12 kantonów w Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, znajduje się w centralnej części kraju.
  Kanton Esch-sur-Alzette – jeden z 12 kantonów w Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, znajduje się w południowej części kraju.
  Differdange – gmina ze statusem miejskim w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette. Graniczy z Belgią oraz Francją.
  Kanton Capellen - jeden z 12 kantonów w Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, znajduje się w zachodniej części kraju.
  Sanem - gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette. Stolicą administracyjną jest Belvaux, największe miasto gminy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.