• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dysk Google  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  OpenDocument (znany również jako ODF oraz ISO/IEC 26300, pełna nazwa: Open Document Format for Office Applications) to otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych. Obejmuje dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, wykresy i prezentacje multimedialne. Pierwsza wersja formatu bazowała na XML-owym formacie pakietu OpenOffice.org. Obecnie OpenDocument jest rozwijany przez niezależną organizację OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).Grafika prezentacyjna – rodzaj prezentacji przy użyciu grafiki komputerowej, polegający na tworzeniu zestawów kolejno wyświetlanych slajdów w celu zilustrowania w systematyczny sposób jakieś zagadnienie.
  Interfejs witryny[ | edytuj kod]

  Dysk Google ma witrynę internetową, która umożliwia użytkownikom przeglądanie plików z dowolnego komputera podłączonego do Internetu bez konieczności pobierania aplikacji.

  Strona internetowa została poddana renowacji wizualnej w 2014 roku, co dało jej zupełnie nowy wygląd i lepszą wydajność. Uproszczono również niektóre z najczęstszych zadań, takich jak kliknięcie tylko raz w pliku, aby wyświetlić ostatnią aktywność lub udostępnić plik, oraz dodano funkcję przeciągania i upuszczania, w której użytkownicy mogą po prostu przeciągać wybrane pliki do folderów, aby poprawić organizację.

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Polityka prywatności - dokument umieszczany na witrynie internetowej w celu poinformowania użytkowników o tym, jakie dane osobowe są o nich zbierane i jak będą wykorzystywane.

  Nowa aktualizacja w sierpniu 2016 r. zmieniła kilka elementów wizualnych witryny; logo zostało zaktualizowane, projekt pola wyszukiwania został odświeżony, a podstawowy kolor został zmieniony z czerwonego na niebieski. Poprawiono także funkcjonalność pobierania plików lokalnie ze strony internetowej; użytkownicy mogą teraz kompresować i pobierać duże elementy z Dysku do wielu plików ZIP o pojemności 2 GB z ulepszoną strukturą nazewnictwa, lepszą obsługą formularzy Google. Puste foldery będą teraz zawarte w archiwum .zip, tym samym zachowując hierarchię folderów użytkownika.

  Writely to niedziałający już internetowy edytor tekstu. Serwis został napisany w technologii AJAX. Umożliwiał zapis plików w Internecie jak i lokalnie. Projekt stworzyła firma Upstartle wchłonięta w marcu 2006 roku przez Google. Wkrótce później Writely zostało wykorzystane do budowy serwisu Google Docs & Spreadsheets. Serwis Writely działał pod adresem writely.com.Font (ang., z łac. fons – źródło) – zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.

  Dokumenty Google[ | edytuj kod]

  Dokumenty Google (oryginalnie Google Docs) – oparty na modelu SaaS, nieodpłatnie udostępniany przez firmę Google sieciowy pakiet biurowy. Umożliwia tworzenie i edycję dokumentów on-line w kooperacji z innymi użytkownikami w tym samym czasie. Powstał poprzez zintegrowanie ze sobą serwisów Google Spreadsheets, Writely i technologii prezentacji Tonic Systems.

  Adobe Illustrator to program komputerowy firmy Adobe, na platformy Macintosh oraz Windows, który służy do tworzenia i edycji wektorowej grafiki 2D. Jeden z czołowych programów w tej kategorii, obok FreeHanda i CorelDRAW.Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.

  W skład Dokumentów Google wchodzi:

 • procesor tekstu – Dokument,
 • program do tworzenia prezentacji multimedialnych – Prezentacja,
 • arkusz kalkulacyjny – Arkusz
 • edytor grafiki wektorowej – Rysunek.
 • Od 7 lutego 2006 dostępny w języku polskim.

  Cechy oprogramowania[ | edytuj kod]

  Każdy utworzony dokument może zostać udostępniony przez jego twórcę do edycji, komentowania lub tylko przeglądania wybranym użytkownikom. W przypadku nadania praw do edycji kilku osobom, mogą one w tym samym czasie edytować ten sam dokument. Użytkownicy są informowani o tym, kto odpowiada za wprowadzone zmiany w różnych częściach dokumentu w trakcie wspólnej edycji dokumentu, osoby oznaczone są różnym kolorem, co ułatwia obserwację wprowadzanych zmian. Po zakończeniu wspólnej edycji istnieje możliwość prześledzenia zmian wprowadzonych przez konkretnych użytkowników. Dodatkowo w trakcie wspólnej edycji oprogramowanie informuje o dodawanych komentarzach i prowadzonej dyskusji nad dokumentem, co ułatwia współpracę. Wszelkie zmiany dokonane w dowolnym dokumencie są na bieżąco zapisywane na serwerze, wykluczając ryzyko utraty danych. Oprogramowanie posiada pewne ograniczenia funkcjonalne w porównaniu do klasycznych pakietów biurowych. Dokument – brak możliwości: wstawienia numerowanych równań matematycznych (same równania można wstawiać), załączenia automatycznej bibliografii, łączenia komórek w tabelach. Prezentacja – brak możliwości wstawiania równań do prezentacji (można tylko jako rysunek).

  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Ograniczenia związane z rozmiarem plików[ | edytuj kod]

 • Dokument: maksymalnie 1 024 000 znaków
 • Arkusz kalkulacyjny: 2 mln komórek
 • Prezentacja: maksymalnie 50 MB
 • Żaden przesłany plik, który nie jest konwertowany na format Dokumentów Google, nie może być większy niż 5 TB.

  Obsługiwane formaty plików[ | edytuj kod]

  Google Dokumenty wspiera przeglądanie 15 typów plików, jednakże można wgrać dowolny plik:

  Google Polska (właściwie Google Poland sp. z o.o.) — polski oddział firmy Google założony w 2005 roku. 28 kwietnia 2010 w Polsce dla Google pracowało w trzech miastach łącznie 200 osób.Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.
 • Microsoft Word (.DOC i .DOCX)
 • Microsoft Excel (.XLS, .XLSX, .XLSM, .XLTM i .XLAM;)
 • Microsoft PowerPoint (.PPT i .PPTX)
 • OpenDocument Format (.ODT i .ODS)
 • Adobe Portable Document Format (.PDF)
 • Apple Pages (.PAGES)
 • Adobe Illustrator (.AI)
 • Adobe Photoshop (.PSD)
 • Tagged Image File Format (.TIFF)
 • Autodesk AutoCad (.DXF)
 • Scalable Vector Graphics (.SVG)
 • PostScript (.EPS, .PS)
 • Fonty (.TTF, .OTF)
 • XML Paper Specification (.XPS)
 • Zarchiwizowane pliki (.ZIP i .RAR)
 • SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Microsoft PowerPoint – program do tworzenia prezentacji multimedialnych wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. PowerPoint jest dostępny dla systemów Microsoft Windows oraz Mac OS.
  G Suite, poprzednio Google Apps for Work – działający w chmurze obliczeniowej pakiet zwiększający produktywność oraz oprogramowanie do pracy grupowej i oprogramowanie oferowane przez Google na zasadzie subskrypcji.
  Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).
  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
  Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.
  TIFF (ang. Tagged Image File Format) – komputerowy format plików graficznych. Służy do zapisywania grafiki rastrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.849 sek.